• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    TRAMIN: ja mam obecne pocit, ze se lidi az moc zabejvaj tim, kdy neco vysadit - a pritom povazuju za zasadnejhsi otazky veci jako jak hluboku, do jaky pudy, na jaky stanoviste a tak. Pokud je spravne vybrany misto, tak se vetsina veci chytne bez ohledu na dobu:)
    TRAMIN
    TRAMIN --- ---
    LA_PIOVRA: no ja se totiz na podzim stehovala a mame takovou pidizahradku. Vzadu ostruzina jedna a boruvka kerikova jedna. nejaka ta kanadska nebo jaka. A ja bych mezi ne chtela jeden ker malinu a jeden rybiz. Takze nejakou koupim v zahradnictvi a na jare pichnu do zeme. Taky mam nejake cibulky narcisu nebo tulipanu a nestihla jsem je dat do zeme pred snehem. Jsem zvedava co mi letos vyroste.
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    TRAMIN: idealne na podzim. Rybiz zasadis o cca 5-10 cm hloubeji nez rostla sazenice. Malinu prihrn listim, at chranis koreny opred promrznutim.
    Nicemene kdyz vysadis na jare, tak se taky prd stane:)
    MAXMANUS
    MAXMANUS --- ---
    Prezentace z přednášky Permakulturní zahrada doma a na balkoně

    http://www.prirodni-zahrady.cz/download.php?fid=558
    TRAMIN
    TRAMIN --- ---
    Kdy se ma spravne sazet malina a rybiz? a kdy pak zacne neco produkovat?
    VODA
    VODA --- ---
    MAARISTAAN:Už druhý rok nezalívám a nepřihnojuji fíkus v práci ničím jiným než čajem bancha. Fíkus roste a obráží jako divý a já nemusím krmit odpadky cennou komoditou. Každý den vyklopím zavařovačku s nedopitým čajem do květináče a je:)
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Čaj jako efektivní hnojivo



    Nenapadlo vás někdy, že by se vylouhovaný čaj, mohl dát ještě nějak využít a že je škoda vyhazovat již použité čajové lístky?
    Existuje jeden z mnoha způsobů jak použité čajové lístky využít, je velice efektivní, šetří peníze a přírodu a nahrazuje tak chemická a drahá hnojiva.
    Například zelený čaj je bohatý na dusík a draslík, který každá rostlina velmi ocení.
    Jednoduše jakékoliv použité čajové lístky využijte jako hnojivo do pokojových (i venkovních) rostlin.
    Na povrchu substrátu působí antisepticky a jsou vhodné proti plísním, zapracované v substrátu zase dodávají rostlinám důležité živiny k povzbuzení květů, lesku a růstu.

    Jak čajové lístky připravit na hnojení?
    Způsobů je několik, ale jako nejšetrnějším a nejvhodnějším způsobem se jeví použité čajové lístky nahromadit (nebojte se smíchat různé druhy čajů, pít už je nebudete a rostlinám různorodost prospěje), alespoň na tři velké hrsti (pro čajové nadšence je to otázka dvou – tří dnů).
    Lístky prosušit na novinách nebo na sítku (lístky je dobré po čase obracet a promnout aby rovnoměrně proschly a nedocházelo k zaplísnění) a po vysušení nadrtit, ale ne na prach, jen na drobnou drť – mulč.
    Výslednou drť můžete skladovat kdekoliv na tmavém místě a využít ji později.
    Před přesazováním pokojových rostlin je dobré čajové lístky alespoň na půl dne nechat louhovat – máčet a zředěnou vodu po výluhu můžete využít k zalévání.
    Vyždímanou směs promíchejte se substrátem (přesný vzorec kolik a čeho neexistuje, ale doporučujeme míchat čajovou drť 1:4 se substrátem).
    Navlhlé čajové lístky smíchané se substrátem dodají počáteční vláhu rostlinám přímo ke kořenům.
    V případě venkovních rostlin můžete použít rovnou k zasypání okolo rostlin.
    Například pro růže působí horní vrstva z čajových lístků velmi příznivě a brání v napadání plísní.

    Tip
    Pokud se v nejbližší době nechystáte přesazovat vaše pokojové rostliny a přesto chcete vašim rostlinám dopřát cenné živiny, tak si v ruce udělejte hrudku z vlhkých čajových lístků a tu vtlačte do substrátu k rostlině.

    Doporučené čaje ke hnojení
    Vesměs je ke hnojení možné využít jakýkoliv zbytek z čajů, to platí i pro čaje sáčkové (jen je třeba odstranit papírový nebo nylonový obal).
    Ale obecně platí, že bílé a zelené čaje jsou rostlinám více prospěšné.

    Tip nakonec
    Pokud se chcete zbavit zápachu ve vaší chladničce, není nic jednoduššího než vzít zbytek po vylouhování čaje, vložit jej vlhký do misky a dát do lednice.
    Minimálně po dobu 2 – 3 dnů, bude čaj absorbovat zápachy z přeplněných chladniček ve vašich domácnostech.

    zdroj: http://www.unitea.cz/uzitecne-informace/archiv-clanku/caj-jako-efektivni-hnojivo/
    FKA82
    FKA82 --- ---
    LAST_O: Na zimu to normálně nechávám na balkóně, pokud je nad nulou občas to trochu zaliju. Na jaře zas obrostou.
    TESSS
    TESSS --- ---
    LAST_O: tak tohle ti nereknu, ja mam 2 kytky relativne male a letos jsem je davala poprve a nic moc sklizen nebyla, duvod tusim, pristi sezona bude doufam lepsi
    LAST_O
    LAST_O --- ---
    TESSS: Mě jde o to, kolik je třeba květináčů/rostlinek, aby bylo možný mít třeba misku jahod týdně.. Mám na mysli poměr.. Aby to nebylo o tom, že je tam obden jedna malá jahoda..
    TESSS
    TESSS --- ---
    LAST_O: plodi, posledni jahodu jsem mela nekdy v listopadu, bylo teplo :-) ted v zime to mam zazimovany v parniku, snad prezijou

    Muj pocitac neumi cesky, takze ne parnik, ale parnik s hackem nad R :-)
    LAST_O
    LAST_O --- ---
    FKA82:
    TESSS: Hele a to mě zajímá už dlouho, jaké s tím máte zkušenosti? Plodí to? Co s tím na zimu..
    DRIZZT
    DRIZZT --- ---
    TESSS:
    FKA82: Díky.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    DRIZZT: Já mám na balkóně v truhlíku měsíční jahody (takové ty jakoby lesní) a pak stejně jak TESSS: v závěsném květináči nějakou přímo na balkóny, koupila jsem jí na trhu.
    TESSS
    TESSS --- ---
    DRIZZT: ja mam na balkone v zavesnym kvetinaci, meli by plodit celorocne a odruda je to slechtena prave pro balkony
    DRIZZT
    DRIZZT --- ---
    Nemáte někdo zkušenost s pěstováním jahod v truhlíku? Např. doporučení odrůdy, jestli je lepší samozavlažovacítruhlík nebo nějaký velkoobjemový? Díky!
    BERUNA
    BERUNA --- ---
    MAARISTAAN: to nevim, z tohoto uhlu pohledu sem o tom nepremyslela....pod zahradnicenim si predstavuju spise zeleninu a neco jako permakulturu...:) jen komentar...nic sem tim nemyslela...
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    BERUNA: Asi je, ale to nevadí ne?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam