• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ZUZKAOUKvašení a kysání -chováme miliardy domácích mazlíčků
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    BRUKEV: jo, kompostovala bych
    BRUKEV
    BRUKEV --- ---
    Je následné kysané zelí na vyhození?

    Uloženo v kameňáku, několik dní (cca týden) byla nedolita voda v horním žlábku. Po otevření horní vrstva lehce přeschlá, nahnědlá, už tehdy to nevonělo dostatečně "kysaně, řízně, zelosvěže".
    Odebrána horní vrstva až na vrstvu zatopenou. Dolito 2% solným roztokem.

    Od té doby se dolívala jen voda do žlábku, atd. Zelí nicméně stále nehezky smrdí, na letmé ochutnání (více mi strach nedovolí) není dostatečně "nakřup", prostě něco nehraje.

    Zvažuju vyhození, ale raději se ptám, co se mohlo stát. Je to tchánovo zelí, ten je ve špitále, takže "udržujeme oheň" v jeho domácnosti, bohužel za mě je zelí zkažené.

    Co se mohlo stát? Delší doba nedolitá voda, takže nějaké bakterie, které tam být nemají? Nebo neprokvašeno od začátku? Roky dělá stejný recept, technologicky odlišný od mého, ale nikdy nijak zasmrádlé zelí neměl. A tohle zelí teda smrdí dost "nemytě" :/
    AUDIAC
    AUDIAC --- ---
    FRAKIRA: Já taky kefír dělám dvojstupňově jako herr Praashek a i moje chrchly jsou s tím v pohodě. Jen asi nerostou tak rychle, jako kdybych to nechával v teple, ale neaspiruju na velkovýrobu kefíru ve vaně, tak mi je to jedno.
    FRAKIRA
    FRAKIRA --- ---
    PRAASHEK: Díky!
    RUTHLESS: Protože to kefíruje/kvasí mnohem rychleji než bych ráda a nechci to mít primárně v lednici - tak to tam strkám prostě podle toho, jak vidím že to pokračuje a já stíhám/nestíhám a chci/nechci péct/pít.
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    FRAKIRA: já kefír dělám tak, že první fáze je ve špajzu/někde venku v pokojové teplotě (rychleji to procesuje) a druhá fáze v lednici (pomaleji to procesuje). Letité kefírové chrchly se stále těší dobrému zdraví.
    RUTHLESS
    RUTHLESS --- ---
    FRAKIRA: Proč to delas?
    FRAKIRA
    FRAKIRA --- ---
    Omlouvam se, pokud je to blby dotaz, ale zacala jsem doma "chovat" kvasek a kefirovou houbu a chtela jsem se zeptat - vadi, pokud je presouvam casto z chladu do lednice a naopak? Vim, ze oboji muzu mit jak v lednici, tak v pokoji, ale rikam si jestli jim neskodim temi zmenami (zarim vypada oboji dobre, ale mam je jen par mesicu)
    STOOL
    STOOL --- ---
    ZUZKAOU: aha, já myslel, že je to něco, co jsem četl, ale tenhle zjevně ne. Díky!
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    STOOL: Různé zdroje těch tří solí. Je to popsané v tom článku
    STOOL
    STOOL --- ---
    ZUZKAOU: Co prosím tě myslíš tím vrstvením zdrojů umami? Přidávat je postupně? v nějakým konkrétním pořadí?
    GRED
    GRED --- ---
    ZUZKAOU: jasně, díky, já rád vyzkouším různý varianty. Recept jsem studoval u vás na webu. Šlo mi jen o to, jestli to nějak výrazně pokazim, pokud udělám kimčchi jako klasický pickles s kimčchi pastou. Kyselý mám rád, ale čalamáda není můj cíl, takže zkusim zelí nasolit den předem.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    Jestli má někdo rád extra páílivé a hodně kyselé kimčchi, tak to je úplně v pořádku.

    Ale fakt doporučuju udělat si alespoň jednou čas a dodržet základní techniky, které kičmchi odlišují

    tedy pokud je to kičmchi z pekingského zelí, tak ho předem naložit na noc do 5 % láku a pastu nedělat podle předpisu, ale postupně přdávat jednotlivé složky za stálého ochutnávání, dokud to není o fous inteznivnější než by člověk chtěl - pak se to rozloží do něčeho, co bude fakt přesně podle vaší chuti. No a vrstvit zdroje umami - to je ten hlavní trik. No a pak to vražte do lednice a začněte ochutnávat hned druhý den a udělejte toho tolik, aby vám to vydrželo alespoň měsíc. Díky tomu se dá velmi pěkně vnímat, jak probíhá fermentace a jak se mění chutě. Klidně k tomu udělejte kontrlní vzorek při pokojové teplotě a srovávejte.

    Tajný trik na umami aneb bombastické kimčchi (a jiná jídla) i pro vegany. | Zkvašeno.cz
    https://www.zkvaseno.cz/tajny-trik-na-umami-aneb-bombasticke
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    A to pekignsé zelí se nasoluje na 5 %, pasta se nedosoluje, jen se dochucuje omáčkami či pastami, ve kterých nějaká sůl je - osmozou se pak v kimčchi ta slanost sníží díky ostatní zelenině-
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    ZUZKAOU: a ne, v té chladničce to nenechávají zrát několik týdnů, postupně ujídají už za pár dnů, za několik týdnů by to bylo moc kyselé, tedy už jen na vaření, primárně kimčchi jedí syrové jako jednu z příloh.
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    XCIDER: Ne.


    Baču kimčchi, tedy to nejklasičtější z pekigskéh zelí se fermentuje v chladu - tradičně v nádbách zakopaných v zemi a kvůli sezoně se dělá začátkem prosince.

    Nyní se takové kimčchi dává fermentovat do chladících boxů, koejští domácí výrobci mnohdy mají speciální ledničky. Z prokysaého kimčchi korejci už jen vaří.

    Tím že kvasí pomalu, vydrží daleko déle křupavější, není tak kyselé a je aromatičtější, protože enzymy stihnu rozjet všechny molekuly, protože je nízké PH deaktivuje později.

    To že češi mají rádi kyselé a nebo si nedali práci s pochopením toho co a jak se běžně při výrobě kimčchi dělá vede k tomu, že to co je v ČR běžně k dostání je příliš kyselé, nekřupavé a většinu to nani nemá dostatek umami a je v tom nějaká směs papriky a chilli bez dostatku aromatu a neb je tam málo chilli, aby to moc nepálila, takže je to bledé a bez paprikové chuti, nebo tam někdo nasype dle amerického receptu 5 lžic cayenskéh pepře, protože mu nedošlo, že tam má být gochugaru.

    Když se budeme držet tradičního dlouho a pomalu zrajícího kimčchi z pekingskéh zelí, tak podsatata je, že nasolíš to zelí předem - kvůli struktuře a kvůli tomu, aby ti nepustilo moc láku, vyrobíš pastu chili-zázvor-čensek - co nevíce zdrojů umami a případně přidáš další zeleninu.

    Když to jen nasekáš, trošku ochutíš a přidíáš 2 % soli, dostaneš čalamádu.

    Pak je tu tuna dalších kimčchi, které nemusí obsahovat chillli, nebo nejsu vůbec kvašené, ale jen málo kdy korejci nechávají třeba týden kimčchi při pokojové teplotě.

    Odlišné postupy při fermentaci vedou k tomu, že tam pracují trchu jiní mikrobové a výsledná chuť je trošku jiná.
    DEVIL
    DEVIL --- ---
    GRED: jak rika xcider, do lednice davas az kdyz je to je prokvaseny. tzn minimalne 2 tejdny pri teplote 22-26, aby to zaclo kvasit. imho je blbost to jen sypat 2% soli a vomatlat pastou. vzdycky je lepsi to zeli poradne prosolit, nechat vymacerovat a pak oplachnout. musi totiz ze zacatku pustit nakou vodu a zkrehnout. pak to vomatlej v paste a dej kvasit.
    pokud to udelas jak chces, tak to nesmis dat do lednice, ale jak sem jiz rekl. na 2 tydny minialne ven, aby to zaclo kvasit. imho to pusti strasne vody, takze budes jen nasranej, zes to nenechal nakou tu vodu pustit. budes mit zkvaseny pekingsky zeli v cerveny vodicce
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    GRED: mivaji na to snad nejaky specialni chladici boxy, ale to spis aby jim to potom vydrzelo, delaji to v obrovskych objemech. Mlecne kvaseni je na teplotu obzvlast pri rozjezdu dost citlive a nema rado chlad, v lednici nasolena zelenina spis oslizne a zacne plesnivet, nez ze by zkysla...
    GRED
    GRED --- ---
    XCIDER: diky, tak ja se do toho pustim. Nekde jsem prave cetl ze Korejci to nechavaji kvasit nekolik tydnu v lednici, tak me to zmatlo. Ja veskery pickles nechavam cca 5-7 dni.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    GRED: kvaseni v lednici je nejakej nonsens imho, vzdycky se kvasi pri pokojovce a do lednice to das az kdyz je to dost kysely. Jinak postup imho v pohode, to namaceni do slany vody je myslim kvuli tomu, ze davaji cely hlavky, popr velky kusy a ta sul by se jinak nedostala dovnitr. ja to delam podobne, zeli teda nekrouham na drobno jako na cesky kysely ale spis kusy cca 5-8 cm max, aby se to potom dalo pohodle jist bez krajeni
    GRED
    GRED --- ---
    Kimčchi
    Čau,
    postuplně se chci posunout od svých oblíbených zeleninových pickles ke kimčchi, ale jsem trochu línej nebo netrpělivej dodržovat postupy v receptech. Tak jsem se chtěl zeptat, jestli udělám něco zásadně špatně, když se budu držet svýho zajetýho pickles postupu? Tzn nakrouhám si veškerou zeleninu včetně pekingskyho zelí, přidám 2% soli a pak to všechno pěkně vymáchám v diy kimčci pastě (šrob, voda, zázvor, česnek, miso, chilli vločky) a nechám kvasit ve sklenicích při pokojvoý teplotě pár dní bez přístupu vzduchu.. Bude chuť výrazně jiná než když to budu kvasit dlouho v lednici, nevymáchám zelí na den ve slané vodě, atd ?
    Díky moc
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam