Ad cina a 'hladove' uhelky
Investice do uhelné energetiky v Číně stále rostou, rozvoji obnovitelných zdrojů navzdoryhttps://oenergetice.cz/uhli/investice-do-uhelne-energetiky-v-cine-stale-rostou-rozvoji-obnovitelnych-zdroju-navzdoryDle zprávy CERA a GEM je raketový meziroční nárůst povolování nových uhelných elektráren v Číně zřejmě reakcí na extrémní růst poptávky během špičkového zatížení v posledních letech. Ty jsou mnohdy způsobeny výkyvy počasí během letních měsíců. Pravidelná sucha totiž mnohonásobně zvyšují poptávku po klimatizaci během veder. Zároveň vedou k vysychání vodních toků, které mohou stejně jako uhelné elektrárny sloužit jako záložní zdroje.
Čína zaznamenala v letech 2021-2022 rychlý nárůst poptávky po elektřině během špičkového zatížení. Nejvyšší zaznamenané zatížení vzrostlo právě v letních měsících, a to o 230 GW.
...
Rozhodujícím faktorem jsou i vysoké ceny zkapalněného zemního plynu. Ty přiměly nejméně jednu provincii k tomu, aby se obrátila k uhlí,“ říká Aiqun Yu, spoluautor zprávy a vedoucí výzkumný pracovník Global Energy Monitor.
...
Zvýšená kapacita obnovitelných zdrojů energie tedy nemusí nutně nahradit výrobu z fosilních paliv, jak by se dalo očekávat. Pro žádoucí změnu tohoto trendu je nedříve potřeba vysokých investic do přenosové a distribuční sítě.