• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    GOR
    GOR --- ---
    PES: Hele sorry, uz je to fakt trapny, to jsi vazne tak blbej nebo to jen delas?

    Ty jsi se rozhodl, ze burza je ZLO a osviceny urednik by ceny stanovoval lepe a chvili na to se div neposeres, ze ten uzasny urednik tu regulovanou cenu zvedl. Uf. Cim to? Je to spatnej urednik a ty bys byl lepsi?

    V lete 2022 se cena elektriny na ZLE OSKLIVE FASISTICKE burze pohybovala 400 - 1000 EUR MWh, plati snad nekdo letos takove ceny? (Vyjmeme ted prosim velkoodberatele, kteri maji koeficientovy kontrakt a sami dali pokyn k nakupu, jde mi o siroke masy odberatelu). Ne, neplati, ani zdaleka.

    PAN_SPRCHA v reakci na to, ze media bila na poplach, ze plyn vyskocil na 40 EUR/MWh zminil, ze za nezajmu medii spadl na 25 EUR a ty se hned dozadujes, aby okamzite koncova cena klesla? To ti fakt nedochazi, jak absurdni zavery delas?
    HANZS
    HANZS --- ---
    PAN_SPRCHA: Díky za info - ja mam radost, protoze na moje bonusy to ma vliv .)
    PES
    PES --- ---
    PAN_SPRCHA: cena na burze? eeee tedy ve virtuálním uzlu? ... A už se to propsalo do cen obchodníků?

    Máte už slevněný produkt?
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    Jinak cena plynu šla teď během dvou dní o 25% dolů......za naprostého nezájmu médií. Až to půjde nahoru zas se o tom bude psát
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    PAN_SPRCHA: To se schvale kouknu do faktur za posledních 10 let, mám dojem že to roky nijak extrémně nahoru nešlo a u mě sazby Akumulace 16 to dělalo docela málo, kolem 60haleru na kWh (bez platby za solary)...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MMORT7: každý rok je nové cenové rozhodnutí
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    HANZS: Nojo, každá sranda něco stojí. Kdy se naposledy distribuční poplatky navyšovaliy? Před 8 lety?
    HANZS
    HANZS --- ---
    MMORT7: ok, neni to jen OZE, ale "regulovana složka".
    MMORT7
    MMORT7 --- ---
    HANZS: Loni to bylo 495, letos nula a příští rok 495 (vše bez DPH).
    Kde je navýšení?
    PES
    PES --- ---
    HANZS: OZE se vrátí jako jedna část vyúčtování.
    Navýšení distribuce bude ten další smrtící úder, se kterým se teď vytasil ERÚ.
    HANZS
    HANZS --- ---
    Tak nějak jsem nesledoval ten navrat plateb za OZE, jsem si myslel, ze se to vrati v puvodni vysi plus nejake male procento navic... No a bude to 70% navic pro domacnosti a 113% pro prumysl, to je docela masakr...
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    PES: ano mohlo.....a tenkrát se tím směrem mělo určitě jít.
    Rakušáci tenkrát blokovali vstup do EU kvůli Temelínu, představa že začneme stavět dalších šest kousků......to by už nerozchodili.
    Navíc tenkrát ta doba...... Rusové byli ještě trochu mimo a na to aby nám stavěli technologie Američani nebo Francouzi jsme neměli úplně prostředky.
    Jediná finančně reálná alternativa byl právě ten rosatom a to by Rakušani asi nerozchodili
    MARASAN
    MARASAN --- ---
    MAKROUSEK: dobra demagogie; kdyz vypnes tezkej prumysl, tak nemusis nic dalsiho resit a ve zlepsovani ovzdusi budes premiant. Pridas filtrovani kominu tam, kde zadny neni a na NYXu te za to nekteri postavi na piedestal.
    PES
    PES --- ---
    OMNIHASH: začni tím topit a je to hned... třeba já mám třeba doma trochu IT techniky (jinak všechno nízkoodběrové a-la AAAAA+ atd., vaření+topení na plyn) a jsem skoro na 10kWh/den.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: provařit 16kwh denně, to už musíš bejt sakra kuchař, nebo provozovat vířivkový centrum.
    PES
    PES --- ---
    Akorát trochu riziko, jestli ty "SMART" elektroměry nebudou mít také funkci dálkového odpojování (tím pádem selektivně po jednotlivých odběrných místech) - aby to nakonec nebyl takový bič na nekonformní (neposloucháš, nejsi dost eko/woke, nebudeš mít nepřerušovanou dodávku energie)...
    ...ale to se přece nikdy nebude moci stát, že ne?
    PES
    PES --- ---
    GOR: Dělám primárně IT, ty elektro věci fakt nestíhám sledovat všechny - ale 6MWh/rok, to už je celkem dost odběrných míst (prakticky do toho spadne každý, kdo elektřinou nejen svítí, ale i jakkoliv trochu více vaří a ohřívá vodu)...
    ...i když znám většinu domácností, co mají ročně energie pod 4MWh (spíš 1.5-3MWh) - samo vaří/topí na plyn.
    GOR
    GOR --- ---
    PES: Uf, zkus si pročíst vyhlášku 359/2020 Sb. v platném znění - průběhové měření (alespoň tzv. typ C1 nebo C2) musí mít všechna OM s roční spotřebou nad 6 MWh - odložená účinnost od 1.7.2027, jinými slovy u odběrných míst se spotřebou nad 6 MWh se bude instalovat průběhové měření v nejbližší době, aby do 30.6.2027 bylo hotovo.
    PES
    PES --- ---
    GOR: sám jsi si odpověděl - není průběhové (okamžité) měření - aneb kdo se tady "z vysoka" na modernější měřáky u koncáků? (teď to musí dávat alespoň těm, kteří si pořídí nějakou tu FVE)...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PES: vápenec nevadí, to je pufr
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam