GOZER1: Smysl to má, ale i v nejúspornější variantě na tom vyděláš pouze to, že budeš mít lepší barák za stejnou cenu, jako by stál normální barák. Nejúspornější varianta znamená, že:
* Dáš si záležet na co nejlevnějším nákupu materiálu
* Uděláš to svépomocí (ideálně do toho dáš svojí práci na stavbě nebo alespoň budeš stavbu řídit a najmeš si jenom makáče, ne firmu)
Navíc se musíš často smířit s tím, že budeš muset použít technologie, které by si si tam sám nedal (v mém případě se jedna o fotovoltaiku, u někoho to jsou třeba žaluzie nebo vzduchotechnika), že třeba dům bude mít jiný tvar, než by si chtěl, že bude mít větší okna, než by si si tam dal sám apod.
Jestli nechceš tradiční trojboj pasivního domu, tzn. rekuperace, fotovoltaika a patrová kostka orientovaná a otevřená na jih, tak na vyšší dotaci nedosáhneš a u té nižší to je fakt jenom pro člověka, co to "prostě chce".
Na druhou stranu jsou tam úspory, ke se blbě vyčíslují, např. to, že tam nemáš teplovodní topný systém (který za dvacet let budeš asi muset zgenerálkovat), si víc imunní proti zdražování energie, máš v domě komfortní a tiché chlazení apod.
Výše uvedené vychází z vlastni zkušenosti při stavbě pasivního domu.