TUHO: promin, to bylo trochu zavadejici, musim si zvyknout, ze tam kazdy vidime neco jineho .. v tom co oni pisou to samozrejme neni. Resp. je to tam okomentovano slovy o desitkach mld. A jak je to pres palec?
Ty nizkoemisni flexibilni zdroje musi na zimu vicemene vykryvat vyrobu po vypadku jednoho jaderneho bloku. V nasich podminkach to dela cca 6 GW instalovaneho vykonu .. jelikoz to jsou zdroje, co pojedou jen od podzimu do jara, je treba pri vypoctu LCOE podstatne snizit celkovou rocni produkci a tim se zvedne merny jednotkovy naklad.
Kdyz si vezmu jen capex ccgt podle Frauenhofer 1100 EUR/kW
https://www.ise.fraunhofer.de/en/publications/studies/cost-of-electricity.html vychazi mi to v plynovkach investice kolem 160 mld. a tos jeste nic nevyrobil. Dejmetomu ze pojedou sest mesicu maximalni vykon 6000*8760/2 za náklady 2*cena plynu+1/3*cena povolenky (pri 60 a 100 to je cca 150EUR/MWh) to dela dalsich 100 mld. korun rocne a negeneruje to navratnost pro majitele, tzn. nekdo se za investici musi zarucit. A pak je tu jeste opravy a udrzba a casova hodnota penez a to se mi nechce hledat.
Opravdu myslis, ze je to cele je levnejsi nez postavit baseloadove jaderky s nejakym regulacnim vykonem?