• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VSOUKOLOHLOREnergetika a energie v politické a hospodářské perspektivě
    Vše o politickém a ekonomickém dění v energetickém sektoru. Klub usiluje o to diskutovat téma energetiky v širších, nikoliv jen úzce technologicky a vědecky zaměřených (jakkoliv ani ty nejsou zakázány), souvislostech. Témata a kauzy typu: energetická bezpečnost, státní energetická koncepce a surovinová politika ČR, ČEZ, MUS, OKD, Bakala, Komárek, Tykač, Gazprom, územní limity, německý odstup od jádra, kanadské roponosné písky, rizikový managment, negativní externality energetických zdrojů, ropné havárie, válečné konflikty ohrožující dodávky energie, vliv spekulantů na cenu surovin apod.
    rozbalit záhlaví
    HANZS
    HANZS --- ---
    HANZS:
    Síkela: "Od 1. července 2024 začíná tříletá lhůta pro instalace nových chytrých elektroměrů všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad 6 MWh. Tato moderní zařízení přinesou spotřebitelům řadu výhod a podpoří efektivní řízení spotřeby elektřiny. Instalace bude probíhat bezplatně a zákazníci o ně distributora nemusí žádat, výměnu elektroměrů zajistí distribuční společnosti podle svého harmonogramu."

    Tak jsem psal ohledně elektroměru na ČEZ (instalovali mi nový 5.8.) - žádná odpověď.
    No takže jsem pátral dál a můj nový elektroměr je "hloupý" a to z důvodu, že prý "chytrých" je nedostatek a tak dávají oba typy. No tak mi ho do tří let musí zase vyměnit...
    HANZS
    HANZS --- ---
    Zkoušel tu někdo aktivaci naměřených dat elektroměru na portálu ČEZ distribuce?
    Mám nový elektoměr ZE314, snad "chytrý". Díky tomu bych mi měl fungovat přístup do portálu naměřených dat ČEZ, kde bych měl vidět denní spotřeby.
    Do portálu jsem se přihlásil, ale ikona pro aktivaci měření mi tam chybí....?
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Nestalo se to, ale mohlo by!
    PES
    PES --- ---
    KUTAS: to si snad může každý dohledat sám, ne?
    HANZS
    HANZS --- ---
    TUHO:
    No za mě věta "V současné době dle mluvčí ministerstva probíhají pouze diskuse ohledně budoucí strategie pro biomasu."
    znamená, že to někoho napadlo, ale po poprasku v mediích to rychle zavrhli - aspoň pro teď.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PES: Jen pro zajimavost, muzes prosim uvedt priklady, kde byl tento pribeh “v jinych obmenach dokonan”?
    PES
    PES --- ---
    TUHO: no tak jen aby to náhodou nedopadlo jako už mnohokráte, že mezi dezinformační a informací je pouze rozdíl v čase...

    #1 náhodou se provalily úvahy/plán Němců zdanit dřevo pod záminkou přeřazení do ne-eko s tím, že aby v tom nebyli sami, podstrčí trn plán EU (a pak se "doma" budou moci sami vymlouvat, že oni ne, to ta zlá Unie)
    #2 testovací balónek v médiích ukázal velký rozruch
    #3 zpráva byla (nyní) dementována
    #4 po odvedení pozornosti veřejnosti byrokrati (němečtí anebo rovnou inspirací od kolegů postižení bruselští) návrh na zdanění palivového dřeva v tichosti zpracují a pod košatými maskovacími floskulemi a frázemi tiše protlačí do EU legislativy (ideálně s platností tak za 2+ roky)
    #5 EUroposlanci to ve spěchu (mnohokráte popsané hlasovací maratonyv Bruselu) podmávnou bez povšimnutí/pochopení podstaty
    #6 chvíle klidu před bouří
    #7 těsně před vstoupením daného podrazu v legislativní platnost začnou opět novináři šílet, domácí politici se budou tvářit, že tohle přece nelze, ale nakonec skončí u toho, že to přece EU a oni už nic ne(z)mohou a že by to každý neposlušný stát stálo moře pokut za neimplementaci EUlegislativy
    #8 pod obavami vlády, že jí to voliči spočítají, začne chlácholení o tom, že vláda nenechá nikoho padnut a na palivové dříví dostanou ti chudí dotace (samo po splnění absurdních požadavků na byrokracii, nejlépe i s takovými podmínkami ohledně zdroje dřeva a typu kotlů, že tím projde jen zlomeček postižených, kterým se hodí pár drobných z toho, co se jinak na té dřevodani lidem ukradne)
    #9 nová daň bude zavedena a byrokrati začnou uvažovat, zda a jak by nemohli zavést daň z prdění a případně i z dýchání

    ( Milé děti, tento příběh je zatím jen #ironie , ale v jiných obměnách již byl mnohokrát dokonán , tudíž až čas rozsoudí , zda šlo jen o dezinformaci za účelem nahnání si dosahu popularity anebo jestli to nakonec nebude smutná skutečnost )
    TUHO
    TUHO --- ---
    HANZS:
    PES:
    MMORT7:
    PES:

    Oldrich Sklenar
    Šíří se nám tady takový nešvar - někteří novináři jsou pro zvýšení dosahu schopni udělat prakticky cokoliv.

    Možná jste už také zaznamenali článek nejmenovaného serveru o chystané dani za topení dřevem (odkaz sem záměrně nedávám).

    Pokud Vás zajímá jak se věci mají doopravdy, tak doporučuju tento komentář:

    Daň za topení dřevem ministerstvo nechystá. Po internetu se šíří zkreslené informace
    https://www.drevostavitel.cz/clanek/dan-za-topeni-drevem-ministerstvo-nechysta
    NECROMAN
    NECROMAN --- ---
    JIMIQ: to je docela slušné, asi bych šel do fixu na rok.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    MMORT7: to spíš ten druhej barák co je vedle
    PES
    PES --- ---
    HANZS: náhodička... baterka...

    Od baterií fotovoltaiky chytil na Blanensku rodinný dům. Hasiči bojovali i s extrémními podmínkami - Novinky
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-od-baterii-fotovoltaiky-chytil-na-blanensku-rodinny-dum-hasici-bojovali-i-s-extremnimi-podminkami-40484133
    GOR
    GOR --- ---
    PAN_SPRCHA:
    Nejmenovany obchodnik, ktery ma v zadech i nejakou vyrobu mi tvrdi, ze pokud bude dalsi tepla zima, ocekavaji pomerne prudky pokles cen rocnich kontraktu, respektive nenarust BL2026 a dale na uroven BL2025.
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: futures taky skáčou dle momentálního vývoje.
    Jak píšu.....bude záležet na průběhu zimy
    GOR
    GOR --- ---
    JIMIQ: Mam na rok fix od EPET (Kretinsky) za 2 892,- vc. DPH
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Jo uz jsem nasel 2600/MWh

    Tak to jim na to asi kejvnu, ackoliv tohle chovani nesnasim… podpultovy tarify a podobne
    Mam na rozhodnuti mesic
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    No jde mi spis o to ze je to na dva roky, jak ted vypadaj futures? Ja uz jsem na google asi blbej jak to furt “vylepsujou”
    PAN_SPRCHA
    PAN_SPRCHA --- ---
    JIMIQ: ti to vysvětlím:)

    To nikdo neví. Cena se bude odvíjet od průběhu zimy a to i elektřiny. Když bude teplý říjen-prosinec cena půjde dolů ke 2tis. a když bude zima tak to půjde holt nahoru
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Pardon, 3,194 vcetne DPH je ta nabizena cena
    Plus 2000 bonus
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Tak a kdo mi poradi s cenou elektriny? :D
    Chci prejit k TEDOM a PRE poslalo kontra nabidku s vazanosti do 30.6. a cenou silovky 3,1kc/kWh vcetne DPH. Tedom ma ted o trochu vic na zari a v zime pocitam jeste zdrazej (fix na zimu maj tusim 3,6) ale zase v dubnu/kvetnu pocitam ze budou o dost levnejsi
    R_U_SIRIOUS
    R_U_SIRIOUS --- ---
    Jaderný sen za biliony: Proč může být nová elektrárna ekonomickou pastí | Hospodářské noviny (HN.cz)
    https://archiv.hn.cz/c7-67350030-ru25q-323f54a5940faaf

    (Odemčeno)
    Tento popis není voláním po návratu k politice „nicnedělání“, která energetiku našeho státu desetiletí trápila, ale spíše výzvou k pečlivému posouzení rizik a transparentní komunikaci. Není pravda, že jaderná energie je jedinou možností. Dnešní technologie umožňují zajistit investice potřebné pro stabilní, čistou a levnou elektřinu prostřednictvím konkurence mezi desítkami investorů za předpokladu dobře nastavené státní politiky, bez nutnosti masivního zapojení státu. Proto je důležité velmi pečlivě a srozumitelně posoudit, zda stamiliardové zapojení státu do energetiky představuje efektivní využití jeho omezených zdrojů. A zda vynaložené prostředky a podstupovaná rizika „stojí za to“.

    Autor je ekonom, bývalý viceguvernér ČNB, dnes poslanec Evropského parlamentu
    PES
    PES --- ---
    HANZS: jen idiot to nechá v dotyku s panelem zespod
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam