Tak i sem to zaspamuji, třeba se to bude někomu hodit...
Tak já sem doplním poznatky z naší dovolené na Lanzarote. O dva týdny dříve tam přiletěla švagrová, takže doplním i jejími poznatky. Oni bydleli v Arrecife, my v Playa Blanca. Bydlení vybírali muži a šli teda hlavně po ceně. Bydleli jsme přes booking. Švagrová měla byt kompletně vybavený (prakticky to vypadalo, že byt je trvale obydlen a když je pronajatý, dotyčný se stěhuje pryč. Nám tam spousta věcí chyběla, navíc byly na začátku zmatky - jaksi na nás zapomenuli a nebylo uklizeno.
Lanzarote bylo náš 3. kanárský ostrov a i my jsme si udělali jednodenní výlet na Graciosu. - takže už máme 4.
Švagrová má holky (1 a 4) mí kluci mají (3 a 7)
Létáme z Berlína - od nás ze severu to vyjde prakticky nastejno jestli Praha nebo Berlín. Auto parkujeme odstavené na jedné slepé cestě (nedaleko je myslím autosalon Mercedes) kousek od bývalého letiště Schönefeld (grátis). Chlap s sebou bral kolo. Švagr ho tam měl taky. Letenky nás vyšly celou rodinu na cca 20 tisíc, což považujeme za dobré. + jsme tedy dopláceli kolo a tentokrát jsme si brali na jednu osobu extra palubní zavazadlo s přednostním nástupem.
V praxi to vypadá tak, že mě s mladším a bagáží vysadí na parkovišti u terminálu 2 (odlety) a se starším odvezou auto a vrátí se S-bahnem, který staví na terminálu 2. Nízkonákladovky (určitě Ryanair) nově létají z terminálu 1 (musíte sjet výtahem dolů (přílety) a jít kousek pěšky venkem). Což byla teda trochu bojovka celý náš ansabl převézt v jednom člověku a dítěti, zvláště, když do výtahu se člověk s tak širokou krabicí s kolem nevejde, ale místní zaměstnanci byli velmi ochotní.
S dětmi nás i pustili do kratší fronty u security. Nově v Berlíně NIC nemusíte na rentgenu vytahovat ven ze zavazadla - zavazadlo proscanují a pokud se jim něco nelíbí (samozřejmě často) jde stranou a zavazadlo kontrolují pod dohledem majitele.
Na přednostní nástup jsme prošla celá rodina a výjimečně jsme měli fakt dost času (jinak většinou sprintujeme od bezpečnostní kontroly na gate - loni jsme snad někde předbíhali posádku).
Počasí jsme chytli super. Švagrová teda měla víc slunečno a předpověď na náš týden byla asi nejhorší, ale v realu to vypadalo tak, že bylo kolem 20 stupňů, foukal vítr a sem tam přes den spadly asi 4 kapky... Byli jsme tam 7 dní a koupací počasi jsme měli 5 dní a koupali jsme se 4.
Vynechali jsme Timanfayu - naznali jsme, že s našima klukama by bylo utrpení být zavření v autobuse a jezdit kolem sopek. Ale ten pohled na sopečnou krajinu je fakt neuvěřitelný a z každého místa ostrova je rozdílný. Stejně tak jsme nenavštívili žádný dům Manriqueho, ale ty jeho instalace jsou po celém ostrově, navíc on vytvořil ten urbanizační řád ostrova (např. barva okenic je povolená jen - zelená - převládá, modrá a hnědá) a jeho výtvory jsou začleněny do prostoru (nejlépe na kruháčích), že se jim nedá vyhnout.
Nebyli jsme ani v žádném vinařství (to mě mrzelo, ale s dětmi jsme nechtěli), ale ty typické vinice - stromky chráněné půlkruhy kamenů, jsme viděli několikrát cestou. Vynechali jsme i muzea Aloe Vera, které jsou spíš obchody a nebyli jsme ani v botanické zahradě. Jameos del Aqua jsme také vynechali (moc velká fronta).
Přiznám se, že náš program se hodně podřizuje tomu, že chlap jezdí na kole. Takže reálně to probíhá tak, že buď někam dojede na kole a my autem nebo někam jedeme autem a on od tama vyrazí směr domů na kole a třeba ho někde po cestě nabereme. Občas si kolo půjčím i já a projedu se po okolí. Mno, ale na Lanzarote fakt dost foukal vítr. Místa, kde se setkáváme jsou většinou dětská hřiště, což je ve Španělsku super - jsou tam všude. Takže naše Lanzarote je poznávačka hřišť na zajímavých místech)
1. den - Návštěva Puerto Callero a u kafe a piva zjišťování, co se vlastně s naším ubytováním děje. Přímo na promenádě jsou jen vláček, letadýlko za eura. Odpoledne poznávačka okolí Playa Blanca a koupačka na městské pláži a nákup potravin a věcí co chyběly.
2. den - chlap odjel na kole a já s dětmi autem. Potkali jsme se ve vsi UGA (hříště je hned na začátku vesnice - velké oplocené s parkem s piknikovými místy) . Cestou zpátky jsme se stavili na poslední solné plantáži na Lanzarotte - Salinas de Janubio. Výhled na solné panve a na velkou lagunu. Chlap dopoledne byl u majáku Pechiguera - kam se dá asi v pohodě dojet z Playa Blancy. Nedaleko se dá podniknout i Urbex do rozestavěného hotelu. Odpoledne koupačka na Playa Flamingo (kousek od ní je i aquapark - nebyli jsme) Navečer setkání se švagrovými v Arrecife. Zaparkovali jsme u arény Aura, u které je prakticky hned dost velký park a v něm velké hřiště, o kousek dál je i skate park. Podél oceánu vede až na Playa Honda promenáda (Prakticky od Costa Teguise přes Arrecife až po Playa Honda). Na Playa Honda je hned u promenády hřiště a dají se odtamtud dobře pozorovat letadla (je to u letiště). Švagrová tam ráno chodila běhat.
3. den Pánové si dali společný švih. Chlapa jsem vysadila v San Bartolomé. Nějakou dobu jsme byli na hřišti. Sraz jsme si domluvili v Tinaju. Jedno hřiště je přímo na hlavní silnici (bylo ale rozbité, Av. de los Volcanes, 51, 35560 Tinajo, Las Palmas, Španělsko), na dalším hřišti jsme se setkaly se švagrovou. Výhodou toho hřiště bylo, že bylo dost stranou (C. Manuel el Celador, 9, 35560 Tinajo, Las Palmas, Španělsko, ale celé vystlané umělým trávníkem (bohužel bez stínu), takže tam se vyblbly všechny děti. Po srazu s chlapy jsme přejeli na parkoviště ( podnikli trek na calderu Blanca. Kousek za vesnicí Mancha Blanca je na uprostřed lávových polí, parkoviště - vzdálenost 8 km (tam i zpět) ušel i tříleťák sám. Cesta vede lávovými poli a po cestě je několik cedulí se zajímavými texty o činosti vulkánů a co je kolem vidět.
4. den
Návštěva Cueva los Verdes - Nejdříve jsme jeli k Jameo del Aqua (je uměle dotvořeno). Ale pak stačí přejet silnici a tam je Cueva los Verdes (přírodní jeskyně, jen dodělaná okružní trasa) - není to tak upravené od Manriqueho, ale údajně jsou oba komplexy propojeny. Tam se nám moc líbilo. Koupačka v Piscina naturales kousek od Orzoly - je to písečná pláž se spoustou malých bazénků ale poměrně větrná - podél silnice je spousta dalších pláží. Další naší zastávkou byla Mirador del Rio - jako velká nádhera! Pohled na La Graciosu je famózní). Tam se nám moc líbilo. A přes Ye a kolem caldery La Coruni (na ni se dá také podniknout trek) jsme vyhlídkovou jízdou serpentýnami dojeli k pláži La Famara. Mimochodem na vrcholu serpentýn je restaurace Los Helechos, je u ní nádherná terasa s dechberoucím výhledem. Vstup na terasu je placený (1 eur - není to moc), stačí však popojet kousek nad restauraci a tam je odpočívadlo s dost podobným výhledem - zadarmo. Na La Famaře jsem si vzala kolo a kolem vulkánů, přes poušť s písečnými dunami a mořské útesy jsem dojela do La Santy (velký sportovní komplex pro olympioniky), kde jsem se potkala s kluky. Když jsem si užívala trail na kole, kluci si hráli na pláži a pozorovali přitom surfaře - La Famara je totiž vyhlášené surfařské centrum.
5. den
Dopoledne jsme s klukama blbli na třech hřištích v perimetru cca 500 m od našeho ubytování (dvě hřiště úplně prázdná, na třetím (loď) u hlavní silnice, byly už nějaké děti - výhodou tohoto hřiště je, že je hned u barů a restaurací a je u něj i rychlonabíječka NFC na mobily). Odpoledne jsem si vzala zase kolo a dojela jsem přes promenádu kolem pevnosti u Playa Blancy až na Playa Papageio, kde už byli kluci. Je nádherná - skrytá mezi útesy. a cestou kolem jsou ještě další dvě větší písečné pláže a nedaleko je i archeologické naleziště). Autem se tam dostanete po polňačce (někdy na začátku prý stojí chlápek a vybírá vstup, ale my ho nepotkali...)
6. den
Výlet k vyhlídce Los Hervideros a k zelené laguně u El Golfo (zas tak úchvatné mi to nepřišlo). Všechny turistické autobusy dojedou jen na začátek vesnice na parkoviště, kde všechny vyženou na vycházku cca 300 m k laguně, a pak všechny zaženou zase spátky do busů. Za nás se zajeďte podívat do původní rybářské vesnice. Celá první řada je plná restaurací a úplně na konci silnice je hřiště na černém sopečném písku. Tam začíná pěší trek po útesech podél Timanfayi do Tenesaru. Trek měří asi 12 km (takže jse určitě pro starší děti, protože všechno si musíte nést s sebou - nikde není žádná vesnice pro občerstvení). Odsud jsme přejeli do Costa Tequise, kde je písečná pláž a byli jsme na pláži Las Cucharas, protože se tam dá údajně windsurfovat (dá, ale musíte to fakt umět, chlap se ani na prkno nedokázal dostat) - tam doporučím restauraci Bacchus - přímo na promenádě, která má polední menu za velmi rozumnou cenu (asi 15 eur za 3 chody). Chlap pak odjel na kole a my stihli ještě karneval. Vyzvedli jsme ho v Playa Carmen.
7. den
Lodí z Orzoly jsme se přeplavili na La Graciosu (Caleta del Sabo), půjčili jsme si kola (já a starší syn a sedačku pro mladšího) a po jediné dovolené trase (15 km kolem dokola ostrova) jsme to objeli. Chlap si dal teda ještě tu jižní trasu, před kterou nás v půjčovně varovali, že je nebezpečná (není, na našem kole bych to dala i já) a pak nás dojel. Na ostrově se může chodit pěšky, jezdit buď na kole nebo v oficiálních džípech - řídí místní), na spoustě pláží je koupání zakázáno (ty vlny jsou fakt famózní) a jsou tam jen dvě vesnice.o))) Ale v té druhé vesnici - Pedro Barba - není vůbec nic, ale zas tam bylo asi nejklidnější koupání.o) Ten opačný pohled na Mirador del Rio je báječný, když člověk neví, kde vyhlídku hledat, nemá moc šancí ji najít - je velmi dobře ve skalách ukrytá). Na ostrově žije 700 lidí a i tady najdete dětské hřiště! Je to tak půldenní výlet.
Docela pěkný zdroj na informace je web Lanzarotea.cz - píše ho česká důchodkyně, spolu s manželem si na Lanzarote ve vesnici Maguéz nedávno postavili dům. A jestli vás štve česká byrokracie, a jak vše dlouho trvá a laxní řemeslníci, tak tohle je to pravé optimistické čtení - zkráceně Maňána ve všem.o) Píše i o neobvyklých výletech, najdete tam článek o pěkných restauracích s vyhlídkami, a tak.