VYHULENY_UFO: Bitcoin nešlo těžit už v roce 2013... měl jsem doma USB těžítko z druhé ruky a pravda ten 0.01 BTC, které mi vytěžilo, což jsou na dnešní poměry ohromné peníze, jsem prodal za cenu, která mi více než pokryla náklady na jeho pořízení :-) Ale už tehdy bylo jasné, že je to blbost.
Chápej, už v těch začátcích mi došlo, že BTC není to, co jsem si představoval (a spousta další early adopters dospěla k tomu samému). Uhlíková stopa je enormní, praktická použitelnost k něčemu jinému než ke spekulaci minimální. Nicméně, BTC a energetiku do budoucna nepůjde oddělit, džin byl již vypuštěn z láhve. Pokud by se v létě těžilo z přebytků OZE a v zimě by se naopak využívalo odpadní teplo těžby (obojí si lze představit), tak by to snad nebylo tak strašné, jako když banky poskytují úvěry na další a další betonování planety... nevím.
Pokud ode mě žádáš "čas, trpělivost a odhodlání" a současně nezmíníš, že jsem na tom solárním kolem ujel 13000 km, tak je to prostě vtipné - vůbec věci, které jsem zatím v životě vybudoval, ať už šlo o účast při vzniku Pirátů, nebo třeba u tu sousedskou síť, vyžadovaly "čas, trpělivost a odhodlání".
Západní korporace vznikly jako nástroj pro zorganizování (na svou dobu) obrovského množství lidí k dosažení určitého cíle. Komunisté sice formálně byli kritici systému, ve skutečnosti ale ruští bolševici i Stalin byli velcí obdivovatelé amerických železnic, Panamského průplavu, prvních mrakdrapů nebo newyorského metra. A všechno se to snažili až legračně okopírovat (stačí se podívat, čím se inspirovala sovětská technologie a architektura... Art Deco jako vyšitý...). Akorát metody, které používali při nucení lidí do práce na té megalomanii, byly ještě nepřijatelnější, než ty korporávní...
Korporátní kapitalismus by se snad k něčemu hodil, kdyby byl součástí společnosti, která by jaksi tu demokracii aktualizovala oproti tomu 18.století, kdy předchůdci dnešních ústav vznikaly (i když já bych preferoval spíše střední až velké, ale nikoliv již zcela obří a zfúzované firmy). Tzn. je potřeba se někam posunout - volební právo je super, ale bylo mocným nástrojem v převážně venkovské společnosti, kde neexistovala akumulace ekonomické moci v dnešní podobě. Základní příjem se jeví paralelou všeobecného volebního práva pro 21.století... v ekonomice totiž většina hlasování probíhá spíš peněženkou, než v parlamentu.
Stejně, jako demokracie historicky mohokrát zrušila sama sebe skrze volby a zvolení diktátora (velmi odolná byla benátská demokracie, ovšem to byla demokracie městské šlechty, ne všeobecná), tak i společnosti se základním příjmem určitě čekají těžkosti v podobě znehodnocení základní příjmu skrze to, za co ho masy utratí. Jakýkoliv systém aspirující na naprostou stabilitu by měl prvky totalitního režimu (tedy, to jak Zeman prohlásil, že se v Číně máme učit "stabilizovat společnost", tak samozřejmě adoroval její totalitní aspekty - protože jinak, než totalitními prostředky, společnost stabilizovat nejde, alternativou je hledání stavu dynamické rovnováhy na základě dobře navržených zpětných vazeb)