MAR_TINA: Tyjo, děkuju moc za vyčerpávající odpověď!!
ad spotřeba, jo, šetřit se snažíáme dlouhodobě, nejen kvůli problémům se septikem ale i kvůli nějaký osobní zodpovědnosti, voda je přecjenom vzácná tak proč plejtvat. stejně sem si ale myslel že 90m3 je spíš hodně, tak to je jedno zpříjemných překvapení. je to celková vátoč, takže i vaření / pití, díkybohu jsme na obecním vodovodním řádu s pitnou..
Momentálně máme vsakovací jámu tak max 4m2, zas ale hodně cca 3m hlubokou. Očividně naprostý nepochopení principů na naší straně = ) Pokud ale bude voda z ČOV, asi není problém udělat vsak pod zeleninové záhony, ne? v tom případě by i těch 12m2 neběl být vůbec problém, jenom to bude docela masakr realizovat, ale co se dá dělat, další jaro, další rozkopání zahrady. Už si zvykám.
K tomu vsaku mě ještě napadají dvě věci, jednak je celý pozemek mírně svažitý (opravdu ne moc, ale znát to je), tak jestli ten vsak nebude mít tendenci se koncentrovat na spodní straně, a jak to případně řešit - vyspádovat tu vsakovací jámu do roviny? a pak jestli není blbost vsakovat pod záhony a zároveň mít akumulační nádrž na zálivku stejnejch záhonů...?
jak hlubokou sondu by bylo potřeba aby to mělo nějakou hodnotu? techniku na nějakej vrt na zahradu nedostanem a i 40cm díry na plot byly s motorovym zemním vrtákem docela peklo (krom jílu sou tu kameny, jednomužnej vrták se totálně nechytal), takže by to znamenalo docela rubačku ručně..
a jak velkou akumulační nádrž bys doporučovala vzhledem k číslům který tady padly? když koupíme ČOV dimenzovanou na 6 osob, měli by sme být safe, ne? nebo je problém když jí budeme pod-užívat? slyšel sem taky že některé ČOV mají problém pokud nejsou v nepřetržitém provozu, sice tady bydlíme trvale, ale rádi by sme měli možnost se třeba vypařit na delší dovolenou a nemuset tohle řešit.. Doporučila bys spíš mechanickou, nebo biologickou?
Ještě jednou fakt díky moc, nečekal sem že tady dostanu zdarma informace takhle přímo od odborníka z praxe..! = )