• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    Nejenom mobilní dům musí být malý.
    Šikovná a převážně DIY řešení malých domků, aneb to že je to malé a levné neznamená, že to nemůže být pohodlné a luxusní.
    Pro lidi co chtějí vlastní bydlení ale nechce se jim platit nájem či se zadlužit hypotékou, nebo jen prostě nepotřebují obří barák.


    Obrázky, rady, odkazy, pomoc při shánění stavebního materiálu, technologické postupy stavby, materiály, pozemky, půdorysy atd.

    odkazy na blogy a stránky na nástěnku

    http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lDcVrVA4bSQ
    rozbalit záhlaví
    MATT
    MATT --- ---
    77WHITE: mě jen dostává, jak to lidi v tom dokumentu předkládaj jako univerzální řešení na spasení planety. ;) přitom kdyby každej barák měl bejt postavenej z flašek a plechovek, tak to bude byznys a rozhodne ne energeticky úsporný řešení. taky říkaj, že materiály sbírali celej rok, dřevo předpokládám, že si taky nechali nařezat a přivést. myslim si, že kdyby se podobnym stylem stavěl baráček z ytongu, nebo klasická dřevostavba, tak by to vyšlo ještě rychlejc a levnějš.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    MATT: no, proces vzniku standardního baráku běžne trvá se vším všudy 2-3-4 roky a řekl bych že snadno tu zeměloď překoná, obzvlášť pokud do toho započteš i výrobu všech materiálů :)
    MATT
    MATT --- ---
    TULIPI: tykráso, 40 lidí, tři tejdny, to je přes 800 člověkodní
    CUKI
    CUKI --- ---
    DENDROBATA: tim hořákem to neni ono, propálíš mnohem větší vrstvu a jinde téměř nic. Nedávno jsem sem dával podobný odkaz na youtube jak to dělají mistři z východu. Na YT je toho pak mnohem víc k nastudování. Jsou domy které s touto úpravou přežijí několik generací, ale minimálně to vydrží funkční třeba 40let, což není vůbec špatný výsledek. Po 40 ti letech shodíš vrchní vrstvu a spálíš.
    MATT
    MATT --- ---
    DENDROBATA, R6ANDREW: slyšel jsem i o jakymsi zapejkání dřeva, tušim bez přítomnosti kyslíku, že tam dojde k nějaký trvalý chemický změně a to dřevo je mnohem odolnější..
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    77WHITE: Původně jsem zvažoval opalování plynovým hořákem ale toto je takříkajíc úspornější technologie .)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MATT
    MATT --- ---


    Cabin Laksvatn / Hamran/Johansen Arkitekter | ArchDaily
    http://www.archdaily.com/597873/cabin-laksvatn-hamran-johansen-arkitekter
    R6ANDREW
    R6ANDREW --- ---
    DENDROBATA:
    77WHITE:
    zajimavy, ale ja tomu nerozumim. To se teda necha ohoret, a pak se to rovnou bez jakekoliv upravy montuje cernou stranou ven. Pry je to prirozene odolne proti houbam. A co ta druha strana? tam nikdy nezaprsi? vzdusna vlhkost? nespini to? nesmrdi to (aspon nejakou dobu)? Nedroli se to?
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    DENDROBATA: vyborna vec btw, doporucuju :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Snad to sem patří .. tradiční japonská úprava povrchu fasádního dřeva opalováním ..
    焼杉(やきすぎ)
    https://www.youtube.com/watch?v=rv7tUUDWq0c
    TULIPI
    TULIPI --- ---
    Zeměloď pluje — iVysílání — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10374876133-zemelod-pluje
    Nedej se: Kam plují české Zemělodě? — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/214562248420018-kam-pluji-ceske-zemelode/

    snad to tu ještě nebylo...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALDEMIK: jak jsem psal už prve, v tomto ohledu na tebe nemohou. V chatce můžeš mít trvalé bydliště i když se jim to líbit nebude. Jediné co asi nezískáš je možnost rekolaudovat stavbu na RD, ale o to ti asi nejde. Ač to má nevýhody, větší daně, nemůžeš stavět s dotacemi a pod (mě by zaplatili skoro celou stavbu) tak to má i své výhody. Větší odstup staveb než u RD. U rekreačního objektu musí být okno-okno min 15m zatímco u RD jen 10m!

    Jo a pokud nezvětšuješ zastavěný prostor a neměníš geometrii (územní regulativy) tak ti nikdo ani tu rekonstrukci nemůže zakázat, tedy ani obec. Takže v tomto bych byl být tebou v klidu.
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    CUKI: :-) slo mi predevsim o ty pravni predpisy, co je konkretne jak a kde definovane, ale ok, holt se tim prohrabu sama. jen nevim kde vsude krome stavebniho zakonu hledat

    toho se nebojim, je to na takovem miste, ze je tam komercni zastavba naprosto vyloucena. nehrozi tam v podstate nic krome archeologickeho pruzkumu, ktery se rozhodne nechysta, tak neni duvod, proc by nas chtelo mesto vystipat, pokud domek bude pekny a nebudem tam delat bordel. vsechny angazovane strany vcetne mistnich usedliku nas tam vitaji, jde mi o prevenci stretu s nejakyn jedincem ktereho se to netyka, nic o tom nevi a ma tendenci do toho krafat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALDEMIK: právně ti to zakázat nemůžou. Nechtěl jsem tě strašit, jen píšu co je možné. Předkupní právo je jedna věc, ale cena stanovená není.

    Dám ti příklad:
    pozemek bude stát 0M5 a ty na tom postavíš stavbu za 1M.
    Za deset let ti přijde předkupní výzva k pozemku a když budou chtít můžou říct, že ti ho prodaj za 1M2 a ty si ho budeš muset koupit, protože jinak přijdeš de facto i o ten domek za M. Případný druhý zájemce s tou cenou mít problém nebude protože na tom i tak vydělá. Zákony se pravděpodobně vyvinou tak, že tě z domu vyštípe.

    Já vím je to sice příklad, stát se to nemusí, ale už jsem takto přišel o jednu chatičku. Prostě nám zvýšili nájem na neakceptovatelnou cenu (asi 15x), dělali si svoje pravidla, dělali problémy s vodou... A nyní to jsou luxusní parcely pro bytové domy pro jednoho nejmenovaného developera.

    Ještě takovou perličku po té, co jsme pozemek opustili chtěli ještě po nás odstranit stavbu jinak by to udělali oni za naše peníze...

    Je pravda, že třeba tady v mém okolí pár km od Prahy obec pronajaté pozemky rozprodává. Díky tomu tady v posledním roce je asi deset lukrativních chatek na prodej, protože stávající majitelé už jsou vesměs důchodci a nemají na odkud peníze, takže se hromadně prodávají za pár korun protože nabídka je v tuto chvíli veliká...

    Prostě je to jak kde a to je důvod proč bych do toho už nikdy nešel. Bejt tebou tak se s obcí pokusím uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí...
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    CUKI: najemni smlouvu k pozemku mam uzavrenou, kupovala jsem to samozrejme s rozhodnutim mesta, ze nevyuziji predkupni pravo vyplyvajici z dvojiho vlastnictvi, a uzavrou s novym majitelem najemni smlouvu, coz take bez problemu udelali. s rekonstrulci.souhlasi, stavba se nezvetsuje.
    vypoved najmu je dana zakonem, velmi omezena. vlastnikovi pozemku to pripadnout nema proc, muze to tak byt do noveho prevodu nemovitosti a kdyz to ani pak nebude chtit mesto koupit, tak imho libovolne dal. naopak je pomerne pravdepodovne, ze nam drive ci pozdeji pozemek prodaji.
    ptala jsem se na pravni vymezeni/existenci pojmu trvaleho obyvani/bydleni.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ALDEMIK: můžou dělat bububu jak chtějí, ale zakázat ti tam bydlet nemůžou, dokonce tě tam musejí na požádání nahlásit. U mě to taky zkoušeli, tak jsem jim dal načíst pár paragrafů a už to bylo...

    Jediné co u tebe bude problém je ten pozemek, ten ti samozřejmě pronajmout nemusej, otázkou je co by pak dělali, protože nikomu jinýmu než vlastníkovi nemovitosti ho stejně pronajmout nemohou.

    Další problém je že rekonstrukcí nesmíš stavbu zvětšit, pak by si mohli nadiktovat co chtěj a nesmíš zvýšit podmínky na komunikaci a pod...

    Dále bych se bál investic do nemovitosti na cizím pozemku. Právně má na pozemek nárok vlastník, zákon a jeho výklad se k tomu zatím chová pouze tak že je třeba vlastníky sjednotit a hlavně dál nerozdělovat, nicméně jednou to tomu vlastníkovi pozemku stejně připadne...
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    Nevím, kde se zeptat na lepším místě:
    Potřebovala bych si ujasnit pojmy trvalé bydlení, kolaudace k trvalému bydlení a podobně.
    Situace: Chystáme se rekonstruovat chatu ve dvojím vlastnictví (máme chatu, město pozemek pod ní), chata má číslo evidenční, chceme v ní prostě bydlet.
    Město naši aktivitu vítá, protože stav je hnusný a projekt pěkný, má ale výhradu, aby objekt nesloužil k trvalému bydlení. Resp. tuto výhradu má stavební komise, tedy poradní soubor angažovaných laiků, nastudované předpisy nemají.

    Pokud vím, trvalé bydliště je evidenční údaj, můžu ho mít i v chatě, která má číslo evidenční, když jsem jejím vlastníkem (doufám, že nepotřebuju souhlas i vlastníka pozemku, to jsem nekontrolovala).
    Kolaudaci na dům k trvalému bydlení neplánujeme, hapruje tam víc kritérií.
    Je nějak dál zákonem definované trvalé bydlení/užívání objektu a je to něco, o čem může město v tomto případě rozhodovat? Může nějak omezit/kontrolovat/něco čas našeho pobytu tam?
    Jaké plynou nevýhody z bydlení v objektu, který není kolaudován k trvalému bydlení?

    (kolaudaci k trvalému bydlení samozřejmě časem zkusíme, ale priority jsou jiné - například se pokusit u tohoto nebo dalšího zastupitelstva odkoupit ten pozemek, přirozeně...)

    Díky
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam