• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: jsou pro tohle nějaké fundamenty? Já myslím že se furt nedosáhl ten breaking point kdyby měly panely přestat zlevňovat a měla by přestat růst účinnost
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    SHEFIK: pocatecni naklady na vyrobu+instalaci
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: no tady bych byl opatrnej s tim co je zpusobeny dlouhou zivotnosti panelu a vybudovani infrastruktury a co jsou pocatecni naklady na instalaci - ty se fakt vlivem inflace soucasny i budouci imho nebudou menit, spis budou rust.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HANZS: hele, už se to stalo :) ano teď je vlivem covidu a rozpadu řetězců a zvýšené poptávky vyšší cena než byla předtím, ale zase klesne, tak jako klesla v minulosti.
    https://www.fastcompany.com/90583426/the-price-of-solar-electricity-has-dropped-89-in-10-years
    In 10 years, the price of solar electricity dropped 89%, and the price of onshore wind dropped 70%.

    A neklesá jen cena panelů - i lidská práce v přepočtu na watt klesá, protože jsou panely větší a účinnější. Na to, na co jsi kdysi potřeboval 20 panelů, dnes stačí 8 - takže rychlejší instlace, méně manipulace s panelama, levnější podpůrná konstrukce...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: a to ještě všude chtějí v modelech plnit spotřebu 90700 GWh z roku 2021.
    2021 byl extrémní rok, cold Spell v únoru a pak nejstudenější duben a květen za dvacet let.

    To je taky důvod té paniky na jaře kdy si novináři dávali do modelů spotřebu 2021 jako poslední ukončený rok a hlásali jak to bez Ruského plynu nevychází.

    Úspory nabíhají pořádně až od léta. Od 1.srpna jsme dole o 20% proti průměru 2017-2021.
    HANZS
    HANZS --- ---
    JIMIQ: Hele, to se určitě nestane. Nejspíš budou za deset let stát zase 500k, ale průměrný plat bude cca dvounásobek dneška, tak budou dostupnější. Druhá věc je, že zase se bohužel prakticky vše fotovoltaické dělá v číně - takže jak to bude geopoliticky (např. válka o Tchajwan) - kdoví?
    No a v posledních dvou letech fotovoltaické prvky jdou cenově i díky vysoké poptávce cenou nahoru.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Teplý podzim nahrává úsporám. Data ukazují, jak přesně Češi šetří plynem a elektřinou - Aktuálně.cz
    https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/spotreba-plynu/r~eddabca05eaa11eda873ac1f6b220ee8/?
    Co se týče plynu:
    Obvyklá roční spotřeba 86265 GWh
    Obvykle za 10 měsíců 65559
    Nyní za 10 měsíců 58262
    ----
    Je fajn že úspory v podstatě zadarmo jsou 12% neboli 7TWh v plynu. Neví se teda jestli něco nešlo na vrub snížené produkce průmyslu, ale zřejmě dost uspořili i domácnosti a poklesa i výroba elektřiny z plynu
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    NYRLEM: a za tri roky to budou SVJcka. A za pet let lidi co maj strechu a 300k. A za deset let lidi co maj strechu a 150k.

    Rika se tomu pokrok :)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: o solarech se u nas dnes rozhodujou lidi, co maji strechu a pul mega s tim, ze na dotacich dostanou 200 litru zpet. Zbytek soupe nozickama nebo vymysli jak se k tomu proregulovat. Bez dotace by to zvazoval zlomek lidi..
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Nevstupuje do toho nejak teorie velkych cisel?

    Proste mas miliardu malejch hracu, kteri se denne rozhoduji jestli si poridi solarni panely a v celkovem souctu z toho vyjde ze letos se jich nainstaluje 260GW pricemz loni to bylo 174 a to procento je pomerne konzistentni poslednich deset let bez ohledu na absolutni cislo.
    Je v konecnem dusledku jedno co si mysli ten kazdej jednotlivec a jestli na to ma penize, prostor a cas, kdyz v souctu je tech jednotlivcu takove kvantum

    A nebo jsem blbe pochopil co chces rict :D
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PAN_SPRCHA: bottom up vyoada vzdycky jinak. Pac bottom nema pristup k budgetu ani resources, tudiz netrpi nemocemi jako jsou vize a zmena
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: tohle jsou těžce target-oriented top-down prognózy, ty bottom-up scénáře vypadají úplně jinak
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No vida, IEA si mysli to same co ja, fossil peak uz je v procesu a nastane behem par let
    The IEA Confirms that Fossil Fuel Demand Is Peaking - RMI
    https://rmi.org/the-iea-confirms-that-fossil-fuel-demand-is-peaking/

    Plyn uz rust (moc) nebude (10% do roku 2030 pak pokles)
    Net zero 2050 scenar predpoklada instalaci solaru v roce 2030 na 600GW, coz se ale v realu udeje uz 2025

    Pak tam zminuji elektroauta, ktera rostou rychlejc nez kdokoliv predpokladal
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    TUHO: kdyby se to podobne zavedlo v cele EU, pricemz Francie ma 15,2% obyvatel a 13% plochy, vydalo by to na 72-84GW (zhruba polovina instalovaneho fotovoltaickeho vykonu ke konci roku 2021)
    TUHO
    TUHO --- ---
    In France, solar just got a huge boost from new legislation approved through the Senate this week that requires all parking lots with spaces for at least 80 vehicles – both existing and new – be covered by solar panels.
    The new provisions are part of French president Emmanuel Macron’s large-scale plan to heavily invest in renewables, which aims to multiply by 10 the amount of solar energy produced in the country, and to double the power from land-based wind farms.

    According to the government, this plan, which particularly targets large parking areas around commercial centers and train stations, could generate up to 11 gigawatts, which is the equivalent of 10 nuclear reactors, powering millions of homes. Public Sénat writes that stipulations were put into place excluding parking lots for trucks carrying heavy goods or parking areas in historic or protected areas, to avoid “distorting” them, according to an amendment to the bill.


    In France, all large parking lots now have to be covered by solar panels
    https://electrek.co/2022/11/08/france-require-parking-lots-be-covered-in-solar-panels/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Nasel jsem ze dovazime cca 8 milionu tun ropy rocne (coz dava prepoctem kolem 60 mil barelu, pri cene 80 usd/barel je to 115 miliard korun) a k tomu jeste 1,8 mil tun nafty (kupodivu benzinu vyvazime zhruba stejne jako dovazime), pricemz ta ma hodnotu bez dane asi 25kc (10kc spotrebni a 5-6kc DPH), tuna nafty je 1150 litru (rozmezi bylo nejak 1136-1220), takze to je rocne 52 mld kc a nevim za jakou cenu jsme ted nakupovali plyn, predtim byvala cena o dost nizsi, nasel jsem 60€/MWh. Nas dovoz je kolem 80-85TWh rocne takze 116 mild kc.

    Celkem tyto tri polozky - plyn, ropa a nafta jsou (v normalnich casech kdy nafta neni za 50kc na benzince a ropa za $120 a plyn za 200€/MWh) 283 miliard korun rocne.
    To je napriklad 10,5GWp fotovoltaiky, nebo 22,6GWh v baterkach
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Snizeni dovozu energie z 95% (nyni - ropa, plyn, uran) na 5% (po tranzici) je k nezaplaceni :)
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    JIMIQ: nepsal jsi tu náhodou ráno, že je to finančně dosažitelné? Ale dal jsi se myslím na správnou cestu vedoucí k silnému skepticismu .. :D
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    California starts using $380 million for long duration energy storage
    https://www.energy-storage.news/california-funds-hybrid-battery-storage-project-in-first-grant-from-us380-million-long-duration-package/

    $31M za 60MWh
    Vanadium flow 10MWh a zinek-hybrid (to asi neznam :D ) 50MWh

    Na tech nasich 120 hodin ~1,2TWh by bylo potreba 15 bilionu korun takze 8 rozpoctu :) (ale pokles cen baterek je pres 80% za deset let, takze za dvacet let 1/3 rozpoctu (pokud ovsem ceny budou furt klesat stejne, coz nemusej))
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    ale celá ta diskuze je dost zbytečná protože alternativa k obnovitelným (nebo občasným, jak je libo) zdrojům energie je jádro, které tady v potřebném množství nebude stoprocentně.

    Nejvíc co jsem viděl z plánů je 2 reaktory v EDU2 a 2 na dostavbu temelína - to nám dá (k dvoum reaktorům co vydrží do 2060/62) 32,7TWh, plus ty dva co máme 16,4TWh. Celkem je to 49,1TWh.

    Voda je 2,1-2,5
    -------
    čistá spotřeba nyní je 64TWh a bude růst, tak počítejme 75TWh
    75 - 49,1 - 2,5 = 23,4TWh.

    Teď je otázka kolik může poskytnout kogenerace bioplynu, pan_sprcha zmiňoval že bioplynu se v ČR vyrobí miliarda kubíků, což je 9,77TWh, účinnost do 60% čili ~5,5TWh

    a na těch 18 potřebujeme dovoz + OZE.

    Tak udělejme nejdřív těch 18 v OZE které jisto jistě potřebujeme a mezitím ať se klidně dělá tendr na EDU2, to asi ničemu nevadí, ale my místo toho přešlapujeme furt na místě a dohadujeme se jestli to půjde nebo ne a mě nezbejvá než se leda tak plácat do čela :)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    já neříkám že to bude jednoduchý, ale říkám, že je to dosažitelné technologicky a finančně. Stát musí poskytnout právní rámec aby se vlk nažral a koza zůstala celá a to v Česku hodně hapruje

    net zero se dá dosáhnout i s PPE (třeba s carbon-capture, nebo se syntetickým plynem, sám ho občas zmiňuješ) a ten můžeme dovézt z Norska, Austrálie nebo klidně z Ukrajiny (ta může mít obrovský množství fotovoltaiky, protože má 600 tisíc km2 a zhruba stejně obyvatel jako poloviční Polsko a jako výhoda jsou existující trubky na plyn)
    GOR
    GOR --- ---
    JIMIQ: Ember-climate řeší jen a pouze uhlí a nahrazuje ho 4 GW ve větru, 8 GW solaru a 3 GW PPE. Nějak mi tam uniká "net zero". To jsme ale pořád na míle daleko od bezuhlíkové ekonomiky.


    Tabulka je dobrá, ta se mi líbí, ale ty příspěvky v posledních dnech zrovna nepřetékají čísly. Ale k vytěsnění fosilních paliv to má ještě daleko ;-)


    Technicky můžeme 7 GW VTE a 38 GW FVE postavit klidně za 10 let, ale obávám se, že se to nesnese s právním státem. Nezapomeň, že decentralizace zdrojů je sice strašně fajn, ale furt máme centralizovanou spotřebu (města, průmysl). Najdi si statistiku VTE v ČR, zdaleka nejvíc se jich postavilo v letech 2006 - 2010. Paradoxně, teď když se obejdou bez podpory se moc nestaví, proč asi? Napovím, kvůli distribučkám to není, ty totiž většinou řeknou, že park jde připojit do VVN a u dobré lokality není ekonomicky ani papírově 30 km kabelu problém, připojuju-li 15+ MW.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam