• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LIROTepelná čerpadla, solární systémy (fototermika), větrání s rekuperací
    IV0
    IV0 --- ---
    LINKOS: Samozřejmě, na zimní topení to není. Ale je to fajn: Člověk se dostane s kombinací TČ a FVE +/- na účinnost fototermického systému (ta je cca 3x - 4x vyšší než FVE + elektrická spirála), navíc když nepotřebuje teplo, tak má elektřinu a může s ní chladit nebo jí využít doma. Ohřívá to vodu dokonce líp než fototermický systém když mrzne a svítí slunce (nedochází k tepelným ztrátám ve venkovním vedení), i když má TČ v tu chvíli horší účinnost. Není třeba řešit přehřívání v létě atd. Avšak stejně není šance s tím ohřívat barák v zimě. 1m2 FVE dá během běžného zimního dne 0-0,5 kWh za den, což je prostě málo. I pasivní barák o ploše 150m2 potřebuje při -15 °C aspoň 2-5 kWh za hodinu (i v noci) a TČ má v tu chvíli topný faktor blízký 1. I v pasivním domě by si člověk musel mít na střeše stovky metrů FVE a k tomu velký vodní zásobník nebo baterku. Prostě ten systém bude fungovat dobře po většinu roku, když bude opravdová zima, tak je lepší si elektřinu koupit. Další věc je, že technická i morální životnost toho systému je tak 15 let. V komerčních cenách se to, přes všechny výhody, nevyplatí. Když si ale někdo koupí 30m2, 2 roky starých, amorfních panelů za 400 Kč kus, přestaví si vhodnou moderní, hodně rozšířenou klimatizaci (třeba Toshibu), na TČ za 70.000 Kč a správně to celé nadimenzuje, tak to smysl má, ale to není cesta pro každého (doopravdy to není skoro pro nikoho)...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    WARBABY8: mě na kombinaci tepelné čerpadlo a soláry nesedí jedna věc. Největší spotřeba čerpadla je v zimě, kdy soláry dají nejméně, někde jsem dokonce narazil na tvrzení že tahle kombinace je o energetické nezávislosti, což už mi přijde hodně přehnané.
    Tady taky vlastně argumentují tím, že 98% energie ze solárů se použije v domácnosti, ale dost to je klimatizací v létě. Kolik by sto bylo bez klimatizace?
    Kolik že zimního provozu dají skutečně soláry a kolik jde že sítě?
    WARBABY8
    WARBABY8 --- ---
    https://www.facebook.com/groups/435135814576584

    Jiří Šizling – VYUŽIJTE MÉ ZNALOSTI PRO VÁŠ DŮM
    http://sizling.cz/

    Pokud by někoho zajímala třeba kombinace tepelné čerpadlo + fotovoltaika, tak si myslím, že mají momentálně nejlepší řešení na trhu. Navíc i ozkoušené na nižších stovkách instalací.
    IV0
    IV0 --- ---
    LINKOS: Je to jeden z nejstarších a největších výrobců v ČR. Kamarád, se kterým se teď bavíme o jeho dalším domě jí měl (z roku 2012) a už jí nechce, protože je hlučná, má blbý přístup k filtrům a ucpává se mu odvod kondenzátu (a blbě se k tomu dá dostat, aby se to čistilo). Vždycky, když ji otevře, aby jí vyčistil meno vyměnil filtry, tak se mu na hlavu vyleje kondenzát, tím, že se snadno ucpává odvod, tak mu to tam jedno zplesnivělo. Má nějakou podstropní pasivní jednotku, můžu zjistit víc, jestli chceš. Mimo tohoto s ní ale neměl nikdy žádný problém, nezrezla mu apod. Taky jí z mého pohledu používá nesprávně, protože mu neběží furt, ale vypíná jí (na noc, aby nerušila při spaní). Nemyslím si, že bude tak moc na vině ta jednotka, velký vliv má určitě i provedení potrubí a montáž jednotky apod.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Skusim ještě zde. Řeším rekuperaci do domu a předběžně jsem vybral značku Atrea. Mě se líbí, že neromrazuje kondenzátu elektricky.
    Co si o té značce myslíte? Kvalita, cena, výkon atd.?
    KERB
    KERB --- ---
    máte někdo voda/voda?
    KERB
    KERB --- ---
    ahoj, je tu někdo kdo má na chalupě nebo na domě tč země/voda? uvažuju o něm, jeví se mi jako nej řešení a potřeboval bych pár rad. díky
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Nemáte někdo doma, případně i nějakou referenci kdo to dělá na klimatizaci poháněnou solárními panely?
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    VORIMA: Já mám tč doma a teď ho stavíme na paneláku. Ozvi se do pošty.
    VORIMA
    VORIMA --- ---
    Ahoj,
    chtěl bych se zeptat, zda někdo nemáte praktické zkušenosti z provozu TČ.
    Chystám se stavět pasivní dům a chtěl bych používat tč, ale existuje tolik druhů, že se v tom už malinko ztrácím.
    Budu rád za jakékoliv zkušenosti (pozitivní i negativní).
    HNZDD
    HNZDD --- ---
    _MARKLAR: kde?
    HNZDD
    HNZDD --- ---
    MATT: 11 let...
    MATT
    MATT --- ---
    zabejváte se někdo systémama země-něco? hlavně vertikální a horizontální zemní výměníky. vyhráli jsme grant, tak bych rád prokunzultoval praktický problémy se kterejma se setkáváte. ať z nás vypadne aspoň neco smysluplnýho. ;)
    IKSIK
    IKSIK --- ---
    _MARKLAR: Já budu mít Toshibu od AC-heating. A Vaillant taky dělá TČ a vycházejí až podezřele levně...
    _MARKLAR
    _MARKLAR --- ---
    Ahoj, nemáte někdo tip na realizační firmu, co by nám namontovala a oživila tepelné čerpadlo vzduch-voda? Ztráta domu 7 kW (hodnota se započítanou rekuperací), 70 m2 podlahové topení, 70 m2 radiátory-nízkoteplotní. Otopná soustava bude celá nová.
    Vyhlídnuté jednotky: Buderus wpl ar, Vaillant flexotherm a čerpadla od PZP.

    Předem díky.
    CLIFFAN
    CLIFFAN --- ---
    Ahoj, není tady někdo, kdo se zabývá tepelnými čerpadly a byl by ochoten mi přeprodat tepelné čerpadlo, které mám domluvené (bez marže) + nainstalovat ho a zprovoznit za adekvátní peníz v domku kousek za Prahou? Rád bych při koupi ušetřil na snížené sazbě DPH. Jednalo by se o čerpadlo Zubadan 14 kW.
    IV0
    IV0 --- ---
    HNZDD: Samozřejmě v domech s malou TZ to v profi provedení ekonomicky nebude dávat smysl, snad jen jako samo-domo řešení.
    IV0
    IV0 --- ---
    HNZDD: Snadno a bez kutilství nepřímo, tzn. třeba bojlerem s TČ nebo aktivní rekupercí s ohřevem vody (když chceš vzduchotechniku). Mimochodem toto na první pohled debilní řešení (dát si do baráku TČ a nepoužívat ho na topení?) má skvělou výhodu v tom, že funguje s vysokým COPem v době, kdy není třeba topit (v domech s nízkou TZ to je drtivá většina roku).

    Jinak odpověď na Tvojí otázku je, že dáš první stupeň kondenzátoru topného TČ do bojleru, tzv. desuperheater - mimochodem to existuje i v profi provedení, myslím že od Masterthermu. Prostě hned za kompresor dáš (klidně jen malého) měděného šneka do bojleru, kde páry (třeba jen částečně) zkondenzují a předají malý výkon, ovšem vysokou teplotu (podle zvoleného chladiva 55°C až 65°C). Hlavní část výkonu potom předáš v normálním výměníku, tzn. během topení v hydroboxu, během chlazení ve venkovním výměníku, který v tu chvíli plní roli kondenzátoru. TČ musí mít čtyřcestný ventil na přepínání mezi chlazením a topením a desuperheater se přidá hned za kompresor a před čtyřcestný ventil (tzn. že topí vždy, když běží kompresor).
    HNZDD
    HNZDD --- ---
    prosim te jak chceš odpadni teplo pri vyrobe chladu čerpadlem A/W použít k ohřevu TV? jako teoreticky to možný je ale ještě jsem to v praxi nikde neviděl (pokud se budeme bavit o RD)
    IV0
    IV0 --- ---
    SZKANDI: Můj názor je, že ještě nevíš (nebo si nám neřekl) některé důležité informace, takže je příliš brzo rozmýšlet, jestli budeš topit pomocí TČ, natož jakým. Většina stavebníků udělá stejnou chybu - nadchnou se pro určité řešení, ale v podstatě to pro ně nemá žádný ekonomický smysl a ani to neodpovídá jejich potřebám (z hlediska komfortu, životnosti apod.).

    Než se rozhodneš pro topení, měl by si mít alespoň orientační představu o tepelných ztrátách domu. Nemusíš dělat přesný výpočet, ale poctivě si odpověz, jak je izolovaná střecha, zdi, podlaha, jaké máš do baráku okna a dveře a jak vypadají problematická místa (balkony, digestoře, odvětrávaná spíž apod.). I z krátkého popisu se dá s dostatečnou přesností odhadnout tepelná ztráta domu.

    Když bude tepelná ztráta domu (myšleno okamžitá, celého domu, když mrzne nejvíc jak u Tebe tak běžně mrzne) o ploše řekněme 150 m² v rozmezí:
    * 0 - 2 kW (skoro nulový dům) tak topení v podstatě neřeš, řešit musíš ohřev teplé vody a chlazení (topná sezóna je zde např. 7 dnů v roce ).
    * 2 - 4 kW (pasivní dům) topení už začíná něco stát, ale stále převažuje ohřev vody a chlazení nelze zanedbat (topná sezóna trvá cca. 20 - 30 dní).
    * 4 - 15 kW (nízkoenergetický) dáš ročně za topení a ohřev TUV podobné peníze, chlazení začíná ustupovat do pozadí (topná sezóna trvá několik měsíců).
    * Nad 15 kW - nejvíc energie protopíš, ohřev vody je v porovnání s topením "drobnost" a chlazení neřeš (topná sezóna je zde typicky od září do května).

    Potom je dobré si uvědomit silné a slabé stránky jednotlivých typů tepelných čerpadel:

    První věc, kterou si musíš uvědomit je, že každé TČ funguje dobře, když je rozdíl mezi teplotou média, odkud se teplo bere (vzduch, voda, země) a kam se teplo dává (ideálně ta podlahovka) co nejmenší.

    Druhá důležitá věc je, že když je převaha spotřeby domu na straně teplé vody (na mytí), tak tu potřebuješ aspoň 45°C teplou (a jí potřebuješ celoročně).

    TČ země - voda bere teplo ze země, v období, kdy je venku třeba -5°C nebo i -20°C, bude mít solanka teplotu okolo 0 - 5 °C. Má smysl hlavně v případě, že potřebuješ hodně topit (protože ohřev vody pomocí TČ není příliš ekonomický).

    TČ voda - voda je na tom úplně stejně, jen teplota vody je typicky 5 - 7 °C, takže máš o trošku lepší podmínky pro ohřev teplé vody, ale stále má smysl jen v případě, že převládá topení nad ohřevem teplé vody.

    TČ vzduch - voda bere teplo ze vzduchu, takže když je venku -20°C tak už prostě netopí (a při -5°C netopí s tím krásným COP z letáku). To není nutně špatně, prostě to pár dní v roce zařídí topná spirála (= elektrokotel), naopak je zde obrovská výhoda toho, že jakmile jsou teploty vyšší než cca. 5°C, tak ohříváš teplou vodu na vysoké teploty s vyšší účinností, než u ostatních typů TČ.

    Proto je TČ vzduch - voda nebo vzduch - vzduch tak moderní řešení, protože dneska je snaha a tlak stavět domy se spotřebou do 4 kW. Když se povede snížit tepelnou ztrátu domu pod cca 2kW, tak to jsou už výkony, které lze komfortně předat vzduchem (takže stačí TČ vzduch - vzduch s ohřevem teplé vody), větší výkony prostě musíš vytápět vodou.

    Když máš TČ, tak je chlazení snadné a ekonomické. U země - voda a voda - voda chladíš jen za cenu spotřeby oběhového čerpadla (100W), u vzduch - voda musí běžet kompresor, ale zase lze během chlazení použít odpadní teplo na ohřev teplé vody (ale tyhle dva požadavky si nutně nemusí odpovídat ani časem, ani množstvím).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam