• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: v cenách energie...
    ... takže plyn apod. jedině až se cena energie na trhu bude počítat ne dle nejvyšší ceny posledního zdroje, ale dle ceny a % podílu příspěvku jednotlivých zdrojů.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: kdy teď? Jak vyzkoušeli?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: navíc plyn je flexibilní, dá se skladovat v existující infrastruktuře v množství násobně převyšující potřeby pro vyrovnání sítě při dunkelflaute.
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: tak plyn... no to jsme si přece teď nádherně vyzkoušeli jak skvělý zdroj to je (zvláště jako "závě(t)rná" elektrárna). Super. Ale přesně takhle se stabilní el.soustava dělat nemá.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: i kdyby se žádné úložiště ekonomicky nevyřešilo, tak furt existuje plyn. Když ze současné spotřeby plynu na 22,9% (celkové energie, ne elektřiny a to celosvětově) přejdeme na 20% na ty případy kdy nesvítí/nefouká, tak jsme na tom furt líp než teď, kdy se krom toho plynu spotřebovává 29% ropy a 25% uhlí

    takže ne, opravdu teď není potřeba řešit posledních 20%, na ty máme přinejhorším ten plyn. Vyřešme teď ten zbytek a za dvacet let se podívejme co se kde urodilo za nápady
    PES
    PES --- ---
    SHEFIK: ale to je ošklivé podstrkávání něčeho, co jsem neřekl - já neříkám, že nemá smysl začínat (s pokusy, provádět vývoj atd.), ale já stále a zásadně tvrdím, že je nesmysl direktivně likvidovat stabilní zdroje a zařízení dřív, než je dotažena alespoň ekvivalentní náhrada.

    Prostě zbrklá a direktivní TRANZICE, když na tom slově tak bazírujete, napáchá vždy více škod než užitku. Zvláště když ji dirigují tzv. zelení eko (v reálu jen z hlediska techniky, matematiky a fyziky totálně vylízaný paka) a pak tlačí politici (neméně nepoznamenaní uvedenými znalostmi popř. co hůře, pro své benefity schopní případně i přírodní zákony přehlasovávat :-/)
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    PES: sry, ale narikas, ze svet neni dokonalej. To je jak kdybys tvrdil, ze s elektromobilama nema smysl zacinat, protoze neni infrastruktura a v tuhle chvili nemame ani dost energie nasytit potebcialne vymenu vsech spalovaku za elektromobily. Ano, nemame. A? Ceho se snazis argumentacne dosahnout? Znamena to, ze nema smysl jit dal? Jaka je definice slova transition?
    PES
    PES --- ---
    OMNIHASH: jenže o tom ten problém právě je - násilně se rvou OZE ve stále větším % do sítě aniž by byla realizována (vlastně ani vymyšlena a dotažena) ta dlouhodobější úložiště, kde zatím známe jediný efektivní a ekonomicky návratný model a tím je gravitační baterie s pracovním médiem vody - tedy zkráceně Přečerpávací vodní elektrárna.

    No a pro technicky nepolíbené je přečerpávací elektrárna svým způsobem jen variantou konvenční vodní elektrárny, akorát s téměř uzavřeným cyklem vody mezi spodní a horní nádrží, takže se z ní stává baterie, která reálně nevyrábí (nemáme perpetuum mobile) a jen akumuluje. Zatímco klasická vodní elektrárna má otevřený cyklus pracovního média, kdy se spoléhá na to, že Příroda (tedy de-facto stejná "OZE" solární energie jen bez fotoelektrického jevu) zařídí "nabití" pracovního média (vody) do horní nádrže potenciální energií (odpar, vzestup, přesun nad vyšší polohy pevniny, kondenzace) s dodatečnými vedlejšími efekty jako je třeba obnova sladké vody, závlaha rostlin cestou atd.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    NYRLEM: tahle snaha trvat na li-onkách pro pokrytí měsíčního výpadku... jasně že to nevyjde, když rveš řešení pro minutový výpadky na týdenní cykly. Tohle je dost end game záležitost, kterou má cenu řešit ve chvíli, kdy vyřešíme 80% transformace na OZE, ne teď na začátku, a myslím, že to dopadne nějakejma tepelnejma úložištěma napojenýma na klasický parní turbíny, kde se ke stávajícím elektrárnám přidělí nějakej izolovanej bazén plnej roztavenejch solí nebo obdobného média.
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    NYRLEM: hezké ublognutí, s tím pracují architekti energetické soustavy?
    TUHO
    TUHO --- ---
    TUHO: Na chybějící právní úpravu přitom odborné svazy, jako je Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ upozorňují více než pět let. K jejímu zavedení jsme byli nejblíže v roce 2021 ještě za vlády Andreje Babiše při projednávané novele energetického zákona.
    Proti ovšem bylo Teplárenské sdružení, které reprezentuje největší uhelné společnosti EPH Daniela Křetínského a Sev.en Energy Pavla Tykače. Ti si hlídají monopol na poskytování vyrovnávacích služeb energetické sítě, kde bateriová úložiště mohou hrát klíčovou roli.
    TUHO
    TUHO --- ---
    Odstavení nejčistších a nejlevnějších energetických zdrojů v době drahé elektřiny a klimatické krize způsobené spalováním fosilních paliv vypadá jako naprostá zlovůle. Jenže správci české energetické soustavy nic jiného nezbylo a v blízké budoucnosti se situace bude velmi pravděpodobně opakovat.

    Česká energetika totiž díky promarněnému desetiletí, kdy jsme měli budovat obnovitelné zdroje a přijímat legislativu umožňující jejich rozvoj, dnes sklízí trpké plody spánku politiků a lobbingu fosilního průmyslu.

    Je známo, že s rozvojem obnovitelných zdrojů energie bude nárazově docházet k přebytkům elektrické energie, když se potká nižší poptávka a příznivé meteorologické podmínky pro výrobu čisté energie. V takovou chvíli bude zkrátka energie v české, ale i evropské síti příliš. To dnes tuší už i průměrný žák střední školy. Bez ohledu na to ale Česko stále spí jako Šípková Růženka.

    Řešení nárazových přebytků energie přitom dávno existuje. Jmenuje se akumulace energie. Jenže jejímu zavedení u nás, o rozvoji zatím nemůže být řeč, brání chybějící legislativa. Pokud si dnes bude chtít podnikatel k solárnímu či větrnému parku postavit velkokapacitní bateriové úložiště, do kterého v případě přebytků výroby nasměruje přebytečnou elektřinu a tu pak pošle v případě jejího nedostatku do sítě, tak má smůlu. To je možné pouze u domácností pro krytí vlastní spotřeby nebo ostrovních energetických systémů s vlastní přenosovou soustavou.

    Selhání obnovitelných zdrojů? Nikoliv, za velikonoční odstávku může fosilní lobby | Obnovitelně
    https://www.obnovitelne.cz/clanek/2395/selhani-obnovitelnych-zdroju-nikoliv-za-velikonocni-odstavku-muze-fosilni-lobby
    TUHO
    TUHO --- ---
    Petrickuv policy paper o energeticky tranzici EU a vychodnim stredomori

    Význam východního Středomoří z pohledu evropské energetiky narůstá, zejména vlivem snahy EU urychleně diverzifikovat dodávky zemního plynu v reakci na ruskou agresi vůči Ukrajině a také s ohledem na rozbíhající se energetickou tranzici v regionu. V krátkodobém a střednědobém horizontu region představuje potenciál pro diverzifikaci dodávek zemního plynu do EU, zejména uvolněním produkčních kapacit pro export navýšením podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu jednotlivých zemí. Ve středně- až dlouhodobém horizontu má region potenciál stát se významným dodavatelem jak zeleného vodíku do EU, tak elektrické energie vyrobené z obnovitelných zdrojů.

    Východní Středomoří a energetická tranzice Evropské unie - trendy a příležitosti pro Česko | Ústav mezinárodních vztahů - Expertise to impact
    https://www.iir.cz/vychodni-stredomori-a-energeticka-tranzice-evropske-unie-trendy-a-prilezitosti-pro-cesko
    GOR
    GOR --- ---
    PES: Tak rentabilita je snad vec investora, ne? Baterky o vykonech a kapacitach pouzitelnych do DS uz par let jsou.
    PES
    PES --- ---
    GOR: IMHO proto, že dosud žádné jiné typy akumulace zatím nebyly dostupné (a to ani z hlediska soudnosti a rentability provozu)...
    GOR
    GOR --- ---
    GOR
    GOR --- ---
    GOR: Popravde nechapu, proc to zatim neni pro jine typy akumulace uzakoneno.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    GOR: takže stačí k 5mwh úložišti připojit jeden solární panel a je po problému?
    GOR
    GOR --- ---
    OMNIHASH: Na ty legislativa je.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    GOR: zajímavý, a jak fungují ty přečerpávací elektrárny? Má to turbíny, tak je to elektrárna a dal to nikoho netrápí?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam