• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  GENTIANA
  GENTIANA --- ---
  HAROLD: A my tu měli na víkend Michlovského z Rakvic. Po telefonu jsme se domluvili, že si pokecáme, takře přivezl ceník a flašku, ale nějak na ten kus řeči nedošlo, takže se musím pozvat. Na vyznání jsem se neptala a do hotelovejch databází se píše akorát domicil.
  OMO
  OMO --- ---
  HAROLD: No jo, heretik ;)
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  Já dycky kupuju víno z templářs........... oh, wait....
  OMO
  OMO --- ---
  AACHEN: Skvele, ja vzdycky rad kupuju vino z habanskych sklepu, prave proto, ze to byli novokrtenci :) Na etikete pisou jenom neco o tom, ze to byli hodni a pracoviti lide, asi aby nematli ateisty detaily o krestanskych vnitrnich problemech.. :) A cetl jsem vysvetleni, jak pises, ze byli fyzicky vetsi nez moravske obyvatelstvo te doby
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS:
  a) Mimo církev není spásy je poměrně rozšířená teze napříč denominacemi, primárně se asi myslí církev římsko-katolická
  b) Myslím, že autor měl na mysli bod č.3
  AACHEN
  AACHEN --- ---
  Jsem zjistil až díky diskusi pod článkem na DR http://www.denikreferendum.cz/clanek/15093-v-techto-dnech-jsme-vsichni-baptiste , kdože to byli habáni. Zrovna od Habánských sklepů víno občas kupuju, tak teď si alespoň u sklenky vždycky vzpomenu na bratry novokřtěnce :-) Oni ti němci, co tam přišli byli i fyzicky vyšší, nebo takhle habán pro vysoký lidi nevzniklo?
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  GOBERS: A to je mi pěkné. Mám kámoše malajálamce, taky už se na to nějakou dobu chystám... :)))
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  HAROLD: Kdepak... oni slouzi syrskou liturgii, ale bud anglicky nebo v malajalam... ;-)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Vyborne. Tak se na ni vrhneme... :-) Mam dve zakladni otazky:

  a) Kdo tuto tezi tvrdi? Nebo s ni polemizujeme ciste akademicky?

  b) Co se mysli tou "cirkvi"? Tady mam nekolik moznych variant odpovedi, ale zdaleka ne vsechny moznosti:

  - Cirkev je spolecenstvi vykoupenych na zemi i na nebesich (cirkev bojujici a cirkev vitezna)

  - Cirkev je spolecenstvi vsech pokrtenych

  - Cirkev je spolecenstvi pokrtenych, kteri zaroven sdileji konkretni body viry (dogmata)

  - Cirkev je konkretni lidska cirkevni organizace

  Bez zopovezeni druhe otazky nema smysl o te tezi vubec diskutovat, protoze tim se vyrazne meni jestli je nepochybne platna, nebo ne.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  GOBERS: Teze zněla: Bez církve není spásy?!
  Luteráni se od starokatolíků příliš teologicky neliší, takže mě to nepřekvapuje...
  HAROLD
  HAROLD --- ---
  GOBERS: Takže čas promrskat si estrangelu?
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  Ale tak pro zmenu neco reformacniho, co vy na to? :-) Zacina byt na spadnuti uzavreni cirkevniho spolecenstvi mezi starokatoliky a Svedskou cirkvi (ktera je luteranska). A taky s Mar Thoma syrskou cirkvi, coz je vtipna kombinace predchalcedonske ortodoxie s reformaci. Uprimne se na to tesim... :-)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Tak formuluj tezi... :-)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Slovo sekta na tom vůbec nebylo podstatné, podstatný byl ten výrok!
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: Právě... vzhledem k tomu, že termín "sekta" a termíny od něj odvozené se kvůli svému extenzivnímu (nad)užívání v publicistice staly v podstatě nadávkou (stejně jako se periodicky nadávkami stává např. psychiatrická terminologie), je dnes pro seriozní diskuzi nepoužitelný. Ale to je už stará tématika, tohle se řešilo v diskurzu o tzv. nových náboženstvích tak deset let zpátky.

  Nicméně samozřejmě takhle vytržené z kontextu těžko soudit. Je to akorát hezký doklad toho, jak rádi pisatelé publicistických zpráv tahle "skandální" slovíčka mají.

  HAROLD
  HAROLD --- ---
  LEON_KOWALSKI: Tedy nadávku těm, s kterými nesouhlasím... :)
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  GOBERS: A pritom tim oznacenim lidi vetsinou mysli to, co by melo mit nazev "destruktivni kult".
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Nikoliv, Filipi tu mysli pravdepodobne ten smysl slova sekta, ktery znamena oddelovat (se). A v tom ma prece pravdu, pokud nektera cirkev tvrdi, ze ma monopol na spasu, neco na tom nehraje, vzdyt to je na Bozim soudu. A fakt mi neprijde, ze by zrovna stary pan profesor Filipi chtel nekomu nadavat, vnimam tuto myslenku jako pozitivni impuls k ekumenickemu dialogu.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Sektar je takova oblibena nadavka tem, s kterymi nesouhlasim...
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Kdo říká, že mimo církev není spásy, je sektář...http://www.krestandnes.cz/article/kdo-rika-ze-mimo-jeho-cirkev-neni-spasy-je-sektar-uvedl-profesor-pavel-filipi-studijnem-dni-erc-v-cr/16104.htm
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  OMO: protože bez toho, aby si vyřešil znárodněný majetek nemůžeš zrušit ten zákon, který předával kontrolu nad církvemi státu. Zákon z roku 1949, který byl do loňského roku stále platný, byť po 89. se škrtlo udělování souhlasu s výkonem duchovní služby.

  A velmi ráda bych upozornila na nutnost podpisu smluv mezi státem a církvemi, kterými se církve vzdávají všech dalších nároků, mimo těch, které řeší zákon. Tedy z toho plyne, že jaksi onen zákon řeší jen část nároků, které by byly soudně vymahatelné.

  Jinak je tu přímo hádací fórum na téma restitucí
  [ cirkevni restituce v Cesku. Pro nebo proti ? ]

  A aby se nestrhla hádka i tady - ten zákon není dobrý, ale je to harmreduction. Aby to bylo dobré, tak se to mělo řešit před 20 lety, nebo alespoň před 10 lety.
  OMO
  OMO --- ---
  No, ja furt nechapu, proc se ta odluka a "narovnani krivd" spojuje. Ja jsem pro odluku vsema deseti, klidne se snizujici tendenci platu duchovnich, at to pro bratry a sestry zavisle na statnich penezich neni sok. Ale majetky vracet a nahrazovat zvlast, na zaklade prokazanych naroku, podle stejne legislativy, jako svetske restituce. Ale to je stare tema, vlada machiavelisticky valcuje vsechny hlasy proti a udela si co chce tak nac si jitrit nervy. Do voleb.