• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden

    I lidé ve městech si rádi ušpiní ruce od hlíny, rádi si dají k jídlu vlastnoručně vypěstované rajče a rádi uvidí své okolí zelené.

    MĚSTSKÉ ZAHRADNIČENÍ .:. URBAN GARDEN

    Tento klub by měl sloužit ke shromažďování článků, postřehů a inspirace o zahradničení v industriálním městě.
    Využívání balkónů, teras, střech domů a opuštěných zákoutí městských částí k vytvoření malých zahrádek.
    Squatting opuštěných zahrádkařských kolonií a podobné, mírně nezákonné, aktivity spojené se zelení ve městech.


    Vaše skromné začátky, velké úspěchy, cizí realizace ... stačí se podělit, třeba se staneme inspirací ;-)
    rozbalit záhlaví
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    HOUBA: to s tim potopením zní dobře, jestli to teda přežije :) to asi vyzkoušim. mam vedle sebe mátu jahodovou a mátu peprnou a na tý jahodový jsou tyhle kakající nestvůry a na tý peprný, ted koukám, pro změnu lezou mšice (asi) - ty voda taky zabije?
    kde se ty potvory sakra berou?? :(
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    BJETUSH: nevim přesně, co tvou mátu konkrétně napadlo, ale nechemicky se to dá řešit různě :

    - ostřihej ji - máta velmi dobře obráží a pokud takto odstraníš všechny napadené části, tak by to mohlo stačit.
    - pokud je napadena celá rostlina včetně špatně ostříhatelných spodních částí nebo si nejseš jista, jestli se někde dole nějakej hmyzák neschoval, tak ji celou potop i s květináčem do kýble s vodou a nech takto třeba přes víkend. Hmyzáci by to neměli přežít, zato máta to přežije. Je na tobě, jetli ji před potopení ostříháš nebo ne, ale ty napadené listy stejně pak nejsou moc dobré, takže já ji většinou sestříhávám.


    Jinak to lze samozřejmě řešit chemicky, ale to by chtělo vědět o jakou přesně breberu se jedná a použít konkrétní přípravek. Ale já osobně bych se snažil na věci, který do sebe hodlám cpát, chemii používat co nejméně.
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    to se mi právě strašně nechce..
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    BJETUSH: ja bych ji vyhodil a sehnal si jinou :))
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    Help! Mátu za oknem mi napadli takový malí hnusní červíci/broučíci nebo co to je, když jsem to vzala do ruky, tak se to na mě vysralo :) okusuje to listy. co to je a jak se toho zbavim???
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    LA_PIOVRA: jj, jedlého. bylinky právě mi přijde, že většina potřebuje slunce.. ale možná zkusim ty saláty bo špenát. Mam naštěstí i slunný prostory pro pěstění, jen mi přišlo škoda nechat tenhle balkon nevyužitej..
    LA_PIOVRA
    LA_PIOVRA --- ---
    BJETUSH: chapu spravne ze bych tam chtela neco jedleho?
    Pokud jo, tak vetsi miru stinu snesou veci s vetsi plochou listu, ktere se nepestuji pro kvet/plod.
    Takze spenat, salaty, rukola, bylinky... ale pokud je tam fakt tma a zima, tzak necekej zazraky, ale snad ti neco udela radost.
    BJETUSH
    BJETUSH --- ---
    ahoj, nemáte nějaký tipy, co se dá úspěšně pěstovat na nehostinném stinném balkóně umístěném cca na severozápadě? Díky
    DOGITO
    DOGITO --- ---
    Dekuji vsem za postřehy :)
    LUKASZ
    LUKASZ --- ---
    DOGITO: ja ti nevim , ja mel bílé a hnědé , v nich balkonova rajčata , balkon na jih a výsouseli se stejně ... ja do truhlíku uz pred sazenim delal díry a mel jsem je v podmiskach ..
    PETRIUS
    PETRIUS --- ---
    Já ve skutečnosti myslel na jemnější seno z trávy u kterého si myslím, že poněkud slehne a slepí se. Ale praxi ještě nemám :-)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    APPU: pokud nebude mít odtok a naprší dost vody, tak je jedno, jestli má dole perlit nebo ne, ve vodě to bude celý tak jako tak.


    PETRIUS: u toho slámovýho a jinýho mulče bych měl akorát obavy, že při většim větru toho část skončí u souseda o patro níž, což asi není žádoucí. Leda že by přes to dal nějakou síťu bo tak něco. Co se týče podrostovejch kytek pod jiné vyšší kytky, tak já to dělám spíš pro to, že se tím dobře využije místo a hezky to vypadá. Ty kytky samy o sobě něco vychlastaj, takže je otázka, jestli ta jejich spotřeba nepřekročí tu vodu ušetřenou před odparem.
    PETRIUS
    PETRIUS --- ---
    GILHAD:
    DOGITO:
    S tou volnou hlínou je to dobrá připomínka. Kromě oblepení vršku to můžeš řešit i mulčováním (třeba slámou nebo jinými zbytky) nebo tím, že tam vysadíš další kytky, které tu hlínu přikryjou.
    Mě takhle poradili vysadit afrikány a bazalku k račatům aby zadržovali vodu z té jinak obnažené hlíny. Určitě to tak udělám!
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DOGITO: Tmava barva pohlti vic zareni, takze se to vic zahriva odspodu. Oblepit to necim svetlym/lesklym by mohlo pomoct, stejne jako to pod tim oblepenim jeste necim izolovat. Zase na druhou stranu slunce sviti hodne zvrchu, kde je hlina a rostliny a suchy horky vzduch jde taky z vrchu, takze ta ucinnost nebude az tak velka. Pokud tam mas par rostlinek a hodne volne hliny, muzes tomu pomoct tim, ze to "oblepis a zaizolujes" i zvrchu kolem nich (cimz potlacis i plevele, kdyz mas rostlinek huste, tak to samozrejme nema smysl) , nebo jim udelat sklenik, ktery zabranuje odparene vode unikat - kondenzuje na stenach a strope a tece zpatky
    APPU
    APPU --- ---
    VITI: já bych spodek vysypal perlitem a máš klid
    VITI
    VITI --- ---
    DOGITO: AFAIK barva nema vliv, pripadne nejaky procenta ... na jiznim balkone mame stejny problem a barva kvetinace nehraje roli. Idealni pro netresky ;-)
    VITI
    VITI --- ---
    HOUBA: PIZMA: balkon je castecne otevrenej, trochu za rohem ... bo ale prsi tam, zkusim to jeste dovymyslet :-)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    DOGITO: Jak moc velkej vliv má samotná barva, to netušim, určitě nějakej mít musí, ale třeba bude rozdíl minimální. Pokud už bych to řešil nějakym oblepováním, tak bych možná zkusit pod tu kovovou fólii dát eště nějakou izolaci, popř. použít něco takového přímo vyrobeného. Prodávaj se třeba takový izolující fólia aci 0,5-1 cm tlustý, co se dávaj třeba doma za topení a atk podobně. Ale jako pokud bude celej víkend přes třicet, tak to asi taky nevydrží, akorát to možná úplně vyschne místo za 20 hodin za 25.
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    PIZMA: Tak si tam nějak eště pořeště větší lapání dešťovky, takhle na střeše musí bejt určitě spousta možností, jak to pořešit...ale já jsem technickej lajk, takže třeba to není tak jednoduchý, jak mi to teď může připadat :)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    VITI: Pokud má tvůj balkón střechu a tudíž na ten truhlík nebude pršet a zálivku si budeš regulovat sám, tak pak to můžeš udělat tak jak píšeš. Pokud na ten truhlík ale bude pršet a nebudeš tudíž schopnej zálivku regulovat, tak pak hrozí to, co píše PIZMA. Samozřejmě jsou druhy rostlin, kterým toto nevadí.

    A co do toho truhlíku udělat díry a pod něj vyrobit nějakou mísu, aby to neteklo k tomu sousedovi?
    DOGITO
    DOGITO --- ---
    nevite, zda a prip. jak moc muze mit barva truhliku vliv na vysouseni pudy, resp. na odparovani vody ze samozavlazovacich truhliku? mam hnede, tedy relativne tmave truhliky na balkone. v lete kdyz je hodne teplo tak staci vikend a po navratu je vsechna voda pryc a puda poprskana... premyslim, zda ty truhliky nepolepit bilou, popr. nejakou "kovovou" folii, ktera by to slunce odrazela. jen nevim, jestli ta namaha bude mit zadouci efekt :) nekdo nejake zkusenosti ci tipy? :) diky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam