• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    MIKLO: Uvažuju o tom samém, s tím, že tam budu klidně i jen částečně. Ráda bych koupila chatu, která teda není v zahrádkářské kolonii, ale je to chata, o možnosti kolaudace pro trvalé bydlení nejde moc uvažovat, pozemek je městský v pronájmu, díkybohu na místě, kde není reálná developerská výstavba, takže tohle nebezpečí nehrozí. Je tam elektřina a je to napojené na vodovodní řád. Jde o celkem skalnatý svah, archeologické ochranné pásmo, takže tam nejde ani kopat, navíc není do čeho, protože všude je skála pár cm pod povrchem.
    V současné chvíli je tam veškerý odpad řešený trativodem, předběžně počítám s koupí kompostovacího záchodu, protože mi to prostě přijde dobrý; zajímalo by mě, jak se legálně řeší ostatní voda (klidně budu používat ekologické prostředky, nevím, jestli to stačí), jednak co do čistoty, druhak co do možnosti vsakování. Primárně by se mi líbilo nějaké řešení, co je možné legálně pro malý trvale obyvatelný dům. Peníze v první řadě neřeším, byť se v nich netopím :-)
    MIKLO
    MIKLO --- ---
    Ahoj. Je tady někdo, kdo bydlí v zahradní chatce (v zahrádkářské kolonii)? Docela tuhle variantu zvažuju, tak by mě zajímal názor někoho se zkušenostma. Po 10 letech v paneláku už mě to tam moc nebaví a zároveň se nechci svazovat nějakou větší hypotéku a tohle mi přijde jako zajímavá varianta, jak mít v Praze za relativně málo peněz "dům" se zahrádkou. Zároveň tuším, že tam bude nemálo komplikací a dalších nákladů (přívod vody, teplo, septik atd.) a samozřejmě nerad bych tam žil jako nějaký společenský vyděděnec :) Zajímá mě, jak moc je tohle bydlení reálné, aby zůstalo bydlením levným a stalo se bydlením na určité "normální" úrovni (tzn. komfortem na úrovni bytu). Budu moc rád (a věřím, že nebudu sám), když tady někdo, kdo tenhle způsob bydlení provozuje, napíše svůj příběh. Předem díky.
    FRANCIMOR
    FRANCIMOR --- ---
    Asi to patri i sem.
    domecek kterej se da tahnout na kole...zvlaste pak kdyz je to kolo electrickym motorem, to se daj panely na strechu a jede se kolem sveta :)
    Lightweight Bicycle Micro Camper: Tow with Your Bicycle
    http://tinyhousetalk.com/lightweight-bicycle-micro-camper/
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    R4BB1T
    R4BB1T --- ---


    ‘Garage’ Cabin in Washington by Graypants | Yatzer
    http://www.yatzer.com/garage-graypants
    R4BB1T
    R4BB1T --- ---


    An Architect’s Holiday House in Valais, Switzerland | Yatzer
    http://www.yatzer.com/savioz-house
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---



    Leo Qvarsebo designs himself a triangular summer house
    http://www.dezeen.com/2015/02/26/leo-qvarseb-triangular-summer-house-sweden/
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    SMYSLOV
    SMYSLOV --- ---
    SWT
    SWT --- ---
    KOCOURR tohohle 77WHITE se drž, do kamene tesat!
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    KOCOURR: jestli tam stavba byla a máš k ní aspoň nějaký podklady, zkus začít vyjednávat od ní. Nejdřív abys ji tam mohl postavit v původním rázu/ objemu, jestli to projde tak zkusit vyjednávat o posunutí. A taky bych doporučil na to sehnat někoho od fochu kdo to bude řešit místo tebe, stavaře nebo nejlíp lepšího architekta (architekt zpravidla dokáže argumentovat líp jak stavař), kdo má zkušenosti s vyjednáváním a nejlíp stavbou v tom území, pokud v tom nejseš zběhlej tak kontaktovat úřad sám je spíš na škodu.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    JOHY: CHKO Žďárské vrchy, tam k těmhle věcem moc pozitivní přístup nemají (na druhou stranu se jim nedivím, když vidím, co jsou někteří lidé schopni kde postavit a "vyprasit" naprosto bez rozumnýho uvažování)

    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    MAR_TINA:
    ad1 - reálně nic z toho řešit nutně nepotřebuju, suchou kadibudku už na pozemku mám, elektřinu tam zavádět neplánuji, hned vedle mám rybník napájený pramenitou vodou, tzn. zdroj pitné vody mám, akorát mytí nádobí v teplé vodě a sebe sama bych musel oželet - minimálně v zimních měsících, kdy bych tam stejně asi moc nepobýval; rostlinný odpad zkompostuji, to co se nerozloší by šlo do obecního kontejneru (za který platím pravidelné poplatky)

    ad2 - no ono to má právě ještě další rozměr, na tom pozemku je totiž v katastru zakreslena zemědělská stavba 16m2, která už tam ale víc jak 30 let nestojí a na původním místě je nesmysl ji stavět (současný ráz pozemku se díky melioračním úpravám a výstavbě rybníka před 20-ti lety změnil, nepočítaje průběžnou změnu louky v "divočejší" zahradu), tzn. v reálu bych nepostavil nic, co by tam v minulosti nebylo, jen o takových 30 metrů vedle a trochu si tu "zemědělskou" stavbu vylepšil, abych ji mohl alespoň od jara do podzimu využívat jako základnu pro péči o pozemek, atp.

    ad3 - tak například dřevo na pozemku mám už takových 15 let a nikdo mi nikdy nic neřekl (mám tam udírnu i ohniště se sezením), ono je to totiž na konci obce a průběžně to navazuje na vesnici, žádná prasečina v srdci panenské přírody; sousedi mne snad neprásknou (se všema vycházím v dobrém), líbí se jim, co s tím pozemkem dělám...ale zkrášlování rybníka a zahrady je něco jiného než mini stavbička, takže jistotu samozřejmě nemám...

    ad4 - jop, toho se právě obávám

    Kvůli bodu 4 právě uvažuji o té pojízdné stavbičce sic mi tam esteticky ani prakticky moc nesedí, jen bych se vyhnul možným tahanicím s úřady), veřejná komunikace vede hned vedle, o koupi jiného pozemku kde by chata už byla neuvažuji, protože rozvíjení toho stávajícího se věnuji už téměř 20 let...

    Skutečnost je taková, že kdybych na tom pozemku o víkendech nepracoval já a nesnažil se tam budovat něco jako "permakulturní divočejší zahradu", tak to tatík pronajme AGRO Měřín a ty to za dotace 3x do roka posekají svými obřími traktory a rozjezdí do sraček, protože velká část pozemku je po většinu roku permanentně podmáčená. Tohle píšu proto, abych se vyhnul podobným nařčením 77WHITE: , protože se nesnažím tam za každou cenu prosadit nějakou prasárnu, snažím se tam o pravý opak - dostat na pozemek co největší diverzitu rostlin (i vodních) a keřů a hmyz, obojživelníci a ptactvo už přijdou samy, prostě je to pro mě oáza klidu na kraji přírody, akorát už nastal čas, kdy i já tam potřebuju v klidu složit hlavu pod střechou a v chladném období zatopit v kamnech...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    JOHY: Kokořínsko má hodně rozumná a vstřícná pravidla, ale jak je nedodržíš, tak tě sežerou. Od nich je moje zkušenost s tím, že si všeho nového všimnou do měsíce :)))

    (Ale byla to pěkná práce, z jara týdně vyrazit 3x na 20 km výlet a zakreslit všechna tábořiště, skládky a chatičky k likvidaci :)))
    JOHY
    JOHY --- ---
    KOCOURR: v jakym je to chko? Nasi ted rekonstruuji na kokorinsku chalupu a tam jsou vstricny...staci jen,aby to zapadalo do krajinneho razu. Docasna stavba lze jinak obejit ruznymi zpusoby...maringotky by meli bejt mobilni,de jure je lze vyuzivat jen urcitou dobu v roce,tusim mesic.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOCOURR: ne.
    Problém 1) - jakmile objekt nějak napojuješ na zdroj elektriky, vody a odvádíš odpady, je to stvaba. Musí být vybavené záchodem (i záchod venku mimo stavbu) a tam musíš řešit odpady.
    Problém 2) pokud má daná CHKO v plánu péče uvedeno, že ve II. zóně nepovoluje nové stavby, máš smůlu.
    Problém 3) pokud tě nepráskne soused, všimne si tě pracovník CHKO sám. Je to obtížně představitelné, ale celá území jsou pracovníky neustále procházena za různými účely a dost si všímají. Řeší se i bivaky a tábořiště, vedou se jednání s trempy a neschválená tábořiště se jim opakovaně ruší. (Likviduje se donesené zařízení a odváží dřevo, např.)
    Problém 4) Nepřijde ti to zbourat. Dá ti příkaz to zbourat sám a na tvoje náklady.

    Jak se to dá obejít.
    Pokud je na onen pozemek příjezd z veřejné komunikace, mohl bys tam parkovat pojízdné obydlí, které dokážeš připojit za auto a odvézt v každý okamžik. Nebudeš připojen na sítě, na nic. (A tak vyvézt odpady a odpadky například.) Obrázky dřevěných domečků na přívěsu tu byly.

    Nebo koupíš nějaký pozemek se stávající chatou a přestavíš ji na hezkou. Na stávajích stavebních pozemcích to obvykle povolují, pokud nemají přímo v plánu péče dožití a likvidaci rekreační oblasti. Ale i tak tak může být "nepovoleno" celoroční obývání.

    Ono se to nezdá, ale CHKO I. a II. mívají přísnější pravidla ochrany než třeba národní parky.

    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    77WHITE: btw. to je právě ten problém co řeším, já si tam ten mobilheim moc totiž představit nedokážu (zvažuju to jako nouzovou variantu, když to nepůjde jinak), spíš nějakou přírodní stavbu, která když zetleje, tak z toho zbyde akorát kůpa hlíny a hnijícího dřeva, ale zase se obávám, že když to tam postavím, tak mi to někdo přikáže zbourat a spousta práce, času a peněz přijde vniveč...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    77WHITE: myslím že ne, jde mi hlavně o to, aby to zapadlo do krajiny a ničemu tam nepřekáželo (místo na to mám ideální), cokoli co by tohle nesplňovalo, považuju za nepřípustné. Krom toho v okolí je z dob totality spousta takových "prasáren", tím se nechci v žádném případě nijak hájit, spíš poukazuju na to, že mám dost příkladů jak to určitě nechci a jak to nedělat, ale tuhle teoretickou diskusi tady vést rozhodně nechci, spíš mě zajímají praktické rady...
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    jestli máš v plánu narvat do chko mobilheim tak seš čuně ...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam