• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSSolární letadla a vzducholodi (pilotovaná/bezpilotní+stratosférické/elektrické létání+"létající auta"/VTOL)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    BTW u stroje Gossamer Penguin si povšimněte kuriozního uchycení FV panelu - FV byla tehdy ještě současně drahá a současně poměrně neúčinná záležitost, takže pro zvýšení účinnosti nebyl solární článek umístěn vodorovně na křídledch, jako u pozdějších praktičtějších typů, ale našikmo - a dá se předpokládat, že testovací lety probíhaly vždy pouze v pravém úhlu ke Slunci (tedy v poledne a z východu na západ)

    Mimochodem - kuriozní fotografie solárních panelů, které zhruba ve stejné éře (v době první ropné krize) nechal instalovat na střechu garáže (?) Bílého domu prezident Jimmy Carter, což chronologicky spadá do stejné éry ("ekopunk"):
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jinak slíbenou rekapitulaci historie solárního létání bych začal zopakováním prvních slajdů z přednášky ("lightning talk") v hackerspacu [ Brmlab + fenomén hackerspace, v ČR i ve světě. ] která se nesla volně v duchu solárního létání jakožto letitého "hipísáckého snu", jak "hacknout cestování". (Videozáznam z mé přednášky stejně začíná až asi v jedné třetině).

    První pokusy z přelomu 70. a 80. let 20. století byly sice nepraktické, leč ikonické. Zájem o tento druh cestování zřejmě souvisel s tehdy probíhající první ropnou krizí - která měla ale alespoň zčásti spíš politické příčiny a byla poměrně brzy vyřešena spíše zahraničně-politickou cestou.

    Gossamer Penguin - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Gossamer_Penguin
    Tento stroj byl mírně zmenšenou verzí šlapacího letadla Gossamer Albatros. Zkušební piloti vážili nejprve 36 a poté 45 kg (při předváděcím letu pro NASA). Stroje Gossamer nebyly vybaveny baterie a vyznačovaly se extrémně nízkým plošným zatížením křídla a extrémně nízkou cestovní rychlostí. V podstatě tyto stroje nebyly schopny letu mimo dosah přízemního jevu (podobně jako ekranoplány - "hladinolety") - ovšem tento fakt nebyl zcela zjevný díky poměrně značným rozpětím křídel (dosah přízemního jevu se odvíjí právě od rozpětí křídel).
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    XCHAOS: Jinak já sám zatím solární letadla nestavím

    Moje nabidka financni i jine podpory stale plati, az se rozhodnes, ze je spravny moment prevest vizi do reality.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jinak já sám zatím solární letadla nestavím - ale zatím jsem už několikrát úspěšně pomocí solární energie točil pivo a pouštěl hudbu - můžete si požádat mj. o pozvánku do privátního klubu [ Solární kvasnicová pípa (aneb chlastem za záchranu planety a podporu místních komunit) ] (kde se mimo jiné řeší vhodná dramaturgie i vhodný výběr lokalit pro mobilní solární výčep v roce 2013 - ideálně spojit to s koupám, že...).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Vítám v tomhle klubu všechny příchozí. Nedávno jsem na toto téma dělal přednášku, v rámci které jsem postupně shromáždil poměrně dost podkladů o historii tohoto oboru už od 70. let 20. století. Ze začátku sem tedy asi budu postovat přibližný obsah té přednášky - nevím přesně, jakým tempem.

    Jinak aktuální dění v oboru je nejlépe reprezentované tímto prvním dvoumístným solárním větroněm Sunseeker Duo (který vznikl spojením trupu "vykuchaného" z jednoho z nejvýkonnějších německých dvoumístných větroňů s upraveným křídlem, pokrytým solárními články)



    Jak to celé funguje? Pokud bych to měl shrnout pro neodborníky: solární letadla fungují, ale obvykle jsou ještě pomalejší, než větroně - typické solární letadlo poháněné čistě svými FV články poletí ještě pomaleji, než odpovídá klouzavému letu typického větroně srovnatelné velikosti.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam