• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MAARISTAANMěstské zahradničení .:. Urban Garden

    I lidé ve městech si rádi ušpiní ruce od hlíny, rádi si dají k jídlu vlastnoručně vypěstované rajče a rádi uvidí své okolí zelené.

    MĚSTSKÉ ZAHRADNIČENÍ .:. URBAN GARDEN

    Tento klub by měl sloužit ke shromažďování článků, postřehů a inspirace o zahradničení v industriálním městě.
    Využívání balkónů, teras, střech domů a opuštěných zákoutí městských částí k vytvoření malých zahrádek.
    Squatting opuštěných zahrádkařských kolonií a podobné, mírně nezákonné, aktivity spojené se zelení ve městech.


    Vaše skromné začátky, velké úspěchy, cizí realizace ... stačí se podělit, třeba se staneme inspirací ;-)
    rozbalit záhlaví
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    ADITU: Jsou různá keříčková oranžová rajčata, ale pokud je to přesně tento název, tak to bude spíš odrůda klasické větší velikosti - viz https://www.semo.cz/eshop/rajce-kerickove-oranze-p3120/
    ADITU
    ADITU --- ---
    Doufám, že tu nebudu moc OT, kdyžtak mě, pls, odkažte na jiný přiměřenější klub. Mám semínka "Rajče keříčkové Oranže" a záměr pěstovat to na lodžii. Je to taková ta varianta malého keříčku, co se dá dát do květináče nebo truhlíku, nebo normální velikost které i kýbl bude malý?
    VEVER
    VEVER --- ---
    Nechcete někdo semenáčky keřů? Mám ten zimostráz, skalníky, svídu, benzinku, mahonii, prisavnik, možná se najde i ptačí zob a nějaké nemám určené. Plevelí se to na místě kde to nemá budoucnost a úplně se mi to nechce vraždit. (U mahonu by se i chtělo, ale zas to moc nejde :) ) Praha 5, za vykopání a odvoz.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    GILHAD: Tak jsem byl dokopan k ostrihani buxusu, ze nejak moc roste a nedrzi tvar. Nejaktivnesi slahouny jsem teda vybral, zapichal do truhliku, pekne pulku pod zem i s listky (at se co nejvic dotykaji te zeme), pulku nad (at maji cim dychat a slunit se), zalil a pronesl k nim rec:
    Mile buxusy! Situace je, jaka je, a uz se asi hned tak nezmeni. Mate svobodnou volbu zakorenit, nebo chcipnout, ted uz je to jen na vas.
    (Takzvane Darwinisticke zahradniceni)

    No a ten zbytek byl vyhozen. Ted je budu udrzovat zalite a uvidim, jak se rozhodnou :)
    NYA
    NYA --- ---
    Paní, co pěstuje na 100m2 hromady jídla

    Inspiring Woman Growing a Huge Amount of Food in a Tiny Backyard in the City!
    https://www.youtube.com/watch?v=Y9ZukMyejLk&feature=youtu.be
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VEVER: Díky, ale mě ještě pěknou dobu potrvá, než se k tomu dokopu.
    VEVER
    VEVER --- ---
    GILHAD: já mám kdyžtak na zahradě (Praha 5) celkem spoustu přebytečných semenáčků.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    VEVER:
    NYA: Díky, asi zkusím ten zimostráz, spoustu zastřižených větviček snadno dostanu darem, tak snad zakoření a bude se jim tam dařit (viz wiki: Odstraňujte všechny větve dotýkající se země, protože jinak zakoření. )
    NYA
    NYA --- ---
    GILHAD: co nějaký oleandr?nebo kanadskou borůvku?

    Duby a kaštany jsou holt stromy do lesa nebo volny krajiny, v kvetniku mají asi málo místa na kořeny, a ty se jim nejspíš stáčí kolem dokola a jak budou sílit, začnou se dusit.
    Nejlíp strom na podzim někam vzít, kořeny rozmotat (nebo potrhat, pokud už nejdou rozmotat) a někam zasadit.
    VEVER
    VEVER --- ---
    GILHAD: tak na stříhání je fajn zimostráz, jestli by to zvládl na balkoně nevím.
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    Vhodný keř do truhlíku na VJ balkon v paneláku

    Kdysi jsem si do truhlíku na balkóně dal hlínu a pár žaludů/kaštanů posbíraných v okolí, s tím, že budu mít "bonsaje" - no ale nějak to nevychází - každé jaro vyženou několik dloooouhých prutů, já je ostříhám, protože po balkónu už nejde chodit, pak udělají pár obrovských listů, které se v létě proděravějí a nakonec uschnou a tím to tak končí, příští rok zase vyženou dloouhé pruty ... kmínky jim sice za ta léta trochu ztloustly, ale každý rok je to furt stejné a 90% doby vypadají, že chcíply už před věčností. Už mě to nějak nebaví.

    Našel by se nějaký keř, strom, či něco podobného, co by v truhlíku o půdorysu 50x15 a výšce 15 cm na skoro zasklené lodžii (díry mezi posuvnými skly, jedno "okno" otevřené), kam v létě praží slunce a v zimě je tam zima, dokázalo růst a být stříháno do zelené kostky o půdorysu truhlíku (50x15) a výšce tak 20-50 cm?
    NYA
    NYA --- ---
    NYA: odpovídám na otázku z roku 2018 :)
    Snad se ti to podařilo mezitím vyřešit :)
    NYA
    NYA --- ---
    DLOUHA_POTVORA: na mravence mi pomohla křemelina. Nasypat ve větším množství na místa, kudy chodí.
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Jedna malá balkónová zahrádka, kde se mi moc dobře čte ;-)

    Balkonová zahrádka (Balcony Garden)
    http://www.youtube.com/watch?v=LdrNnsVmcps
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Fotky: Pěstitelé ve městě. Takhle si Pražané dopřávají zahradničení - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/...2005241724&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=
    HHANULKA
    HHANULKA --- ---
    LUSY: napises telefon? zkusila bych nekomu offnyx nabidnout.
    LUSY
    LUSY --- ---
    Ahoj. Máme nepoužívaný vermikompostér urbalive, neměli byste o něj někdo zájem? (Byl používaný chvilku, bohužel se mi nepodařilo zorganizovat 10 lidí aby ho používali správně, tím spíš že sama jsem s ním předtím neměla zkušenosti :( ) Praha Vinohrady, 2000 Kč.
    HHANULKA
    HHANULKA --- ---
    Zakládáme komunitní zahradu vedle hotelu Olympik na Invalidovně. Kdo mate zájem, pište do zpráv.
    MAARISTAAN
    MAARISTAAN --- ---
    Zelenina mi prostě na balkoně pořád nejde, tak jdu do kytek ;-)



    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    GILHAD: Já taky někde četl, že někdo slyšel, ale byla to skořice. Zkusil jsem a fungovalo to 3 dny. Pak jim to začlo bejt šumák...
    GILHAD
    GILHAD --- ---
    DLOUHA_POTVORA: Ode me bys odpoved na DLOUHA_POTVORA: slyset nechtela


    Ale pry - tedy nekde jsem cetl, ze nekdo slysel, ze pry - muze pomoct i umyt vsechny podlahy a mista kudy mravenci chodi octem a pak tam nasypat (jestli se nepletu ) drceny muskatovy kvet (urcite to bylo nejake bezne prodejne koreni tohoto stylu)

    Oni moc nevidi (skoro vubec) a hodne se ridi cichem (a ty jejich cesticky si znaci feromonama a podobne si i predavaji informace a prikazy, takze kdyz jim zautocis na cich, tak "oslepnou" a takovym mistum se vyhybajio jako lidi dymu z pneumatik nad mocalem. Pry. Takze timhle je sice nezabijes, ale zneprijemnis jim zivot natolik, ze pujdou nekam jinam, kde nejsou oslepeni a neni jim k zbliti na pekny kus cesty okolo.

    Ale co jsem slysel podobne rady, tak vzdycky to nekomu fungovalo a jinemu vubec a tretimu se zdalo, ze to ty mravence naopak laka, takze to mozna taky zavisi druh od druhu a mravenioste od mraveniste (jo, nekteri lidi taky cuchaji cikuli, i kdyz jim to v sisce pak dela nevidany bugr ... )

    Nicmene, kdyz to nepomuze, tak tim asi nic moc nezkazis a kdyz to pomuze, tak nebudes muset mit spatne spani kvuli tomu, ze par mravencum tvuj byt tak pekelne smrdi, ze se mu radsi obloukem vyhnou.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam