• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CLOWNZEPPAALKOHOLISMUS ANEB PŘESTÁVÁME CHLASTAT,UŽ NÁS BYLO DOST,RADY,TYPY,ZKUŠENOSTI...
    SDN33
    SDN33 --- ---
    Škromach chce zrušit nulovou toleranci alkoholu u cyklistů | Týden.cz
    http://www.tyden.cz/...ch-chce-zrusit-nulovou-toleranci-alkoholu-u-cyklistu_325152.html#.VHQ7tkTEdhF

    Co si o tom myslíte? Za mě dobrý.
    Neříkám, že by měli cyklisti jezdit s dvěma promilama, ale přijít o řidičák kvůli dvoum pivám, když jedes s bandou na vejlet, je hovadina.
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    CLOWNZEPPA: tak ja jsem spis typ alfa, driv sem se utrhnul od reality a drzel nekolikadenni snuru. obvyklej trojboj pivo-panak-brko je docela v pohode, horsi je, ze obcas stahnu nejakou otevrenou flasku. cili v mym okoli neni zadnej rozpitej alkohol. jen zavrenej a vypitej, i kdyz dopit lahev tvrdyho muze trvat tejden. popravde neni na chlast prostor kvuli rodine a praci, co me asi zachranilo. kdyz jsem bydlel sam, dal sem denne ctyri piva, nejaky panaky a ganju, o vikendu sem byl nonstop, usinal jsem kolem desaty vecer a v 5 rano doplnoval hladinku. ted zajdu na pivo se psem, ale dlouho sem se neopil ana kalbu to zatim taky nevypada.

    ale mam znamyho, a proto pisu, ten jespis typ Epsilon a ve tretim stadiu. je to dobrej kamarad, ale jako ja vypije vsechno ve svym okoli. on to pak zatlouka, zamlouva, o piti se nechce bavit a pritom je to clovek hodne komunikativni, az ukecanej, se vzdelanim zubniho specialisty. mrzi me, ze mu neni zvenku jak pomoct, on asi vi, jak na tom je, ale jako kazdej alkac ten pocit uspesne splachne. je to blby, protoze psychycka diagnoza by se v podobe nejakyho maniodepresivniho syndromu taky nasla, akorat on uz pije ve vsech myslutelnejch vlnach. nekdy spolecensky, nekdy ne, podle faze ve ktery je. nevim, jak mu pomoct, myslim, ze to v tyhle fazi jeste nejde nasilim :/ ale cekat na dalsi fazi je taky nahovno.
    CLOWNZEPPA
    CLOWNZEPPA --- ---
    Typ Alfa

    Člověk s abúzem tohoto typu je psychicky méně odolný. Skrze alkohol řeší své aktuální napětí či problémy. Pokud obtíže zmizí, odezní i abúzus a k nadužívání alkoholu se vrací opět v dalším krizovém období. Tento model se opakuje aniž by většinou docházelo k progresi a rozvoji závislosti.

    Typ Beta

    Lidé nadužívající alkohol tímto způsobem jsou vysoce konformní, snaží se zapadnout mezi druhé, neodlišovat se. Pijí ve společnosti při různých oslavách či návštěvách, avšak sami od sebe však alkohol nevyhledávají, popř. ho konzumují v přiměřené míře. I přes určité riziko zde k vzniku závislosti spíše nedochází.

    Typ Gama

    Podobně jako u typu Beta i tady je pití vázáno na společenské události. Podstatné ale je, že pití není motivováno pouze přáním jednat jako druzí, ale i bažením po samotném alkoholu. Nadužívání se odehrává většinou veřejně, při společenském popíjení. Tento typ je častější u mužů než u žen.

    Typ Delta

    Takový člověk pije o samotě a v utajení. Nejprve alkohol užívá k navození žádoucího stavu, postupně se u něj rozvíjí tolerance, dochází k zvyšování dávek, ztrátě kontroly a dalším příznakům závislosti. Typ Delta převažuje u žen.

    Typ Epsilon

    Jedná se o pití v epizodách, tzv. kvartální pití. Člověk je schopen relativně dlouho abstinovat nebo pít alkohol jen přiměřeně. Potom však nastává fáze nadužívání trvající několik dnů až týdnů. Člověk není schopný chodit do zaměstnání, zadlužuje se, nedbá na rodinu. Kvartální pití může souviset s cyklicky se vracejícími depresivními stavy.

    Souhrnně lze říct, že u osob s abúzem typu Alfa, Beta a Epsilon se závislost na alkoholu spíše nerozvíjí. U typu Gama a Delta je rozvoj závislosti vysoce pravděpodobný a budeme se mu věnovat blíže.

    Rozvoj závislosti u typu Gama

    Závislost se rozvíjí ve čtyřech stádiích.

    I. stádium – počáteční
    Začíná prvním pozitivním zážitkem s abúzem alkoholu a pokračuje následným s později trvalým nadužíváním. Začíná se zvyšovat tolerance k alkoholu a zvyšují se tedy i dávky nutné k navození příjemného stavu. Kontrola nad pitím však bývá zachována. Objevují se počátky psychické závislosti, tedy bažení po alkoholu. Člověk však věří, že se alkoholikem nestane, zvýšenou toleranci si vysvětluje spíše jako svoji zdatnost v pití.

    II. stadium – varovné
    Dávky se stále navyšují a už není možné maskovat je přátelským společenským chováním. Člověk se snaží abúzus skrýt tím, že se potají napije ještě předem nebo si vytváří tajné zásoby. Vyvstávají neshody v rodině a potíže v práci. Na počátku je člověk přístupný diskusi, zda přestat pít nebo ne. Avšak v důsledku rozvoje závislosti se objevují změny ve vnímání a hodnocení reality. Dochází k racionalizaci, tedy zdánlivě logickému přesunutí odpovědnosti na jiné: „…mám špatnou práci, málo peněz, všude problémy, tak kdo by se nenapil…“, k bagatelizaci, tj. zlehčování závažnosti pití: „…nepiju přece víc, než druzí…“, „…těch pár lahví mně nemůže uškodit…“, až k úplnému popření: „…do hospody posledních čtrnáct dní vůbec nechodím…“, „…dal jsem si přece jen tři piva…“. Z počátku si je člověk vědom, že nemluví zcela pravdivě. Později náhled ztrácí a není schopen si chápat, že skutečnost je podstatně odlišná. Ke konci třetího stádia už nemá nad pitím kontrolu. Objevují se výpadky paměti, vzpomínky na určité události se vynoří až po nápovědě nebo se zcela vytratí. Při nedostatku potřebné hladiny alkoholu se začíná objevovat tělesný odvykací stav.

    III. stadium – rozhodné (kruciální)
    člověku nemá nad pitím kontrolu. Rozvíjí se abstinenční příznaky, např. třes končetin, neklid a úzkost, poruchy spánku či pocení. Závislý bývá často podrážděný, neadekvátně kritický, může jednat panovačně až agresivně. Klesá jeho sexuální potence, což si může vysvětlovat nevěrou partnera. Rozpadají se dosavadní rodinné i přátelské vztahy. Jsou nahrazovány novými, založenými na společném zájmu o alkohol. Po stavech opilosti přichází výčitky svědomí. V této chvíli může být člověk milý, slibovat změnu, odprošovat a opakovaně se snažit abstinovat. Abstinence však nemá dlouhé trvání a pití se opakuje.

    IV. stadium – konečné (terminální)
    V tomto stadiu už člověk neprožívá lítost a touhu po nápravě. Nastává pití v tazích, nutné jsou „ranní doušky“, které mají zabránit abstinenčním příznakům. Objevují se závažné zdravotní potíže. Prohlubují se i díky nevýběrové konzumaci nekvalitních destilátů, technických či čistících prostředků. V důsledku těžkého poškození jater dochází ke značnému snížení až vymizení tolerance na alkohol. Opilost přichází už po malých dávkách. U jedince nastávají osobnostní změny, mění se hodnotový systém, objevují se poruchy myšlení a paměti. Přítomné je značné riziko sebevraždy.

    Rozvoj závislosti u typu Delta

    Zde je vznik závislosti dlouhodobý, pomalu postupující a především utajovaný. Počáteční stádium je shodné jako u předchozího „společenského“ typu. Avšak při přechodu do druhého stádia, kdy se začínají objevovat negativní reakce okolí, se člověk stáhne a přestává pít na veřejnosti. Tento typ není neobvyklý např. u žen na mateřské dovolené. Příčinou bývá často osamělost, stres, ztráta „svobodného“ života, nedocenění ze strany partnera, ale i příležitost nekontrolovaného pití.
    KEB
    KEB --- ---
    SHEALA: A pak z toho začínají chlastat :D

    VOLEMIKI: Čím dýl jsem čistej, tím víc mi vyskakují prihody a eskapady, kdy sem se vylitej choval jako kokot. Spíš mi to prijde, že se mozek snaží, abych se neuchlácholil, že už to můžu zase risknout. Vždycky když už začnu nad podobnýma spádama dumat, tak mi něco vyskočí...
    SHEALA
    SHEALA --- ---
    VOLEMIKI: slabší povahy nemají koule na shánění terapeuta, ale se užiraj nebo hrajou hrdiny.
    VOLEMIKI
    VOLEMIKI --- ---
    Jednoznačně to má spouštěč , celá věc se navybaví najednou ale postupně v běhu dnů . No a právě strach z nějaké fabulace a domýšlení tady oprávněně je ale mám potvrzeno že to proběhlo . Jimak jsou to fakt chuťovky a podle mýho slabší povaha shání terapeuta a zaměstná ho na dost dlouho . Jinak víc diskuse a pokud někdo fundovaně tak prosím do mě
    RIVA
    RIVA --- ---
    THEMAKARESH: Zajimavy, priste az to prijde tak zkusim zapremyslet nad tim co tomu momentu predchazelo!

    Jinak dneska se mi v noci zdalo jak jsem zase zacal pit...
    THEMAKARESH
    THEMAKARESH --- ---
    RIVA: jo to se mi děje taky, že se mi najednou vylejou ty vzpomínky na události, kdy sem se choval jako kokot, ale většinou tam bývá nějakej spouštěč... třeba, že sem se choval znovu jako kokot, tak aby mi bylo veseleji tak začnu myslet i na ty další nebo si uvědomím, že sem se i v těch jinejch situacích nechoval úplně správně :-D, ale jinak se mi to ten mozek snaží nejspíš samovolně nějak potlačovat, abych mohl fungovat... ten spínač k tomu je důležitej mi přijde...
    RIVA
    RIVA --- ---
    Ale jinak v dobe kdy jsem parival tak neintenzivnej (kolem 22-3 roku) a kombinoval tvrdy, piva, kolace, huleni, atd, jsem zacal mit mnohahodinovy okna, ktery si nevybavuju doted...
    RIVA
    RIVA --- ---
    THEMAKARESH:
    VOLEMIKI:
    Takovyhle flashbacky mam skoro denne. Navaly studu za veci ktery jsem pachal klidne i pred deseti lety. Ale neni to tak ze by se mi to nejak najednou objevilo v hlave. Vim ze tam ty vzpominky jsou, ale obcas z niceho nic vyplavou na povrch a daj mi takovou pecku ze se z toho az kroutim :)
    THEMAKARESH
    THEMAKARESH --- ---
    VOLEMIKI: tak mě se to vrací většinou už do pár dní poté... a jsou to opravdu vzpomínky? Se mi dost často stávalo, že sem si to spíš i samovolně vymyslel různý věci kolikrát s návazností na nějakou situaci, že ten mozek prostě vytvořil něco napůl imaginárního po nějaký asociaci... ale dost mi to vytváří i úplně falešný vzpomínky samo o sobě
    VOLEMIKI
    VOLEMIKI --- ---
    Nemáte náhodou někdo zkušenosti s vyplavením situaci a vzpomínek ještě pěkně ukrytých za opilecké okénko které vyplavou jasně jako by to bylo včera ? A do té doby prostě nebyli ? Já mám teď dvě lahůdky jako od Paukerta a jsou to šest let starý věci . Jelikož jsou to pecky který asi na hodně dlouho obsadí moji top ten mojich sraček tak by mě zajímalo jestli je to klasická opilecká idiocie nebo možná nějaký obranný mechanismus něco jako šok . Zkušenosti ? Medicínské postřehy ? Za info díky
    KEB
    KEB --- ---
    RIVA: A pan je DDA. to se tu už probíralo... :)

    ANDR3_I: Ne, ja jsem jen alkáč :D
    SDN33
    SDN33 --- ---
    RIVA: Na lontech Moravy standart:)
    RIVA
    RIVA --- ---
    Jinak u me by se dalo hledat puvod sklonu k zavislostem v osobnosti meho otce, kterej byl vzdycky velky alkado a nebal se mi nalejt kapku uz jako malymu. V obdobi me puberty cca od 14-15ti let jsme pak spolu nejednou chlastavali...
    RIVA
    RIVA --- ---
    Ale jak uz jsem zminil drive, rozhodne mi nepomaha se zvladanim stresu a kontrolou vlastnich emoci. Co mam maly deti, tak jsem jak sud prachu. Specialne po ranu a to i kdyz zrovna nekalim.
    RIVA
    RIVA --- ---
    ANDR3_I: Jo, tak oficialni diagnozu v tomhle smyslu nemam. Rekl bych ze celej zivot zapasim s lehkou formou autismu, neco jako ADHD a chlast me s timhle naopak celkem pomaha... :)
    ANDR3_I
    ANDR3_I --- ---
    RIVA: bipolarni poruchu, schizofrenii, deprese, hranicni poruchu osobnosti, ocd, atd. atd. :)
    RIVA
    RIVA --- ---
    ANDR3_I: Jako co napriklad myslis? Ja mam i tu zavislost samo-diagnostikovanou... :)
    ANDR3_I
    ANDR3_I --- ---
    Zajimalo by me, jestli tu nekomu z vas diagnostikovali i neco jinyho krom zavislosti?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam