Imho, kdo chce topit dřevem ve starším baráku (neberu NED na kterej ti stačí 2 kubíky na zimu) tak potřebuje zdroj klád v plnometrech v rozumný dojezdový vzdálenosti, max za cenu okolo litru/kubík v měkkým a musí ho bavit to dřevo zpracovávat.
Protože při jakémkoliv dalším zpracování se objem dřeva v metru zmenšuje a cena za kubík roste, plus samozřejmě náklady na vlastní práci a energie. To se pak stírá cena mezi uhlím a dřevem. Brutální je pak, když někdo kupuje naštípaný polena nasypaný v korbě. Za 10kubíků smrku který máš na skládce dřeva v plnometru za 10kKč když to někdo naštípe na polínka, tak zaplatíš za stejnejch 10 kubíků 25kKč (cena u nás), uhlí o stejný výhřevnosti cca 13kKč
Osobně teda, kdybych měl platit ten litr/kubík, tak bych se hodně rozmejšlel, jestli se za ty 3k má cenu s tím dřít, či si jen pásem nechat bez práce šoupnout uhlí pod střechu. Nicméně máme vcelku rozumnýho hajnýho kterej mě nechává soušky na stojáka, případný vejvraty do cca půl kubíku za 360Kč/kubík, nebo soukromníka co nechává kůrovce v nepřístupným terénu za 250/kubík, při týhle ceně se vyplatí si máknout a dřevo si zpracovat :)
S hajným jsem už tak na pohodu, že stačí cinknout tady a tady je vejvrat má asi tolik a tolik, můžu ho zpracovat? Jo změř to, zpracuj, pak to srovnáme.
Zrovna včera sem na jednom byl, 0,3kubíku/108Kč :D