MMORT7:
Ok, takže tobě se to nezdá z důvodu použitého termínu "energie z nedokonalého spalování", což čistě z fyzikláního hlediska nedává smysl, že?
Fajn, není to fyzikálně úplně přesné vyjádření. Nejedná se o nějakou "nevyužitou energii" z fosilních paliv. Jedná se o skleníkový efekt těch splodin, které brání odrážení sluneční energie. Je to jako v autě, které stojí na slunci. Slunce ohřívá auto uvnitř (nebo skleník třeba), ale teplo nemůže unikat ven. Takže ty splodiny fungují jako jakási "izolační vrstva" v atmosféře, což vede ke zvyšování teplot na zemi.
Zvýšení průměrných teplot pak zůsobuje řetězec nežádoucích efektů, které pak posilují přítomnost skleníkových plynů v atmosféře (pozitivní zpětná vazba):
- vysušování krajiny (yšší teplota = větší výpar vody;sušší půda a vegetace;nižší vlhkost vzduchu;vegetace je náchylnější ke vznícení)
- změny proudění vzduchu (teplejší vzduch vytváří silnější tlakové rozdíly;vznikají extrémnější povětrnostní podmínky;silnější větry = rychlejší šíření požárů;větší pravděpodobnost bouří a blesků)
- prodlužování období sucha (narušení běžných srážkových cyklů;delší období bez deště;kumulativní vysušování krajiny;více dnů s vysokým rizikem požárů)
- pozitivní zpětná vazba (požáry uvolňují další CO2;ten zesiluje skleníkový efekt;to vede k dalšímu oteplování)
- změny vegetace (původní druhy rostlin hůře přežívají;mění se složení lesů;často vzniká sušší podrost;vyšší náchylnost k požárům)
Lepší?