Využívání klonovaného masa v potravinářství je zatím hlavně ve fantazii některých lidí, ale protože šířit hoax je prima tak proč ne :-))
Z článků médií v zahraničí vyplývá, že někteří lidé mají pocit, že jedí produkty z klonovaného zvířete.
Mno, ono to není tak jednoduché.
Někde v nějaké laboratoři se vědcům povede vytvořit embryo, které je klonem - to je vcelku superdrahá záležitost takže jak už tu někdo psal dotyční vědci jsou pak poplácání po zádech a dostanou pár gratulací.
Pak nastává fáze pozorování zvířete - jo Dolly měla potomky, ale taky několik degenerativních onemocnění a zašla velmi rychle na rakovinu.
Zdá se, že někde kdesi ve světě naklonovali býka a prodali jeho sperma, jestli měl někdo dost peněz aby takové sperma zaplatil tak pochybuju, že by pak maso ze vzniklých potomků šlo do nějakých řetězců a dostalo se k běžnému konzumentovi (no a nebo výzkumák pár kapek střelil aby si přilepšil, ale při tom objemu kolik je na světě zvířat to bude zanedbatelné), nejspíš to bylo tak, že se výzkumák domluvil s nějakým chovatelem, že oni poskytnou sperma (z klonovaného býka) a chovatel jalovice konkrétního plemene a pravděpodobně čisté linie (zlevnění výzkumu) a pak budou mít možnost pozorovat potomky.
Většina paniky hlavně v americe je kolem geneticky modifikovaných potravin - výraz cloning meat je ve většině případů jen zjednodušeným výrazem pro toto "geneticky modifikované maso" protože ačkoli vědci odpovídají médiím na otázky přesně, média si to pro své potřeby dál upravují a konečný výsledek zkreslují. A protože v médiích není důležité poskytovat přesné informace, ale jde o prodání co největšího počtu výtisků tak samozřejmě nemůžeme čekat, že se budou zdržovat vysvětlováním, jak to vlastně bylo myšleno.
Genetika je prima věc - už hodně dlouho se člověk snaží pozměnit genetickou informaci rostlin a daří se mu to. Viz takový ječmen, vždyť pijeme pivo z rostlin, které byly upraveny pomocí radioaktivity. Jíme krásná jablka bez strupovitosti aniž bychom si uvědomovali, že vědci využili gen z jiných rostlin, které jsou právě proti této chorobě odolné, ale třeba pro změnu dávají nízký výnos. U zvířat je genetika náročnější než u rostlin. Lidé po tisíciletí šlechtili zvířata aby mohli jejich produkty využívat a nyní hledají nové cesty - například genetické modifikace ovcí aby byla lepší vlna, protože by to mohlo být mnohem rychlejší než šlechtění nového plemene nebo hledání správné hybridizace.
Doba, kdy budeme mít na talíři opravdu čistý klon zvířete je ještě daleko a maso "vypěstované" v laboratoři je ještě dál.
Domnívám se, že v americe určitě hybridizaci znají a využívají ji, netuším proč by měla existovat geneticky modifikovaná kuřata (to samo musí být přece šíleně drahé), ale třeba se to vyplatí. Chápu genetickou modifikaci skotu, například vyšší dojivost případně přírustek masa, ale já jsem rostlinář, nedovedu odhadnout co všechno se dá dělat s masem. A geneticky modifikovaná kukuřice už existuje a prodává se. Takže VIR_KENNY to co popisuješ není klonované maso, ale genetická modifikace s oficiálním značením GMO.