• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: a znamená to, že tu fotovoltaiku teda nemáme budovat, nebo jaký smysl má ta poznámka?

    Podle mě to na věci nic nemění - Česko potřebuje (a umí bez baterek využít) co nejrychleji 12GW ve fotovoltaice. Pak se uvidí jaká baterková technologie je nejlevnější a začat průběžně budovat i to.
    HANZS
    HANZS --- ---
    JIMIQ:
    PES:
    Já upozorňuju na to, že o čem píše i PES, lidé mají často nereálné představy o tom, kolik jim FVE natočí - zřejmě přiživeno i prodejci, kteří jim to nabízí... Bohužel je jasné, že FVE v ČR o 20ti panelech není snad kromě 3-4 měsíců nabijet elekroauto... (ostatní měsíce to vypotřebuje barák).
    PES
    PES --- ---
    JIMIQ: no co - že to nestačí ani na to auto (co svým způsobem soused nadával, na barák to prý také mělo jen malý přídavek - pro vykrytí mezer by dle jeho odhadu potřeboval ještě baterie tak za 1/2Mega navíc)
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: a co z toho vyvozuješ? Nebo on tady někdo (nebo klidně i jinde než tady) tvrdí, že severní polokoule může v zimě jet pouze z fotovoltaiky?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    HANZS: teďka nedávno muselo Finsko vypnout jaderný reaktor, protože jim hrozili záplavy a zároveň zafoukalo. Tak místo vypnutí by vyráběli vodík.
    Francie v současnosti pravidelně přes poledne (dohromady tak 6 hodin denně) utlumuje jádro, protože ho přetlačuje fotovoltaika, tak místo toho budou vyrábět vodík.
    Ukrajina má plochu větší než Francie a obyvatelstvo poloviční, tam se fotovoltaiky a větru vejde 100GW jak nic = vodík
    Austrálie, Chile, klidně i Saudská Arábie... možností je na vybrání
    PES
    PES --- ---
    HANZS: možná jsem se i tady zmiňoval, že soused přes ulici (na maloměstě) před měsícem přidával panely na zbytek ploché střechy, kdy z 21 panelů doplnil na 42 kousků po cca 450Wp, takže se dohrabal na asi 19kWp...
    ...přes zimu s tím nestíhal ani dobíjet svoji Teslu na "popojíždění kolem komína"
    HANZS
    HANZS --- ---
    Jinak zatím letošní rok je pro hodně lidí co si nedávno pořídili FVE poněkud zklamáním (mám takového v práci), - prostě letos málo svítí - data z reálné FVE 5kWp na příbramsku za leden-duben:
    2023 1174kWh
    2022 1521kWh
    2021 1321kWh
    2020 1698kWh

    letos teda bohužel výrazný podprůměr... třeba to zbytek roku dožene...
    PES
    PES --- ---
    HANZS: věř a víra tvá... aneb poručíme větru a dešti zelenému vodíku... (to už tu bylo - stejně jako obrovské a trvalé "úspěchy a vítězství na Východní frontě"...)
    HANZS
    HANZS --- ---
    PES:
    JIMIQ:
    Jako také jsem myslel, že tento plán je o tom, že si vodík z větší části vyrobí sami z přebytku FVE...
    A odkud ho budou vozit? Nejsem si jistý,že budou ve světě tyto výrobní kapacity vznikat nějak rychle... no ale Habeck tvrdí, že už to podepisuje, tak mu musí němci věřit...
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    PES: teď dovážejí 99% ropy a 99% plynu, nějakou část uhlí a donedávna 100% uranu... myslím, že to bude naprosto v pohodě :)
    PES
    PES --- ---
    HANZS: no hlavně že to budou dovážet... to bude jistě moc fajn...
    HANZS
    HANZS --- ---
    Německo bude muset většinu zeleného vodíku dovážet. Podle ministra zhruba 70 %
    https://oenergetice.cz/vodik/nemecko-bude-muset-vetsinu-zeleneho-vodiku-dovazet-podle-ministra-zhruba-70
    ... další potvrzení toho, že o vodíku je v Německu už rozhodnuto
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: kdyz uz nyni mame konvencni zdroje na 60% tak proc bychom na posledni 1% staveli konvencni zdroj?
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Tak zrovna tohle je tady snad už století, jen nadvýroba byla jaksi nepoznané slovo.
    Cíle neposouvám. Zpracuj si jakoukoli z těch technologií aby byla schopná vyrobit, respektive dlouhodobě uchovat požadované množství EE. Pak uvidíš jak je to nesmysl.

    "Predpokladam ze malokdo si v roce 2003 umel predstavit ze vitr a slunce za 20 let vystoupaji na 12% veskere elektriny a hele, uz tam jsme"

    Ne já si dokázal představit i mnohem víc. Stejně tak u FVE. Ale to se pořád bavíme o celkové vyrobené energii, nikoli o možnostech ji za každého počasí a dne v roce dodávat do sítě. To jsou dvě naprosto odlišné věci!

    Máme stále ještě slušné rezervy, ale prostě pak se to celé skoro úplně zastaví. To je to co tvrdím.

    A pak když to vezmeš jen hypoteticky (jen aby jsi konečně pochopil o co mi jde). Představ si stav že dodáváš 99% OZE a potřebuješ vykrýt jen to jedno poslední procento. Postavíš kvůli tomu jakýkoliv konvenční zdroj, který pojede jen v úterý a únoru od 9:15-9:17 , 19:43-19:44,.. Víš jak to bude děsně ekologické a levné?
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: posouvas cile? Rikals ze energeticke uloziste je neekologicke.
    Napsal jsem ti realne technologie ktere umi byt pomerne ekologicke a skalovatelne
    Ano, budeme potrebovat vseho hodne uz jen proto ze svet je obrovsky a zije v nem osm miliard lidi

    Predpokladam ze malokdo si v roce 2003 umel predstavit ze vitr a slunce za 20 let vystoupaji na 12% veskere elektriny a hele, uz tam jsme

    To same bude platit pro uloziste. Nechapu proc je to tak tezky na pochopeni… tohle neni vec co prave vcera spadla z nebe, tomuhle se venuji nejlepsi mozky planety dvacet let
    CUKI
    CUKI --- ---
    PES: Pod to bych se klidně podepsal a klidně bych zašel mnohem dál.
    Například ten údaj v tom jak EU za 20let snížila CO2 asi o 1/4 (mám tedy mírně jiná čísla, ale ok) je pěkný (jako vše v zelené EU) pouze na papíře. Protože při započtení přesunu výroby na východ (ono je fakt vesměs putna kde ten CO2 vzniká), ta spotřeba naší slavné EU stoupla za tu dobu asi o 15-20%.

    A to co si budeme povídat. Ty první procenta jsou dolu nejlíp.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Ano a je jich mnohem víc. Ale reálně je jejich použití v nahrazení fosilních zdrojů těžké SCI-FI a fantasy dohromady.

    LAES je zatím co vím ve fázi přípravy projektu, někde na kanárech, protože tam je jakákoliv jiná stabilizace sítě naprosto nereálná a toto řešení je těžce nerentabilní, což je důvod proč z toho v Asturri i Kastílii sešlo. A ani tady se do toho nikomu moc nechce pokud se něco nezměnilo.

    My se tu ale bavíme o teoretických 300 MWh (navíc s použitím fosilních zdrojů).

    Odstávka fosilů je ale potřeba krýt v absolutně jiných řádech.
    PES
    PES --- ---
    Dnes dost hustý článek
    Profesor Smil rozbíjí český sen: „Žádná jaderná energie tu nebude.“ - Seznam Zprávy
    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-profesor-smil-rozbiji-cesky-sen-zadna-jaderna-energie-tu-nebude-231268
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    CUKI: ano a ja jsem ti vypsal technologie co uz realne existuji a energii skladuji
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    CUKI: jj, nejde to, souhlas
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam