KUURA: Doporučil bych dvě varianty:
1. Klasika: Teplovodní systém a levnou pasivní rekuperaci.
Teplovodní systém přináší určitou energetickou bezpečnost (možnost náhrady zdroje tepla). Můžeme se na tuto téma pobavit podrobně...
Pasivní rekuperace bude potřebovat elektrický předehřev, jako ochranu proti zamrznutí.
Krb/kamna bych doporučil bez teplovodního výměníku. Je mnoho důvodů proč nedávat teplovodní výměník, zase můžeme probrat detailně.
Volba topných těles závisí na preferencích a typu stavby, volbě zdroje (vysoko/nízko teplotní), požadavku na chlazení (ano/ne) a požadavků na individuální regulaci teploty v každé místnosti (chodit chvíli po teplé a pak po studené podlaze je stejné, jako chodit pořád po studené), typicky to budou radiátory, konvektory nebo podlahovka.
Zdroj tepla zase závisí na tom jestli chcete něco úplně bezúdržbového nebo ne (chcete krb, takže kotel by mohl být přijatelný). Tepelné čerpadlo je další varianta, navíc umožňuje chlazení. Jestli vadí hluk u vzducháčů, tak země voda, v těchto výkonech bude dražší o cca 40 - 60 tis. Kč (je to adekvátní cena za ticho?).
2. Minimální prostor: Aktivní kompaktní rekuperace (tzn. s bojlerem), atypický krb, přímotopy.
Tohle prakticky odstraní
nutnost mít technickou místnost bude stačit prádelna nebo větší koupelna - prostor je nakonec to nejdražší u novostavby, ovšem není zde žádná možnost nahradit zdroj tepla něčím jiným.
Krb bude muset být hodně nestandardní, tzn. trojsklo, malé okénko, extrémně zaizolovaný, jinak se tam upečete. Hlavní množství tepla bude potřeba odevzdat rekuperaci, takže ideálně nějaký hypokaust a ohřívat odpadní vzduch před vstupem do rekuperace (kompakt z toho udělá teplotu vodu a správně teplý čerstvý vzduch).
Přímotopy pro případ, že je extrémní zima a nechce se přikládat. Jestli budou mít formu radiátoru nebo podlahové fólie je celkem jedno, radiátor bude levnější a kromě koupelny i příjemnější.
Jestli žádáte o Zelenou Úsporám, tak obě varianty vyhoví primárním energiím (jestli vyjdou tepelné ztráty samozřejmě netuším).
Nakonec to jako vždy skončí na penězích, varianta dvě bude určitě investičně levnější (hlavně po započtení uspořeného prostoru kotelny nebo technické místnosti a v případě použití přímotopných radiátoru), provozně bude dvojka mírně dražší.