KABIS: ghí je na vaření - normální máslo obsahuje přes 80% tuku, většina toho zbylého objemu je voda, což by nevadilo, ale také jsou tam bílkoviny, které se jaksi začnou brzo přepalovat, takže máslo zhnědne, zhořkne a především se stává významně nezdravým. Zároveň se to dík těm dalším látkám, co nejsou mléčný tuk rychleji kazí.
Přepuštěné máslo je co nejčistější mléčný tuk, kdy se za nízké teploty odpaří voda a bílkoviny - tedy pěnu - z toho sesbíráš. Takže se posléze nekazí a výrazně se zvýší teplota, při které se začne rozkládat.
KABIS: praha a syrové mléko je problém - v mlékomatech je pasterované a od krav krmených průmyslově. (jezdím okolo jesenických kravínů na chatu). Mléko na trzích je drahé a teda většinou je ošetřené vysokou pasterací a ledaskdy i homogenizované.
Biomléko v obchodech je ošetřené vysokou pasterací a homogenizované. Zato ale aspoň ty krávy žerou zelené a chodí v létě ven.
Selské mléko z bučících dodávek je šetrně pasterované a nehomogenizované, ovšem info o tom co žerou a nežerou krávy netuším a nedaří se mi je dohledat
http://www.mlekozfarmy.cz/nase-vyrobky/
Momentálně jedu ve farméřském mléku z Moravie mlékáren. Nehomogenizované, šetrně pasterované 24 kč/kg. Doporučuju vyhledat někde producenty mléka okolo toho Chlumce a jít se podívat jak chovaj krávy a chodit si pro mléko tam v době dojení.
databáze
http://www.nalok.cz/farmy projít ifaunu (často se tam objevují nabídky malých farmářů)
iFAUNA: Největší chovatelský web v ČR
http://www.ifauna.cz/
Plus teda buď Probio a nebo Duha měli aktivní databázi biofarmářů, ale možná migrovali do nalok.cz (adresáře v pdf jsou rozhodně na stránkách
http://pro-bio.cz/
Jinak kdo najde v Praze pravidelný zdroj syrového mléka od krávy, na kterou svítí v létě sluníčko do 30 kč, tak mi prosím dejte vědět.