Jako asi takhle: zajímavé je, že já všechny svoje zdejší kritiky rozhodně neobviňuju "když to víš líp než já, tak jsi jistě geniální". Nejvíc mi ale uráží ten předpoklad, že na všechno, ale opravdu na všechno, musí mít člověk příslušné "vzdělání".
Jistě - člověk musí pracovat s nějakými podklady, znalostní bází a mít základní schopnosti rozumět jazyku té znalostní báze. Dále jasné, že je nutné mluvit stejným jazykem a požívat stejné pojmy v daném oboru, jako ostatní (tady jsem měl docela velké problémy, když jsem se v dospělosti rozpomněl, že fyzika je vlastně zajímavá a že programování bylo samo o sobě ve svém důsledku dost naprd).
např. si myslím, že na rozdíl od id ABDULAH mám maturitu z fyziky a tak jeho některá povýšená moudra, dejme tomu, neobstojí ve zkoušce časem (případně abstinenci od nějakých drog, na kterých si frčí, ale z toho ho na rozdíl od jiných id nebudu obviňovat bez důkazu a přináším to jen jako nezávaznou hypotézu). Zjistí, velmi zhruba, že je prostě šikovný v tom, na co opravdu opakovaně sáhnul rukama.
Třeba naopak: dnes je řada her - hlavolamy pro děti, apod. - které ke genialitě víceméně nějak povzbuzují - jenže je to naprosto neproduktivní využití intelektu - skoro jako když Inkové měli kola na hračkách pro děti, ale nepoužívali je pro dopravu.
Futurulogie se stává v postmoderně-korporátní éře v podstatě jediným démonizovaným oborem - stává se tak nějak"neamerickou buržoazní pavědou - herezí" a brzy z toho bude jediné opravdové tabu.
každá inovace přináší hrozbu, že bude disruptivní a naruší zavedený sociální status-quo (Uber ničí taxikáře, Airbnb hoteliéry, sociální sítě určité formy zábavy a sociálních teambuildingů, co byly předtím a dost možná i tištěná média, apod.). (A to se nebavíme o vojenských důsledcích - co kdyby třeba ISIS zjistili, že na jejich teritoriu mají kromě ropy spoustu solární energie, co ani nemusí složitě přepravovat konvoji...)
Nebavím se o sci-fi - pokud tam nacpete dost kosmických výtahů a dilithia a teleportů a warpových pohonů a protonových torpéd a silových polí využitých jako štítů, tak je to naopak mainstreamová zábava, která tvoří významnější sektor dnešní ekonomiky, než skutečný kosmický výzkum.
Ale skutečné tabu je futurologie - taková, se kterou si zahrávali hardcore a new-wave sci-fi autoři, taková, o které se bavilii Stanislaw Lem nebo P.K.Dick, prostě futurologie, která přináší nové filosofické a etická otázky a tak. Futurologie, která je schopná domyslet si sociální důsledky sektářských experimentů typu krypto-měny, apod.
Futurolog před 20 lety samozřejmě neměl tušení, jaké technologie jsou potřeba aby se rozšířili smartphone. Ironiií osudu - 90% futurologů sázelo na satelitní komunikátor v náramkových hodinkách, protože počátky mobilních sítí byly známá technologie, telco satelity byly známá technologie, a "digitálky" byly velmi populární a zlidovělé - a extrapolace třech technologií byl satelitní náramkový komunikátor, zdálo se to jako sázka na jistotu, a nějaký Nyqist-Shanonův teorém o odstupu signál/šum, velikost antény, apod., to se zdálo jako blbý kecy těch, kdo nemají ani základní vzdělání, že....
Místo toho máme PC + kalkulačka + internet + mobil = smartphone, a je to dost disruptivní technologie (která ještě nezačala ani pořádně disruptovat - asi jako internet v 90kách, Uber je napster, který čeká na svůj torrent). Takže futurulogie je tím zajímavější, že se může snadno mýlit!
Pochopitelně, každý systém, který se snaží o stabilitu - tedy jakékoliv elity v jakékoliv společnosti, nadnárodně-korpoátní, nacionalistické i komunistické či post-komunistické - samozřejmě potřebujou mít základní přehled o technologiích. "Všeobecná základní mobilita" by samozřejmě značně zkomplikovala regulaci migrace, protože když nechceme potápět lodi s uprchlíky ani tam, kde se nikdo nekouká - chtěli bychom sestřelovat solární letadla s uprchlíky, na která by bylo vidět ještě daleko líp?
Čína se snaží o udržení kontroly internetu a cenzuru - ale mají šanci? Západní společnost držela pohromadě přes 100 let díky kontrole nad energetickými technologiemi (klíčová byla parní turbína a její optimální účinost v konkétních otáčkách - turbínové bitevní lodě musely plout plnou parou vpřed, při nižší rychlosti klesala účinost a tím i operační dosah... stejný impulz vedl i k rozšíření centrální rozvodné sítě, protože když už parní turbíny roztočíte, účinnost s jejich výkonem klesá...)
V současnosti žijeme v době, kdy jsou 2 miliony lidí najednou ve vzduchu v proudových letadel, je to zdojem asi 10% emisí CO2 a je to samozřejmě velmi citlivé na ceny pohonných hmot, takže lety s mezipřistáním na blízkém východě spolehlivě ovládly trh - stačí se podívat, že jediný Airbus, který k nám zalétá 1x týdně, jsou Emirates z Dubaje.
Čekám, kdy všichni ti čeští vepřoví islamofobové pochopí, že místo halekání na náměstí a povinnému křtu migrantů pivem apod. je klíčem ekonomická nezávislost na ropě z Blízkého východu - a tedy třeba podpora solárního létání. Ale samozřejmě, sdílet na Facebooku Konvičku je daleko snažší, než pochopit, o čem píše xChaos, co přece nemá ani to "základní konstruktérské vzdělání"...