• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    GREGIMalá bydlení ☼ žijme nezávisle ♫♪☺◄◄ neobvyklá obydlí ►► Jak žít ve zdravém prostředí a hlavně, co s hovnama? ☼☺☺
    TOMBRIDER
    TOMBRIDER --- ---
    To je zas debata vo hovně. Co tu je jedno ID dosti aktivni, tak to tu jde slusne ehm z kopce..
    Nevim jak kdo koho chyta za slova. Ale snad kazdej pochopil ze tu slo hlavne o malou domovni COV. Kde se da velice dobre kontrolovat kvalitu pritoku a tim i kvalitu vycistene vody plus kvalitu prebytecneho kalu... (kdo pere s klasickym praskem v prumeru dvakrat za den po cely rok, tak ten si tim asi rajčata nezalejva).
    Probuh na fekaly a cerny sanitky co sve obsahy potajmu vylejvaji po nocich na pole snad uz dneska nikdo neveri... Uz neni obvykle ani zavazeni mistnich COV. Těch co si mohou dovolit nechat si navazet fekaly neni tolik. A ty kde to provozovatel schvali, jsou sakra hlidany kde se z kazdeho fekalu odebiraji vzorky. A pokud je vzorek zavadny (nadlimitni tezke kovy, chemie atd.) Tak firma s fekalama dostane mastnou pokutu...
    CUKI
    CUKI --- ---
    EDAK: jinak v jakém režimu běží ten ventilátor to děla příkon 2,5W To je dost málo. To fakt vysuší výrobek tak aby nesmrděl? Nějak si to nedokážu představit.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: navíc většina těch patogenů se podle mě vytratí do těch 2 let co se kompost vytváří.

    Za druhé v domácnosti žijou zdraví lidé, kteří znají svůj zdravotní stav. Není zrovna velká šance že se tam dostane něco špatného. Největší problém přenosu je z masa zvířete, které se nás netýká a těm co ho jedí je to zase většinou jedno.

    ..pro někoho je bezpečné to co má razítko pro někoho to co si sám zkontroluje. Já se řadím do té druhé skupiny MAR_TINA do té první

    Jsem toho názoru, že základem společnosti třetího tisíciletí je návrat k tomu řešit problémy pokud možno v místě a ne hromadě v místě vodotečí, které se přes všechny snahy nepodaří nikdy vyčistit od všech negativních příměsí...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: ano, některé kaly se dále kompostují, některé se dokonce vermikompostují a některé se dokonce zuhelnatí po kompostování, ale běžná praxe je, že se anaerobně "stabilizují". Což jak jistě víš je opačný postup než kompostování, který je aerobní. A u anaerobníko zpracování nedochází k hygienizaci, tedy k zneškodnění patogenů. A nezapomeňme stále na ten chemický multivitamínový koktejl.
    I kdyby docházelo ke kompostování stále tam máš spoustu látek co lidé nechtějí dostat do potravního řeťezce. Ohledně používání čistírenských kalů se vede už dlouhá debata, jednak se tím hodně mrhá cenou surovinou pokud se to skládkuje a na druhou stranu pokud to použiješ v zemědělství tak tím zas zamořuješ půdu chemikáliemi a často i různými breberkami.

    Můžeš se přít o slovíčka, ale podstata zůstává. Kompost s lidskou či zvířecí "mrvou" je kvalitnější než pouhý hnůj, či kompost pouze z rostlin. Vtip je v tom, že každý doma nemá krávu, ale na záchod chodíme všichni, takže kompostovat to svoje hovno je celkem logické pokud chceš kvalitní kompost a tvoje plašení vychází spíše z neznalosti. Proto, prosím doporučují aspoň prolistovat knížku "lidský hnůj" snadno stažitelnou z netu, než se budeš pokoušet tu lidem tlačit do hlavy nesmysli.

    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: no a umě nemají ty ostatní věci, jsem na skále a půda je tu spíše jemná přidlice než cokoli jiného. Ta od těch akátů zas jen dusík. Takže než mi tam cokoli jiného vyroste bude tam dřív akát, kopřiva nebo laštovičník :-(
    MATT
    MATT --- ---
    Kos M., Čistírenský kal - obnovitelný zdroj pro výrobu paliva a hnojiva, SOVAK 1/2016
    http://www.cpga.cz/files/prednasky/1601_Kos-cistirensky_kal.pdf

    Jeste nebyl cas precist. Za me jsou nejvetsi problem v kalu zbytky farmak.
    BURAN
    BURAN --- ---
    CUKI: no tak to bez pochyby :-D
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LINKOS: hnůj je vždycky vyzrálý (prošel procesy zrání a humifikace). Jestli myslíš čerstvá hovna se slámou, tak to se jmenuje chlévská mrva.

    ehm, já se živím projekty na vylévání vody z čovky. A vodu vytékající s čovky není dovoleno zalévat plodiny určené k jídlu - v případě doteku s konzumovanou částí (stromy jsou ok). V protokolu k čovce to dostaneš popsané, že to máš lít jen na trávu a ne na jahody.

    čistírenské kaly se dál řízeně kompostují a testují, než se smí použít.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: ano máš pravdu, hnojení lidskými výkaly je vysoce rizikové, ale pouze v čerstvém stavu. Zkompostovaný lidský hnůj je něco úplně jiného. Břišní tyfus se tím dá taky odstranit, jen je potřeba delší čas pokud se jedná třeba o nemocnici v rozvojovém světě, kde bude taková nákaza častá.
    MAR_TINA: v tom se mýlíš, kompostuje se i hnůj, společně s rostlinnými zbytky a výsledný kompost je lepší hnojivo než pouze čistý hnůj, nebo kompost pouze z rostlin.
    Pokud si myslíš, že hnojit nezkompostovaným kravincem je úplně v pohodě tak tě asi minula aféra okolo e-coly v Německu a podobné případy ve USA. Většinou na to umírají malé děti a starší lidé.
    EDAK: obávám se, že test s řeřichou ti nic moc neřekne o obsahu patogenů, jen o vyzrálosti kompostu, ale dá se předpokládat, že pokud je kompost řádně vyzrálý, jsou patogeny fuč, resp je kompost hygienický. Pro případnou jistu se dá udělat rozbor v laboratoři který ti řekne jak na tom kompost je.

    MAR_TINA: možná by bylo vhodné zjistit si jak vlastně čistá je voda odtékající z čistírny a bylo by taky možná dobré zjistit co je to čistírenský kal a jak se s ním nakládá. Abych ti z dobré vůle ušetřil googlení, tak ve zkratce: do čistírny tečou takzvané splašky. To jsou lidské exkrementy, nějaký ten šampón, domácí chemie, nějaká ta barva od oplachování štětců...atd., to prochází určitým procesem a na konci krom uvolněných plynů- často hořlavých a hlavně smradlavých, vycházejí hlavně dvě věci "vyčištěná" voda a čistírenský kal. Kal obsahuje lidské exkrementy a chemický koktejl, takový multivitamín.
    No a dle legislativy se může buď kal zaskládkovat a nebo se s ním může hnojit pole. Kal krom toho veselého koktejlu chemikálií, obsahuje ale ještě další krásné věci, protože čistírny neumí zabíjet patogeny, tak obsahuje přesně to čeho ty se bojíš u kompostování, vajíčka škrkavek, tasemnic, atd... A to se vesele lije na pole.
    Ale uněkteří přišli a tak se přišlo i s řešením, kaly se vysuší a mohou se ozařovat mikrovlnami až to všechny parazity zabije. Co na tom že tak složitě napodobují kompostování, stojí nás to další zdroje a že chemikálie tam zůstanou stále, hlavní přeci je, že se hnojí čistírenskými kaly a ne zkompostovanými hovny.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: Jasne, rostliny potrebuji vsechny mikro a makroprvky v adekvatnim zastoupeni podle druhu a stanovistnich podminek. Ale pokud tvrdis, ze je inhibice rustu zpusobena velkym mnozstvym dusiku, tak jeho dalsi pridavani asi problem neresi, ze?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: on dusík není všechno, že ano? :-)

    BURAN: To si jako myslíš že ty lidský výkaly smrděj o tolik víc než ty kravský, které se tam vyvážejí oficiálně?


    ZORB: bohužel netuším co je "mockovani"
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Takze si jistojiste videl cisternu co vytahla zumpu a vezl to rovnou na pole? Nebo jsi si spletl mockovani s vyvazenim fekalu na pole?
    BURAN
    BURAN --- ---
    Imo zadny fekal co to dela ofiko to na pole nevyveze. To by hodne rychle skoncil. Jestli ovsem nejakej strejda veme svoji starou cisternu zaprahne ji za traktor a zumpu pak vyleje na pole, tak to je asi mozne a asi to CUKI vidava. Ze to strejdovi okoli toleruje se divim, zvlast ti, kteri poctive plati za ofiko vyvozna custicku a pak stejne cuchaj smrad.
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: takze hnojis kompostem, protoze to tam mas prehnojeny.. ?
    CUKI
    CUKI --- ---
    YELENKA: Tak já o sobě doufám že dělám levný hezký dřevostavby :-D Ale to je na ostatních aby to posoudili... Nicméně stavím jen v rozumné vzdálenosti od Prahy-Západ (Rudná). Teď stavím na druhé straně Prahy a dojezd je celkem dost na prd. Nicméně s grupou 3-4 lidí se to dá zvládnout rychle i dál. Dalším problémem je, že stavím jen to, co mě zaujme a někam posune. Až na vyjímky se chci zabývat jen malými ekologickými a nízkorozpočtovými stavbami. S komunikací s AU by neměl být problém. Problém vidím spíše ve vzdálenosti té stavby. Na větší vzdálenosti dělám většinou jen konzultace, či úpravy projektů. Navíc toho mám teď docela dost.
    Nicméně myslím že i zde určitě najdeš někoho lokálnějšího, je zde dost lidí co dělají zajímavé věci...
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: no on hlavě pouští hodně dusíku do půdy to je asi největší problém
    YELENKA
    YELENKA --- ---
    CUKI: A nemas kontakt / tip na nekoho kdo dela "levny" hezky drevostavby? Mame stavebni pozemek, kompletne nezasitovany, ale to budeme resit studnou, dotahneme elektrinu a panely (nejspis, tak daleko jeste nejsme..) Jurta se nam libi designove, ale hlavne jsme dost omezeny cenove + mistem. Mame dve maly deti, chceme tedy tri loznice, obyvak, kuchyn.. Rada si necham cokoliv (kohokoliv) poradit, tim ze to vsechno resime na dalku z Au je pro me osobne dost narocny anyway (manzel neumi cesky, vsechno je na me..)
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: to že pod trnovníkem nic neroste je dáno tim, že vypouští toxický látky. naopak využívá mykorhízy, čili umí využívat vzdušnej dusík..
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: Promiň jedna věc je teorie a druhá je realita. Obě jsou si na hony vzdálené! Kdyby vše fungovalo tak jak píšeš, tak by vlastně ani nemuseli být daňové úřady, policie, vezení a všichni by se měli radi... :-D
    promiň nedalo mi to. Vím dobře jak by to mělo být a kam by ty vozy měli jezdit, ale zároveň mám oči a vidím jak je to doopravdy!

    Myslím že je lepší pokud si to člověk může kontrolovat sám, než se spoléhat na nějaké razítkovače. Vím co jím, a vím že jsme všichni zdraví. Maso se tam neobjeví protože ho nejíme. Vše je rychle rozložitelné.
    Navíc kdyby se tam něco dostalo, tak je to mnohem snáž zjistitelné než když si přivezeš salát z Teska, nemyslíš?


    MATT: No u mě to díky tomu, že je podemnou akátový les o hnojení nejde. Akát je silně nitrofilní roslina a tak pod ním krom kopřiv a laštovičníku nic moc neroste :-(
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: zrovna kopřiva je docela náročná rostlina a než se začlo průmyslově hnojit (a dnes dusík z dešťů), tak údajně byla dosti vzácná...
    .. a pozor, ať ti z těch dýní nemodraj miminka ;)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam