• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    APPUFeferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko


    Vše o pěstování i konzumaci feferonek. Jak správně pěstovat, fotky, co se sklizní atd.
    rozbalit záhlaví
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    MRNOUS: to vypadá jako tahle moje mrcha : RIVEEK: podívej se na navazující vlákno. Myslel jsem, že je to černá perla nebo nějaký její kříženec z podomácku pěstovaných papriček, ale vypadá to, že jde o nějakou ofiko odrůdu a jen se pomíchala semínka nebo sazenice...
    Každopádně, včera jsem zkusmo okoštoval jeden z těch temně fialových plodů - podle semen zjevně nezralý, pálivost nulová, chuť nijaká. Ale ty nejstarší plody začínají světlat a nabírat růžovo červený odstín. Projdi si obrázky dozadu, DZEJDZEJ tu měl podobné fotky, kde byly vidět ty barevné rozdíly a hádal bych ta tvoje i moje bude stená jako jeho Numex Twillight, nebo jí hodně příbuzná.
    Roste mi v cca 5 litrovém květináči, obyč substrát pro pokojové kytky pančovaný pískem a trochou staré omítky + granulové hnojivo pro račata a papriky do základu. Mám ji na východním, možná trochu jihovýchodním okně, kam jde přímé sluníčko pouze tak do 12:00. Během vegetu příležitostně přihnojuji kristalonem. ze všech co mám doma nebo na zahradě se má tahle kytka nejvíc k světu.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    RIVEEK: Krásná, ale není to spíš black namaqualand nebo tak něco? Perla má víc kulaté a menší plody.
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    Černá perla vrací úder !
    Konečně něco na chlubení - bohužel, doma za oknem nemá dostatečné světelné podmínky - venku na plném světle by měla temně černo fialové listy a plody ještě víc do černa. Ale ty venku, vzhledem k počasí zarazily růst a teprv teď nesměle nasadily pár kvítků... Klasický kulatý feferonky a jalapeňa určitě máte, "červená raketa" zatím nasazuje na malé zelené plody, tak až budou barevně zajímavé...



    4JANE
    4JANE --- ---
    Ja se zas domnivam, ze moje papricka je normalni paprika :)
    APPU
    APPU --- ---
    APPU: tak mám pocit že se nejedná o chilly chili který bylo objednáno, ale o chinese ornamental
    http://www.seminka-chilli.cz/fotografie/max/chinese-ornamental-214-4.jpg
    který tomu odpovídá velikostí plodu a růstem
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    KRAUN: pokud uz mas plody, tak bez chemie hledej "Biool - postrik"
    jinak v podstate jakejkoliv insekticid ze zahradnictvi, ale to sou jedy tezky...

    svilusky jsou svine, loni sem s nima zapasil, papriky zachranil a pak mi je zlikvidovala sousedka nekdy v lednu, protoze jsem je mel v baraku na schodistovym okne, byly na nich jeste nejaky hotovy jalapena, ja ji je dovolil vzit, kdyz se me zeptala, ze uz sou tam dlouho a jestli si je muze jako vzit. No a vecer sem zjistil, ze kvetinace sou pryc, papriky taky a druhej den sem ji potkal a ptala se me, jestli mi muze vratit kvetinace. No ja bych ji zabil... :) ale omlouva ji zavislost na alkoholu, prasky od doktora a schizofrenni manzel...

    tady moje habanero chili, severni okno, u prazsky vypadovky. prihnojovano hnojkama ghe, substrat kokos.



    APPU
    APPU --- ---
    a tady Rodeo ty mi dělaj radost :)
    APPU
    APPU --- ---
    a pro srovnání jedno malé chilli - chilly napravo, nalevo malý kozí roh

    APPU
    APPU --- ---
    tak zase jedna chilly-chili
    APPU
    APPU --- ---
    a jaderné hlavice Rodeo
    APPU
    APPU --- ---
    Tak jalapeno tormeta po 4 dnech narostla na objemu
    APPU
    APPU --- ---
    a ještě jedna rodeo co se v pařníku rozjela do krásy
    APPU
    APPU --- ---
    a chilly-chili v plné parádě
    APPU
    APPU --- ---
    Tak jedno Jalapeno Tormeta foceno v sobotu ráno. Dneska je asi 4x větší :)
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    Černá perla konečně vykvetla...
    FKA82
    FKA82 --- ---
    APPU: Nepomůže, svilušky jsou největší kurvy :)

    KRAUN: Mám na chalupě obal od toho co jsem použila loni, mrknu se ti o víkendu a napíšu.
    KRAUN
    KRAUN --- ---
    Díky... A kdybych musel nakonec používat nějaký chemický přípravky, máte s něčím zkušenost? Jinak do sklizně je ještě daleko, takže by to mohlo z těch kytek do tý doby vyčichnout, ne?
    APPU
    APPU --- ---
    FKA82: nepomůže hodit to na balkon přes noc třeba ?
    FKA82
    FKA82 --- ---
    KRAUN: Navíc se v teple staršně rychle množí. Chápu že moc nechceš chemii, vyber si něco s kratší ochrannou lhůtou.
    FKA82
    FKA82 --- ---
    KRAUN:
    APPU:
    CAPTAIN_TACUD: Na svilušky bacha a pokud jsou rozlezlé tak žádný výluh nepomůže, pak už jedině chemie.
    CAPTAIN_TACUD
    CAPTAIN_TACUD --- ---
    Devastují vám keře a květiny nenasytné mšice a svilušky? Tak se jich zbavte.
    Zapomeňte při tom na kupovanou chemii a zkuste osvědčené metody našich babiček.

    Mšice hubí tabák

    Boj se mšicemi nikdy nekončí. Napadají téměř všechny druhy rostlin venku i doma. Usazují se v koloniích na spodních stranách listů. Některé druhy jsou žluté, žlutozelené až tmavě zelené, jiné žluté nebo černé. Sají z rostlin šťávy, a tak poškozují jejich růst a způsobují deformace.

    Zbavit se mšic není jednoduché. Proti chemickým postřikům se stávají časem imunní, a tak je lepší zkusit prostředky domácí výroby. Velmi účinný je třeba postřik silným roztokem z levandulového oleje. Stejně dobře funguje, když v litru vody rozpustíte 1 dl řepkového oleje. Ale vůbec nejlepší výsledky má výluh z tabáku.

    Výluh z tabáku proti mšicím

    * 150 g tabáku rozmíchejte ve 3 litrech vody a hodinu pomalu vařte

    * Vystydlý roztok přeceďte přes sítko nebo punčochu

    * Výluh v postřikovači zřeďte v poměru 1:1 a postříkejte napadené rostliny
    Na svilušky platí cibule

    Svilušky jsou velmi nenápadní roztoči o velikosti asi 0,5 mm. Mají osm nohou a mohou být červené, černé, hnědé nebo světle zelené. Napadají spodní stranu listů. Jak to poznáte? Podle drobných skvrnek a jemných pavučin mezi spodní stranou listů a vrcholem výhonů. Listy postupně hnědnou a předčasně zasychají.

    Ve skleníku vám se sviluškami pomůže jejich přirozený nepřítel, dravý roztoč Phytoseilus persimilis, velký asi 0,5 mm. Na rostlinu se sype s pilinovým substrátem. Okamžitě začne hledat svilušky ve všech stádiích vývoje a vysávat je. Na venkovní rostliny si vyrobte cibulový nebo heřmánkový odvar.

    Cibulový odvar na svilušky

    * Slupky z několika cibulí zalijte vroucí vodou a nechte 3 dny louhovat

    * Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu

    * Roztokem postříkejte rostliny a po několika dnech opakujte

    Heřmánkový odvar na svilušky

    * 5 až 6 lžic květu heřmánku zalijte litrem vroucí vody a nechte louhovat
    * Výluh přeceďte přes sítko nebo punčochu
    * Roztok zřeďte v poměru 1:5 a stříkejte na rostliny každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů
    APPU
    APPU --- ---
    KRAUN: mám je taky a pěkně mi to likvidujou. Ale jsou jen v jednou truhlíku a do květináče co je o metr vedle nejdou :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam