• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  PRISCILAReformace a protestantské církve a související témata
  Můžete diskutovat o historii, přítomnosti i budoucnosti protestanství u nás i ve světě. Nebojte se konfrontovat tento směr s jinými náboženskými směry či řešit ožehavá témata...
  rozbalit záhlaví
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  GOBERS: A pritom tim oznacenim lidi vetsinou mysli to, co by melo mit nazev "destruktivni kult".
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Nikoliv, Filipi tu mysli pravdepodobne ten smysl slova sekta, ktery znamena oddelovat (se). A v tom ma prece pravdu, pokud nektera cirkev tvrdi, ze ma monopol na spasu, neco na tom nehraje, vzdyt to je na Bozim soudu. A fakt mi neprijde, ze by zrovna stary pan profesor Filipi chtel nekomu nadavat, vnimam tuto myslenku jako pozitivni impuls k ekumenickemu dialogu.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Sektar je takova oblibena nadavka tem, s kterymi nesouhlasim...
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Kdo říká, že mimo církev není spásy, je sektář...http://www.krestandnes.cz/article/kdo-rika-ze-mimo-jeho-cirkev-neni-spasy-je-sektar-uvedl-profesor-pavel-filipi-studijnem-dni-erc-v-cr/16104.htm
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  OMO: protože bez toho, aby si vyřešil znárodněný majetek nemůžeš zrušit ten zákon, který předával kontrolu nad církvemi státu. Zákon z roku 1949, který byl do loňského roku stále platný, byť po 89. se škrtlo udělování souhlasu s výkonem duchovní služby.

  A velmi ráda bych upozornila na nutnost podpisu smluv mezi státem a církvemi, kterými se církve vzdávají všech dalších nároků, mimo těch, které řeší zákon. Tedy z toho plyne, že jaksi onen zákon řeší jen část nároků, které by byly soudně vymahatelné.

  Jinak je tu přímo hádací fórum na téma restitucí
  [ cirkevni restituce v Cesku. Pro nebo proti ? ]

  A aby se nestrhla hádka i tady - ten zákon není dobrý, ale je to harmreduction. Aby to bylo dobré, tak se to mělo řešit před 20 lety, nebo alespoň před 10 lety.
  OMO
  OMO --- ---
  No, ja furt nechapu, proc se ta odluka a "narovnani krivd" spojuje. Ja jsem pro odluku vsema deseti, klidne se snizujici tendenci platu duchovnich, at to pro bratry a sestry zavisle na statnich penezich neni sok. Ale majetky vracet a nahrazovat zvlast, na zaklade prokazanych naroku, podle stejne legislativy, jako svetske restituce. Ale to je stare tema, vlada machiavelisticky valcuje vsechny hlasy proti a udela si co chce tak nac si jitrit nervy. Do voleb.
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  OMO: to nehraje roli, když to US zakáže, tak podpis neplatí.
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Ruml se také vyjádřil k aktivitám sociální demokracie, která se do poslední chvíle snažila podpisu smlouvy zabránit. "Je mi to líto, že se tahle strana musí snižovat k takovému populismu," uvedl Ruml. (http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/216274-cirkve-k-podpisu-je-to-posun-k-nezavislosti/)

  Ať jde Ruml do háje!
  OMO
  OMO --- ---
  PRISCILA: No, hlavne chychle rychle, at se to podepise nez to projedna ustavni soud :/
  Ale zdvorile upozornuji ze na to je tu tenhle klub:
  [ cirkevni restituce v Cesku. Pro nebo proti ? ]
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  PRISCILA: Ale prdlačky. ;)
  PRISCILA
  PRISCILA --- ---
  Tak a je to tady. Zločin století dokonán!
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: Ja teda ze sveho uhlu pohledu ani nepomyslel na anglikany, KJV se mi primarne poji s nejkonzervativnejsimi evangelikaly, mennonity, amishi a podobne :) Takze to uz spis zahodim plastovou karticku nasi korporace a vyrazim s vlastnorucne vyrobenou motykou okopavat brambory :)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Víš co... začne to KJV, pak se k tomu přidá Hark! The Herald Angels Sing, majestátný zvuk varhan a katedrálního sboru... a než řekneš královna švec, už máváš kadidelnicí ve Westminsterském opatství a zbožně putuješ k Panně Marii Walsinghamské. ;)
  OMO
  OMO --- ---
  GOBERS: To je dobry, ja jsem resistentni :)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  OMO: Tak bacha, aby se z Tebe nestal našinec... ;)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: Jo - a jak říká správně OMO, v Kralické také původně byly. ;)
  OMO
  OMO --- ---
  A ja mam od HAROLDa cerstve KJV bez apokryfu, tu si ted ctu nejradeji ;)
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  LEON_KOWALSKI: To byl zcela osobní povzdech. A já myslím, že víš, které Bible vyrábíme. ;) A teda jenom do protokolu... KJV se s deuterokanonickýma knihama samozřejmě tiskne (už jen proto, že anglikáni z nich čtou).
  OMO
  OMO --- ---
  Ja mam ekumenku jednu z doby, kdy jsem jeste nevedel, co to "deuterokanonicke" znamena (z doby kdy jsem uveril), takze je tam mam :) A pak mam synopticke vydani s Kralickou, jsou taky... Dostal jsem ji od farare CCE jako svatebni dar...
  LEON_KOWALSKI
  LEON_KOWALSKI --- ---
  GOBERS: já ti nevím, ale všechny Bible co mám, Kralická, B21, ČSP, NKJV (různé verze + studiní Open), KJV (různé verze + studijní Life in the Spirit), NASB (různé verze + studijní Study Bible), NIV (různé verze + Archeological Study Bible a Study Bible), tak tyhle všechny jsou bez deuterokanonických knih a nevšiml jsem si, že by je s nimi dělali. A nemyslím si že by Zondervanu a Thomasi Nelsonovi leželi na skladu :o)
  V podstatě jediné s deuterokanonickými knihami co mám jsou Ekumena a LXX :o)

  Ale vím že Saša Flek je překládá, takže B21 bude brzo i s nimi.
  GOBERS
  GOBERS --- ---
  JIXIPEN: A to možná nevíš, že ten živelný odpor k deuterokanonickým knihám se až otázka konce 19. století a dál. Reformátoři sami jim sice nepřiznávali takovou kanonicitu, ale považovali je za užitečné k četbě a vyučování.

  Ale tak řekni dotyčným spolubratrům až kupují Bible bez DT... válí se nám jich na skladě spousta a nikdo je nechce. A tisknout je se nevyplatí, ale tak když už děláme bibli s velkým písmem pro jedince s vadou zraku, tak co bysme nedělali i pro alergiky. ;)))
  JIXIPEN
  JIXIPEN --- ---
  OMO: Mě na tom všem přijde nejvíce úsměvné, když někteří evangelíci "mlátí kolem sebe Biblí po hlavě" a přitom je zábavné už to, že přebrali židovský kánon Starého zákona z roku cca 100 n.l. oproti katolíkům, kteří užívali mnohem starší Septuagintu (2.-3. století př.n.l.). Fascinovalo mě pár evangelikálních spolubratrů, kteří si koupili Bibli s deuterokanonickými knihami a vytrhali je z Bible, protože "tam nepatří".
  Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam