NYRLEM: no...
Uhelná elektrárna podle náměstka Hladíka není špičkový zdroj, který by byl provozován pouze v době nejvyšší poptávky po elektřině. To jsou podle něj dnes plynové nebo přečerpávací elektrárny.
Realita – Je tomu právě naopak, než si ministerský adept Hladík myslí. Hnědouhelné zdroje poskytují masivně systémové služby, tzn. velmi rychlou schopnost najetí bloku na požadovaný výkon. Právě tato flexibilita se stala již před řadou let podmínkou úspěchu na cenově volatilním trhu. To je dobře známo skutečným expertům z praxe českého i německého trhu. Třeba Němci mají nyní v kapacitní rezervě pro vyrovnávání nestabilních zdrojů ze slunce a větru právě v uhlí kapacitu 8 GW. cože? Je to přesně takhle jak si myslí a ne naopak jak tvrdí článek. Uhelná poskytuje zálohu OZE v rámci předpovědi využití a výkonu OZE, ale ne v rámci vyrovnání špiček, to dělají právě ty daleko flexibilnější plynové.
Jestliže něco nedávná krize kolem dodávek zemního plynu ukázala, tak je to nepřijatelné výkonové a finanční riziko spoléhat se zcela zásadně na importní plynovou kapacitu (dnes z LNG). Tu si chce se „záložní“ kapacitou 31 GW stávajících a 21 GW nově plánovaných paroplynových elektráren dopřát Německo, což je zřejmě strategie berlínské vlády při postupném odstavování uhlí už do roku 2030.
Německo s vlastními pobřežními terminály tak do budoucna samo spotřebuje obří objemy dováženého LNG zřejmě za cenu, jíž česká nemůže konkurovat. Nemluvě o nedostatku LNG, o který bude s Evropou nepochybně soupeřit i expandující Čína. za a)Německo má dost velký plynový phaseout, náběh OZE, takže i s tím obřím náběhem instalovaného výkonu mu celková roční spotřeba klesá
za b) cena které Česko nemůže konkurovat? co je to za blbost, ten člověk nechápe cenotvorbu trhu s plynem. Němci prostě budou platit cenu z burzy a Češi budou platit.....cenu z burzy. on má jakousi představu že se jako budeme přeplácet o omezený objem?
za c) Nedostatek LNG? toho je až moc, nedostatek je dneska lodí a terminálů což se bude měnit v následujících letech relativně rychle...a Čína spíš naopak docela stagnuje a rozvoj plynu prakticky stopla.