• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOY_BOXKompostovani
    Domaci kompostovani a vse o nem. Zpracovani odpadu, recyklace, vyroba vaseho prvniho vermikomposteru aneb slecno, mohu vas pozvat na svuj zizali caj?, mami, to neni stara svacina, ja jen kompostuji v kapse a dalsi, pribuzna temata.
    rozbalit záhlaví
    KEB
    KEB --- ---
    RAINBOF: smrdí to?
    VEVER
    VEVER --- ---
    RAINBOF: tak, jestli je tam takhle mokro, musí se to proložit třeba platama od vajíček...bahno by tam vůbec nemělo nastat.
    Vajíčka tam klidně být můžou, vypadají jako takový ovál, na koncích špičatý, uplácaný z žížaly :) Je to nějaké 2-3 mm velké, dá se tam prostě kouknout, jestli tam jsou.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    Tak jsem dal zizalam chvili pust a zda se ze konecna nahore je vylozene blato dole lehce kvasici hmota. Dal jsem okurku a nic.

    Prijde mi ze zily jen nahore a ted se utopily. Je mozny ze tam budou vajicka a obevi se casem zpet ?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    já to riskla a už spolu vegetujou skoro 2 měsíce a zatím pohoda
    TERUSEZBUSE
    TERUSEZBUSE --- ---
    ja myslim ze jo, moje kalifornsky z vetsi miry pochcipaly, tak jsem posbirala u kamosky hnojni a pridala je. tenkrat to fungovalo dobre.
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    Nevím, zda je možné dát do jednoho vermikompostéru žížaly hnojní i kalifornské?
    SCHIFFI
    SCHIFFI --- ---
    VSICHNIMAME: to záleží, já měla moc mokro a stačilo přidat piliny/ nebarvený karton... Moc sucho bych zase pokropila...

    Ad žížaly, hnojní jsem měla a vše fungovalo skvěle, ted mám kalifonské cca měsíc a přijdou mi opravdu háklivější na prostředí, ale brzy na závěry...
    ZRIZENEC
    ZRIZENEC --- ---
    Ahoj, násadu žížal mám domluvenou a zrovna doma připravuju vícepatrový kompostér z plných přepravek. Jak velký mám udělat díry mezi patrama, aby se tam žížaly protáhly? Dočetl jsem se, že se dělají okolo 3mm. Opravdu se tím pak ty žížaly protáhnou do vyššího patra? Přijde mi to malý, ale zase vždycky se dají zvětšit. Můžu poprosit o názor zkušených?
    KEB
    KEB --- ---
    VSICHNIMAME: to nevím, kdybych to věděl tak jsem už dvoje žížaly neumucil 🙃

    Zkus si pročíst ten článek ode mě níž
    VSICHNIMAME
    VSICHNIMAME --- ---
    KEB: a jaké je nejlepší řešení situace?
    KEB
    KEB --- ---
    VSICHNIMAME: první známka toho, že to jde do hajzlu. Zvaž jestli t nemáš moc hmoty, kterou nestíhají zpracovat a která jim tam hnije a otravuje životní prostor
    VEVER
    VEVER --- ---
    KOZINA: může být, já s nimi osobní zkušenost nemám. Ale co jsem četla, nesmí se k nim dostat hlína, jsou nějak háklivé na vlhkost...nepamatuju se přesně.
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    VSICHNIMAME: horko, sucho nebo moc mokro.. Utíkají z místa, kde se jim nelíbí

    VEVER: máme 4 kompostéry v práci s kalifornskejma a nemáme tu s nima nejmenší problém. Měly by žrát víc než naše a venku nepřežijou.
    VSICHNIMAME
    VSICHNIMAME --- ---
    Netušíte někdo, proč mají žížaly tendenci z komposteru vylezat a tím de facto páchat sebevraždu?
    ZRIZENEC
    ZRIZENEC --- ---
    KOZINA: Roztoky jsou super, nemam problem tam zajet. Radsi nez do Dejvic. Pisu SZ


    VEVER: Tenhle nazor slysim poprve. Ale rad si necham poradit. Komposter chci mit v mistnosti, kde se teplota pohybuje okolo 15 stupnu a pokud nebude smrdet, tak tam myslim vydrzi. Vsude sem cetl, ze to musi byt ty kalifornske. V cem myslis ze jsou chcipaci? Jde jen o tu teplotu?
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    ZRIZENEC: Roztoky jsou z ruky? Případně Dejvická/Podbaba?
    VEVER
    VEVER --- ---
    ZRIZENEC: nejlepší je najít hnojiště a odtamtud vyhrabat hnojní. Jsou naše původní a nejsou to zdaleka takoví chcípáci jako kalifornské, aspoň co tak čtu o kalifornských.
    ZRIZENEC
    ZRIZENEC --- ---
    Zdravim, tak jsem si prave objednal material na vyrobu vermikomposteru a rad bych se zde zeptal, zda by mi nekdo neposkytl za nejaky maly uplatek nasadu zizal. Idealni by bylo nekde na trase Praha Suchdol - Lovosice. Pripadne nejaky tip kde sehnat. Radsi s nekym smenim za pivko nebo neco nez abych si kupoval na bazosi ci jinde.
    Dekuji
    KEB
    KEB --- ---
    KOZINA: já to ředil půl napůl a nic se nestalo, okurky i rajský bez ztráty čehokoliv.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    KOZINA: staci.
    KOZINA
    KOZINA --- ---
    RAINBOF: takže pulitr? Ředim to 1:10..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam