• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    SHEFIK: tam se toho pere víc naráz. Odstavujou staré méně účinné elektrárny, staví nové účinnější. Ale i těm klesá koeficient využití, protože se staví "do foroty" stejně jako města duchů. A lokální guvernéři se samozřejmě na jednu stranu chtějí pochválit vedení CCP jak to u nich roste a na druhou stranu ukázat se před lidem "hele, postavil jsem vám elektrárnu"

    a uhlí jim dochází, resp. "levné" uhlí. S embargem australského uhlí (ale to už snad letos skončilo, nebo nevím) se situace taky nezlepšila
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    JIMIQ: a stejne budujou a planujou dalsi. Jsou hladovi po energii, tak bych spis tipnul, ze to skonci inflaci, pripadne deflaci u energii/tezbe uhli, nez ze by je v brzke dobe zavirali.
    PES
    PES --- ---
    TUHO: v EU se mohou zaměřit na "vyrobeno (skutečně) v EU"...
    TUHO
    TUHO --- ---
    V Česku by se o tom člověk kvůli neutuchajícímu mediálnímu víru kolem prezidentské volby skoro nedoslechl, ale aktuálně největším bolehlavem pro evropské lídry nejsou ani ceny energií, a snad dokonce ani všudypřítomná vojenská hrozba Ruska. Tématem číslo jedna se stalo ohrožení průmyslové základny starého kontinentu v souvislosti s přijetím Inflation Reduction Act (IRA) ve Spojených státech.
    Smyslem předpisu, rámovaného kromě makroekonomické stabilizace také potřebou nastartovat zelenou transformaci, je podpora bezemisní energetiky a dalších klimatických opatření. A to ve formě dotací a daňových úlev za stovky miliard dolarů. Na tom by nebylo nic kontroverzního, kdyby vše nebylo podmíněno nálepkou „vyrobeno v USA“ – s cílem zajistit tvorbu stovek tisíc pracovních míst a miliard dolarů v přidané hodnotě právě tam a nikde jinde.
    Umíme si vyrobit zelený zítřek? Evropa hledá odpověď na začátek konce ekonomické globalizace - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/umime-si-vyrobit-zeleny-zitrek-evropa-hleda-odpoved-na-zacatek-konce-ekonomicke-globalizace/
    TUHO
    TUHO --- ---
    V Česku by se o tom člověk kvůli neutuchajícímu mediálnímu víru kolem prezidentské volby skoro nedoslechl, ale aktuálně největším bolehlavem pro evropské lídry nejsou ani ceny energií, a snad dokonce ani všudypřítomná vojenská hrozba Ruska. Tématem číslo jedna se stalo ohrožení průmyslové základny starého kontinentu v souvislosti s přijetím Inflation Reduction Act (IRA) ve Spojených státech.

    Umíme si vyrobit zelený zítřek? Evropa hledá odpověď na začátek konce ekonomické globalizace - VOXPOT
    https://www.voxpot.cz/umime-si-vyrobit-zeleny-zitrek-evropa-hleda-odpoved-na-zacatek-konce-ekonomicke-globalizace/
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Analysis: China's new coal plants set to become a costly second fiddle to renewables | Reuters
    https://www.reuters.com/business/energy/chinas-new-coal-plants-set-become-costly-second-fiddle-renewables-2023-03-22/?

    Pokud někoho ještě trápí čínské uhelné elektrárny.

    "The reality is that China has more coal power capacity than it needs," said Zhang Shuwei, director at Draworld Energy Research Centre. "It doesn't make sense to give more incentives for more coal-fired power investments."

    Coal accounted for 58.4% of China's total power generation last year, but high prices have meant many plants have suffered losses for years. More than half of the country's large coal power firms were loss-making in the first half of 2022, according to the China Electricity Council.
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Energetiku České republiky výrazně formuje několik základních pilířů, v prvé řadě je to rozvržení domácích zásob surovin. Česko patří k evropským uhelným mocnostem a pochlubit se může i rozšířitelnou těžbou uranu, na opačném konci potom stojí marginální zásoby ropy a zemního plynu, byť vysoké kvality. Z hlediska historického vývoje průmyslu je potom klíčový důraz kladen na energeticky náročné strojírenství, úzce spjaté s rozvojem a tradicí domácí jaderné energetiky. Klimatické podmínky umožňují ČR solidní využití obnovitelných zdrojů energií a vnitrozemská krajina naopak omezuje zemi v možnosti diverzifikace transportních cest a dodávek surovin. Podstatným faktorem je také výrazně konzervativní vzdělání, kvalifikace i zázemí relevantních decision-makerů, ať už na ministerstvu průmyslu a obchodu, ve vládě či ve vedení státních a polostátních energetických firem.

    Tato základní, byť sekerou nahrubo tesaná charakteristika české energetiky ústí v celkem jasné nastavení domácích priorit. Využití domácích zdrojů s uhlím v čele, podpora jádra, skepse vůči obnovitelným zdrojům, snaha o diverzifikaci transportních cest surovin a emancipace od ruských zdrojů, to vše přikořeněné vědomím toho, že v daném případě je třeba s evropskou úrovní počítat jako s klíčovým hráčem s výrazným vlivem.

    Je zřejmé, že v mnoha bodech toto nastavení tvrdě naráží na unijní představu o budoucnosti a podobě evropského energetického sektoru. První kritický bod, v posledních týdnech v souvislosti s havárií elektrárny Fukušima velmi aktuální, je otázka jádra. Zatímco postoj EU je spíše opatrný až negativní, pro drtivou většinu české veřejnosti i jejích politických zástupců představuje jaderná energetika neopominutelnou a neoddiskutovatelnou část energetického mixu. Současné odložení dostavby dvou bloků Temelína není způsobeno pochybami o této stavbě či obavami z japonského scénáře, ale spíše finanční situací ČEZu a manažerskými a ekonomickými aspekty projektu. Podobně se názory Prahy a Bruselu rozchází i v otázce uhlí, které patří kvůli svým environmentálním dopadům k dlouhodobě ostrakizovaným zdrojům a kterému nově přitáhne uzdu změna obchodování s emisními povolenkami v rámci EU ETS platná od roku 2013. S environmentálními otázkami souvisí i určitý odpor ČR k tomuto pilíři unijní energetické politiky způsobený primárně tradicí českého energetického myšlení (například pozice ministrů průmyslu a obchodu zaujímají velmi konzervativně disponované osoby s dřívějším pracovním zázemím a zkušenostmi v průmyslu zaměřeném na domácí zdroje a centralizovanou energetiku (snad až) sovětského typu).
    TUHO
    TUHO --- ---
    Starsi clanek o prosazovani energetickych zajmu v EU kontextu

    Přes obtížné prolínání domácí a unijní úrovně existuje jedna otázka, nad níž si Praha a Brusel dokáží sednout k jednomu stolu a trávit hodiny vášnivou a angažovanou diskusí. Jde o téma energetické bezpečnosti. O její podobě má ČR jasnou představu a nebojí se s ní vystupovat ani v Bruselu. Na rozdíl od dalších zemí regionu se zde navíc může opřít o domácí úspěchy.

    Filip Černoch, Slasti a strasti prosazování energetických zájmů v EU
    http://www.forum-pl-cz.com/index.php/cs/verejna-politika/77-filip-cernoch-slasti-a-strasti-prosazovani-energetickych-zajmu-v-eu
    PES
    PES --- ---
    Se to tady stalo TUHO-agitkou?
    TUHO
    TUHO --- ---
    + Analysis by the Buildings Performance Institute Europe has demonstrated that improved insulation in a selection of member states could result in up to 44% gas savings and cut final energy demand by 45%.

    With this in mind, the commission calls on the European Parliament and member states to “enable additional savings and energy efficiency gains in buildings through the Energy Performance of Buildings Directive [EPBD], and to uphold the ambition of the commission proposal for a Regulation on Ecodesign for Sustainable Products”.
    TUHO
    TUHO --- ---
    The commission recommends raising the ambition of the Renewable Energy Directive, increasing its target to 45% of the EU energy mix being renewable by 2030, which it says would require 1,236 gigawatts (GW) of wind and solar capacity. This is up from the 40% target – and 1,067GW – in the Fit for 55 proposals last year.

    This would mean roughly doubling the renewable share of EU energy supplies over the next eight years, from 22% in 2020.

    Within this, the strategy specifically identifies solar power as “one of the fastest technologies to roll out”. It proposes doubling current solar installations to 320GW by 2025 and then again to 600GW by 2030.
    TUHO
    TUHO --- ---
    detailni rozbor REPower EU od Carbonbrief

    In the event, some 80% of the expected reductions in gas use by 2030 are due to come from non-fossil sources, primarily renewables and energy saving. And 96% of the additional investment proposed by the commission would similarly be targeted towards non-fossil energy.

    Notably, the commission explicitly frames its proposals as an “additional investment” that will quickly pay off by cutting the EU’s bill for fossil-fuel imports. This is in marked contrast to earlier debates over whether the EU’s climate goals were a cost to be managed or an investment in reducing the bill for fossil fuels. A factsheet on financing the new plans says:

    “Additional investments of €210bn are needed between now and 2027 to phase out Russian fossil-fuel imports, which are currently costing European taxpayers nearly €100bn per year.”

    In-depth Q&A: How the EU plans to end its reliance on Russian fossil fuels - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/in-depth-qa-how-the-eu-plans-to-end-its-reliance-on-russian-fossil-fuels/?
    TUHO
    TUHO --- ---
    The study also examined India’s renewables additions last year. Solar and wind dominated India’s power generation capacity growth in 2022, accounting for 92% of total capacity additions.
    TUHO
    TUHO --- ---
    indie docela dlape do oze

    Renewables dominate India's power capacity additions in 2022, based on Ember's analysis.

    Solar capacity has increased in recent years, and 13.9 GW of capacity was added in 2022. Previously, India installed around 8.81 GW of solar in 2021

    Indian solar capacity up 13.9GW in 2022
    https://www.pv-tech.org/indian-solar-capacity-up-13-9gw-in-2022/
    NYRLEM
    NYRLEM --- ---
    PAN_SPRCHA: vyrovnavani spicek dela preci trh, elektrarny jedou s ohledem na dark spread a spark spread. Nevim presne jak je to ted, ale zavernou elektrarnou v Nemecku byly co si pamatuji cernouhelky a plynovky s ohledem na momentalni naklady. I cernouhelka umi najet do spicky na druhy den, nejenom plynovka. Regulacni zalohu poskytuji zdroje, ktere ji prodaly, u nas sekundarni regulaci poskytuji prevazne hnedouhelky a tercialni regulace se skoro neaktivuje.

    K plynu a) a ten trend se udrzi i v tom horizontu 2035?
    b) asi tim mysli, ze poptavkova krivka Nemcu je vys a jsou schopni vyhnat ceny na uroven, za kterou se nam nevyplati odebirat, ale formulovano je to nestastne
    c) opet - plati to v horizontu 2035 a dal?
    TUHO
    TUHO --- ---
    The UK can build a reliable, secure and cost-effective electricity system that is decarbonised by 2035, says the government’s advisory Climate Change Committee (CCC).
    The CCC’s new report is based on new hour-by-hour modelling of the country’s electricity system out to 2035, which includes stress-tests of how it could ride out extended “wind droughts”.
    In effect, the report is a 131-page answer to the question often posed by those sceptical of climate action: “But what about when the wind does not blow and the sun does not shine?”

    CCC: Here’s how the UK can get reliable zero-carbon electricity by 2035 - Carbon Brief
    https://www.carbonbrief.org/ccc-heres-how-the-uk-can-get-reliable-zero-carbon-electricity-by-2035/
    PES
    PES --- ---
    Tak schválně, kolik let se budou eko-fans přilepovat na silnice apod., aby zabránili stavbám továren na křemíkové pláty solárních buněk?
    Konec závislosti na čínských solárech. Brusel chce dostat výrobu do Evropy - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/ek-zavislost-cina-solar-dovoz-konec-technologie-dotace.A230312_194259_ekonomika_lisv

    A jak bude CN bránit vývozu technologií na výrobu FV článků (a jak bude proti Západu používat patentové právo, na které v dobách kopírování a kradení know-how z vysoka kašlala a vlastně dodnes do kašle)?
    Obchodní válka ve fotovoltaice? Čína zakáže export části svých nejlepších technologií | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c1-67167690-nastane-obchodni-valka-ve-fotovoltaice-cina-zakazala-export-casti-svych-nejlepsich-technologii
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    NYRLEM: no...

    Uhelná elektrárna podle náměstka Hladíka není špičkový zdroj, který by byl provozován pouze v době nejvyšší poptávky po elektřině. To jsou podle něj dnes plynové nebo přečerpávací elektrárny.

    Realita – Je tomu právě naopak, než si ministerský adept Hladík myslí. Hnědouhelné zdroje poskytují masivně systémové služby, tzn. velmi rychlou schopnost najetí bloku na požadovaný výkon. Právě tato flexibilita se stala již před řadou let podmínkou úspěchu na cenově volatilním trhu. To je dobře známo skutečným expertům z praxe českého i německého trhu. Třeba Němci mají nyní v kapacitní rezervě pro vyrovnávání nestabilních zdrojů ze slunce a větru právě v uhlí kapacitu 8 GW.


    cože? Je to přesně takhle jak si myslí a ne naopak jak tvrdí článek. Uhelná poskytuje zálohu OZE v rámci předpovědi využití a výkonu OZE, ale ne v rámci vyrovnání špiček, to dělají právě ty daleko flexibilnější plynové.



    Jestliže něco nedávná krize kolem dodávek zemního plynu ukázala, tak je to nepřijatelné výkonové a finanční riziko spoléhat se zcela zásadně na importní plynovou kapacitu (dnes z LNG). Tu si chce se „záložní“ kapacitou 31 GW stávajících a 21 GW nově plánovaných paroplynových elektráren dopřát Německo, což je zřejmě strategie berlínské vlády při postupném odstavování uhlí už do roku 2030.
    Německo s vlastními pobřežními terminály tak do budoucna samo spotřebuje obří objemy dováženého LNG zřejmě za cenu, jíž česká nemůže konkurovat. Nemluvě o nedostatku LNG, o který bude s Evropou nepochybně soupeřit i expandující Čína.


    za a)Německo má dost velký plynový phaseout, náběh OZE, takže i s tím obřím náběhem instalovaného výkonu mu celková roční spotřeba klesá
    za b) cena které Česko nemůže konkurovat? co je to za blbost, ten člověk nechápe cenotvorbu trhu s plynem. Němci prostě budou platit cenu z burzy a Češi budou platit.....cenu z burzy. on má jakousi představu že se jako budeme přeplácet o omezený objem?
    za c) Nedostatek LNG? toho je až moc, nedostatek je dneska lodí a terminálů což se bude měnit v následujících letech relativně rychle...a Čína spíš naopak docela stagnuje a rozvoj plynu prakticky stopla.
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    Martin Sedlák: Nový ministr životního prostředí a skvělá zpráva pro českou moderní energetiku - Ekolist.cz
    https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-sedlak-novy-ministr-zivotniho-prostredi-a-skvela-zprava-pro-ceskou-moderni-energetiku
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    Tak první mýtus je, že levně vyrábíme elektřinu. Vyrábíme levně, protože vyrábíme většinou v elektrárnách, které jsou na sklonku svého života. Jenomže my nutně potřebujeme v energetice nové investice, a tomu odpovídají jiné cenové úrovně.

    Druhý mýtus: V Německu je často nižší cena elektřiny než v Česku, za což mohou například dotované obnovitelné zdroje. Propojený trh do jisté míry vyrovnává ceny v jednotlivých zemích či zónách. Vyrovnává je tím více, čím lépe je propojený. V zemích, kde je aktuální přebytek a relativně levná elektřina, to může cenu navyšovat oproti stavu oddělení, v zemích, kde je nedostatek, to cenu naopak oproti vydělenému trhu snižuje.

    Celkový efekt našeho zapojení do společného evropského trhu je ale z ekonomického pohledu dlouhodobě kladný. Tím spíš, že se Česko řítí do energetického deficitu. Hrozí, že během několika málo let budeme muset elektřinu dovážet, takže pro nás bude naopak výhodnější být součástí velkého celku.


    Expert: Česko nebude mít dost proudu, napojení na Německo bude výhoda - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-expert-za-penize-do-slunce-a-vetru-jsme-mohli-mit-4x-vic-energie-z-jadra-227274
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam