• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KACHNIKVytápění rodinných domů
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: V tom máš určitě pravdu. Skoro na všechno ve stavebnictví jsou teď kladeny mnohem větší nároky. I třeba to blbý zateplení EPS už dávno není o tom, že se deska prdne na dvě-tři buchty lepidla, pak si maník nahoře připne perlinku hřebíkem na holej polyš, rozroluje a zvrchu přestěrkuje. Takový fasády už právě začínají dneškem dosluhovat a ta generální oprava vyjde pak klidně na trojnásobek, když se to dělá podle současných standardů...
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    CUKI: ale chytří lidé, kteří viděli o krok napřed už v té době zateplili polysterenem, tehdy luxusními 7cm i když to tehdá bylo zbytečné a drahé. Před 15 lety investovali do vrtů a TČ voda voda, i když to bylo drahé a zbytečné a kotel na LTO stále fungoval. Dnes je cena ropy dvojnásobná, ale byla i čtyřnásobná.

    Proti tomu tu stojí budovatelé, kteří chtějí stavět středověká kamna, protože v Čechách je zrovna levné dřevo (kůrovec + poptávku civilizované Evropy uspokojují Rumuni, kteří masivně plení lesy, ale ani jedno nebude trvat věčně). Nemluvě o ochraně přírody, kde jsme také stále 20 let za Evropou.

    Rekonstrukce stodoly na bydlení mě čeká za pár let také a poslední co bych tam chtěl stavět je středověk.
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    BOREC: jj, teplovodní topení má svoje výhody. Dá se pak prostě napojit to čerpadlo. Ani to nemusí chladit jen decentně, když k tomu přidáš příslušenství. Teď jsme měnili čerpadlo za nejnovější Daikin, co bude v létě i chladit. V pokoji mám pak na zeď instalovanej chiller (jako vnitřní klima jednotka, jen jako médium je voda a ne plyn), ještě nebyla možnost chladící výkon vyzkoušet, ale když přijdu domů a zapnu to na topení, než vylezu ze sprchy, mám tam hned o pár stupňů víc...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MRDAC_BEDEN: Druhá věc je že průměrná stavba z roku 95 je na tom kvalitativně hodně jinde než dneska. Požadavky, a to teď zdaleka nemluvím jen o energetické náročnosti, jsou dneska někde jinde.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    BOREC: asi ho natáhli.
    BOREC
    BOREC --- ---
    POHODAVOLE: strašně dlouha návratnost imho. 200k je strašně moc za to kolik tam toho Maj?
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: Tak to je otázka co si za těch 200k Kč necháš udělat. Podle mě je u RD vůbec zbytečné do toho těch 200k Kč vrazit. Já uvažoval pro běžnou rodinu investici cca za 10-15% toho co píšeš.
    MRDAC_BEDEN: Práce šla strašně nahoru, materiál taky, ale dost se projevil efekt internetových obchodů, který to dost razantně snížil. technologie jsou ale spíše dolu.
    BOREC
    BOREC --- ---
    Kamna jsme nakonec z projektu vyřadili náklady na komín 60k plus kamna mi přijde fakt moc na to abych si zatopil párkrát na podzim. Chtěl sem to jako zálohu ale nakonec jsem se na to vyprdnul.
    BOREC
    BOREC --- ---
    Z myho pohledu pasivem se dostaneš na třeba 3 kW tepelné ztráty, dobře udělaná nizkoenergetika 5 kW. Tenhle rozdíl v energii není tak vysokej oproti rozdílům nákladům na to zbudovat ten pasiv.
    BOREC
    BOREC --- ---
    Imho co se tyce návratnosti a uspor resp. výdajů na energie je dobrá cesta nízkoenergetickej dům s tepelným čerpadlem vzduch voda, aspoň 200 l akumulaci topné vody a klidně 8 fv panelu. Ideálně podlahové teplovodní topeni kterým můžeš krz cerpadlo v létě drobne vychlazovat. Rekuperace variabilne. My ji máme, ale není nezbytná samozřejmě otázka je kde clovek ten barák má.
    BOREC
    BOREC --- ---
    POHODAVOLE: má recht. Jde to strasne nahoru během pár let. I materiál. Teď sem resil s projektantama cosi a padla rec na to ze po nich někdo chce nakreslit dům za 3 Mega a od studie k začátku stavby je na 4m l.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MRDAC_BEDEN: na druhou stranu jsou příjmy taky vyšší než dřív.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    VYHULENY_UFO: sorry, vychazim z webu CSU. Napr. ceny stavebnich praci v roce 2015 = 100%, dnes = 110%, 1995 = 51%
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    MRDAC_BEDEN: tam by bylo dobry tu vedu ozdrojovat cisly.
    MRDAC_BEDEN
    MRDAC_BEDEN --- ---
    8Z4S: Bydlení není investice na rok, za co jsi postavil v roce 1995 1 barák dnes postavíš maximálně 0.5 baráku. Žádná velká věda, prostý fakt.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    CUKI: co se týče solarniho ohřevu, tak ono to šlo nějak pekelně dolů? Souseda stály přes 200 a přijde mi teda, že to byla úplně nejhorší investice, která se nemůže vrátit.
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO: já ale nikde netvrdil že by bylo vhodné "novostavbu" osazovat špaletama. Naopak jsem od začátku psal že by stálo za to z toho udělat už rovnou něco fungujícího aby to sloužilo člověku a ne aby sloužil člověk stavbě. Tedy podle mě došlo z tvé strany k nedorozumění. A nic ti nepodsouvám, nepředpokládám, že by jsi si něco takového pro sebe postavil, protože pracuješ ve stavebnictví a znáš dobře cenu té "neviditelné" práce....
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    R6ANDREW: Kdybys komín řešil, tak podotýkám, že mám opakovaně špatnou zkušenost s vložkami od CIKO. Někde praskly při správné instalaci i po několika topeních. Reklamace jednou neuznána de facto s odůvodněním, že se v tom topilo :))
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    A v čem jsem teda vedle s tou nechtěnou mikroventilací u špaletovek? Že se by se s nima dostal pod desítku ročně při topení elektrikou? Tenhle fakt, že to nepůjde, byl totiž jedinou pointou toho sdělení. Vůbec jsem nepsal cokoliv jako že by to mělo stačit k výměně vzduchu za čerstvej.

    Víš absolutně kulový, jakej je můj obecnej přístup k běžný stavbě a nárokům na zráty. Tak mi přestaň podsouvat nějakej naprosto jinej, ke kterýmu bys rád byl v opozici.
    Běž se nějak hodit do klidu a pak si to celý vlákno přečti od původního dotazu, kterej vůbec nezněl "jak mám postavit barák". Spánembohem.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Ještě teď nechci aby to vypadalo jako že jedině topení EE je to nejlepší. Ale pro malé objekty se asi nic jiného moc nevyplatí. U větších objektů s větší tepelnou ztrátou, kde už může alespoň rozumě hořet oheň aby ekologicky spaloval dřevo už ten komín špatný být nemusí. Pak je ale rozumné řešit všechny ohřevy dohromady. Tedy i TUV a případně do toho zapojit nějakou solární pomoc (kolektory na léto a nebo celoročně FVE). A pak je k tomu nezbytný nějaký dobře zaizolovaný tepelný výměník který sám o sobě nepustí do objektu víc tepla než jsou jeho běžné tepelné ztráty. Tedy i v přechodovém období. Což je dost obtížné a ta energie navíc, která je nezaizolována, prostě přijde vniveč.
    Ideální je aby takový objekt udržel stejnou teplotu. Čím větší je rozsah teplot, tím je to snazší vyřešit, ale zase klesá přímou úměrou tepelný komfort. Proto se moc vzduchová kachlová kamna rozumě použít nedají. To fungovalo tak nějak u nezaizolovaných objektů. Ale dneska je potřeba tu energii umět lépe regulovat. Nehledě na zbytečně nevyužitý prostor v domě.

    No a takový systém má i své slabé místa. Jedno z nich je nucený oběh vody který je závislý na elektrické energii, což sebou nese poruchovost a složitost celého systému. Regulace, případně automatizace celého systému není úplně triviální a hlavně není zadarmo. Proto jak píšu, musí jít o opravdu velký objekt. případně takový který stojí za to z historických důvodů zachovat. V ostatních stavbách je to cesta do pekla.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam