• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
  HANZS
  HANZS --- ---
  GOR: Jo ty prodejci energie na tom chtějí vydělat o tom žádná. Otázkou je, jaký bude ten výpočet náhrady nad zastropovanou cenu.
  Jako příklad uvedu výpočet dotace na EE pro velké firmy. Základní výpočet je, že se vezme cena obvykla v minulosti (cca 2,1 Kč/kWh) a to celé vynásobí 2x. Tj. na 4,2 Kč a z plateb nad tuto částku se má dotovat 30%. U nás ve firmě jsme v daném období nakupovali v průměru za 5,7 Kč. Tj. dotace by mohla činit 8,7% našich plateb za EE.
  MAKROUSEK
  MAKROUSEK --- ---
  KUTAS: A von jako nekdo bude verit Tesla China?
  KUTAS
  KUTAS --- ---
  LEXIK: kdyžtak hned v tom vlákně:
  Tesla China has released the analysis of the data log, the driver has never hit the brake, but hold the accelerator for whole duration, several times he pushed accelerator to 100%, he has try to push park button, it's match with CCTV footage, but still waiting for police report.
  NYRLEM
  NYRLEM --- ---
  GOR: je otazka, zda na zmenu vypoctu ceny maji paragraf ve smlouve. Poslednich par dni zacala spousta lidi sdilet navyseni cen u PRE, ale ze smlouvy vyplyva, ze ceny nejsou fixni a z tarifu lze kdykoliv zdrhnout. Kazdopadne zafixovat si trzby na urovni stropu je fakt zmrdovina, stejne jako chovani statu, ktery na tom vydelava a jako bonus zavadi tuzsi regulaci.
  GOR
  GOR --- ---
  Klientům účtují elektřinu podle burzy. Teď kvůli stropům otočili - Seznam Zprávy
  https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-klientum-uctuji-elektrinu-podle-burzy-ted-kvuli-stropum-otocili-218953

  Matapatsko v kostce. Nejdřív ERÚ, SEI a MPO svou nečinností nechali vyžrat odběratele brutální ceny na spotu a teď když je spot níže, pro změnu vyžere vysoké ceny na dlouhých kontraktech erár. A ERÚ a SEI budou nadále řádově 12 - 18 měsíců/případ zúřadovávat formální přečiny výrobců bez vlivu na okolí nebo udělovat pokuty bagristům co překopli trubku s plynem a udělovat za ně usmrkané pokuty v řádu desítek až stovek tisíc Kč a takovéhle zmrdečky nechají bez povšimnutí, protože ti nemají problém z nakradených peněz platit armádu právníků, která úředníky umlatí kravatama.
  MAKROUSEK
  MAKROUSEK --- ---
  JIMIQ: Pravda.
  JIMIQ
  JIMIQ --- ---
  MAKROUSEK: cesky bilion, americky trillion, lepsi? ;)
  LEXIK
  LEXIK --- ---
  #kecy ... sice je to tématicky okrajové, ale imo to sem patří a je to docela šílené :-O

  https://twitter.com/nexta_tv/status/1591870304439222279?
  MAKROUSEK
  MAKROUSEK --- ---
  JIMIQ: Bilion nebo trilion, baba nebo snih...
  JIMIQ
  JIMIQ --- ---
  Europe must spend $5 trillion to have clean energy by 2050 | World Economic Forum
  https://www.weforum.org/agenda/2022/04/bnef-european-energy-transition-2022/

  5,3 bilionu dolaru. Dobre zpravy jsou ze zhruba 10% rocne plati EU jen na dovoz ropy (plyn, uhli a uran navic)
  SHEFIK
  SHEFIK --- ---
  JON: "photovoltaic floor tiles"

  Tam bude hacek asi v realny vykon/cena. Napr:

  Plug and play photovoltaic floor. Solar walkable floor 500x500mm
  https://www.mrwatt.eu/en/shop/mini-solar-modules/plug-and-play-photovoltaic-soil-color-walkable-solar-tile-500x500x8mm.html
  JON
  JON --- ---
  Mel bych dotaz, pod jakym terminem se daj najit fv panely, ze kterych by sla udelat podlaha terasy? Nebo tam vyvoj jeste nepokrocil?
  JIMIQ
  JIMIQ --- ---
  Ministerstvo přezkoumá rozúčtování tepla v bytech. Chce motivovat k šetření - iDNES.cz
  https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/rozuctovani-tepla-v-bytech-zakladni-spotrebni-slozka.A221109_082732_ekonomika_rie#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zpravodaj&utm_content=main
  Yes! Tak hlavne ze to par let zpatky dokurvili a ja kvuli tomu zacal platit o pulku vic :) to se pak cloveku moc setrit nechce kdyz to pak stejne zaplati
  JIMIQ
  JIMIQ --- ---
  Jo, celkova rocni spotreba je 80-90 TWh. Asi si popletli bcm a TWh
  PAN_SPRCHA
  PAN_SPRCHA --- ---
  SHEFIK: mají to celé o řád špatně
  SHEFIK
  SHEFIK --- ---
  PAN_SPRCHA
  PAN_SPRCHA --- ---
  SHEFIK: koukám že máme 10x míň zásob ze dne na den
  SHEFIK
  SHEFIK --- ---
  Na zimu připraveno. Česko za pár dnů nebude mít kam dávat plyn - Forbes
  https://forbes.cz/na-zimu-pripraveno-cesko-za-par-dnu-nebude-mit-kam-davat-plyn/

  Naplněnost zásobníků plynu určených pro Česko totiž ke čtvrtku představuje 99,1 procenta. Klíčové jsou zejména zásobníky patřící pod RWE Gas Storage, která jich v tuzemsku vlastní šest a která je má od přelomu týdne naplněné na sto procent. Jen její zásobníky mají celkový objem 2,7 terawatthodiny, zatímco celková kapacita zásobníků určených pro český trh je zhruba 3,5 terawatthodiny, což pokryje zhruba třetinu průměrné roční spotřeby.
  NYRLEM
  NYRLEM --- ---
  OMNIHASH: distribuce vubec neobchoduji kvuli unbundlingu. Obchodnici si pravidla neurcuji, ty urcuje regulator v souladu s narizenimi komise. Elektrina se momentalne obchoduje nejmene po 10 kWh a s obchodem na burze je spjata povinnost tuto elektrinu dodat v zobchodovanem objemu a case. Takze mikrozdroj jednak neni schopen i kdyby mel licenci elektrinu zobchodovat a pri sve uvaze zapominas na odchylky vuci sjednanemu diagramu, coz je tady vyznamna nakladova polozka a treba i slozeni financni jistiny pri uzavreni obchodu. Neni to nespravedlnost co je tady problem, ty proste zanedbavas velkou cast nakladu a divas se jen na to co videt chces.
  JIMIQ
  JIMIQ --- ---
  Na to je prave ten zakon o komunitnich elektrarnach - sousedovi prodas levnejc nez by to on koupil od distributora, ale furt na tom vydelas vic nez kdybys to prodal distributorovi
  Pak se vyplati i lidem co nemaj svou fve poridit bojler na prebytky :)