• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    APPUFeferonky - Pěstování, návody, tipy, triky, chlubeníčko


    Vše o pěstování i konzumaci feferonek. Jak správně pěstovat, fotky, co se sklizní atd.
    rozbalit záhlaví
    ANDELIN_GZEMI
    ANDELIN_GZEMI --- ---
    PIDLOOCKO: Nech se prekvapit, ale bude to stat za to :) 28.10.
    PIDLOOCKO
    PIDLOOCKO --- ---
    Jsem zvědavej, jestli i letos na Plechový Hubě dojde na 9mil extrakt :)
    DARKINA
    DARKINA --- ---
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    FI_YOU: ja ty recepty moc neresim - papricky vseho druhu z cely urody jsem nakrajel na kousky, rozmixoval s trochou octa pro konzervaci, soupnul do sklenic a do lednice, jen jsem to trochu ladil na barvy. Posledni jsem dojidal snad nekdy na jare a porad to bylo o.k. zkus si vyfiltrovat nejaky my starsi fotky, myslim, ze to tu nekde bude... kolega to regulerne zavaruje s nalevem od okurek a na pastu pridava sul a neco ladil horcici, ale to je spis o chutich a kdo ma kolik casu...

    vrabcak hajzlik uziral a nevyplatilo se mu to (teda, bohuzel naboural do okna a neprezil, ale prvni verze zni lip:-)
    FI_YOU
    FI_YOU --- ---
    RIVEEK: Diky...Ted se divam na nejake obrazky a asi mas pravdu. Zel jsem ztratil sacek s popiskem par tydnu po vykliceni (anebo byl popisek chybny). Rad bych snedl cast za cerstva a zbytek by sel do pasty. Mimochodem, recept na pastu by byl?
    RIVEEK: vrabcak na druhe fotce 'odpociva' po ochutnavce? :))
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    a taky nějaký obrázky - foceno někdy v půlce srpna, moc toho letos není, celý záhonek mi sežrali slimáci a na místě, kde jsem je měl minulý rok, je složený dřevo, takže krom léta na houby i z mojí strany nic moc podmínky...
    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    FI_YOU: neměla by být Dorset Naga víc zmuchlaná až vrásčitá ? Mě to přijde jako nějaká variace Jalapeňosek - alespoň tohohle mám několik kytek a vzešlo mi to právě ze semínek Jalap a ranné Jalap.
    Co se otázky kdy sklízet týče - asi každý podle svého uvážení a k čemu to chceš. Jalapeňa nenechávám dojít do červena a rovnou je jím, jak jen mají trošku tvar (asi jako ty tvoje plody). Ostatní nechávám co to jde nejvíc, ale za jde o účel - minulý rok jsem prostě když přestalo být počasí všechno, co jsem nestačil sníst rovnou, sklidil: červená, zelená - padni komu padni - a rozmixoval do pasty. Část jsem usušil a naložil do oleje. Je to na tobě, jak to sklidíš, imho nejsou vyloženě chybný kroky...
    FI_YOU
    FI_YOU --- ---
    Muzete mi poradit kdy sklizet plody? Staci se orientovat podle barvy nebo by papricka mela lehce zmeknout/scvrknout? Letos pestuji poprve, tak bych nerad trhal brzy nebo pozde. Tady je ta ma obluda (Dorset Naga).


    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    To jsme navštívili s kamarádem skleník u jeho rodičů a papriky mu trápí tento neduh. Nevěděli jsme co by ty díry mohlo způsobovat, ale pak jsme v jedný našli housenku (celkem malou, zelenou). Mysslíte že by to mohli dělat housenky příp. nějaké tipy jak s nima zatočit? Díky za tipy.

    RIVEEK
    RIVEEK --- ---
    COVERDALE: s tim jsem se potykal taky a podle vseho to opilenim nebylo (zkousel jsem trast, stetecek, prst...), pak jsem ty kytky normalne hodil ven pred dum na verandu a hned tam mam zrajici plody. Vzhledem k tomu, ze jsem mel ty kytky predtim doma a v praci (plastovy okna, pokoveny okna) myslim, ze slo o nedostatecne spektrum svetla, filtrovane pres okna... Zadnou jinou zmenu to nedostalo...
    SMOKINGVENCA
    SMOKINGVENCA --- ---
    MAR3K1987: souhlasím haba white na přezimování vůbec netrpí a 2. rok grow jsou z nich dobrý křoviska, hlavně mi přijde že mají i o dost větší plody. Zkoušeli jste někdo jestli pěstíte scorpio morugu přezimování u ní?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    já mám 4 letý habaněro Yellow, 2 letý Rocoto, ted´tam mám pár dalších modelů, která asi letos nestihnou odplodit,tak dumám co s tím..
    Měl jsem na mysli, jestli třeba Chineses ma smysl oproti Annuum atp.
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    EXCITE: Tak třeba Jalapenos rostou jako plevel, dokud jim dáš dost vlhkosti a slunce, tak nemá smysl přezimovávat. IMHO
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    Těžko říct... Já jich dal přezimovat asi 15, ale přežili čtyři co jsem měl v kanclu... Je fakt že většině jsem se asi nevěnoval tolik, kolik bylo třeba, takže uschli. Přežili to Haba White, Dorset naga, Explosive Ember a Black Pearl... Tyhle čtyři jsem měl právě v kanceláři a defakto ani přezimovaný nebyli, jen jsem je na jaře docela razantně ostřihal a ony hned obrazili a teď to jsou křoví (alespoň Naga a habanero).

    Kamarád přezimoval taky Haba white a druhej zase Bird's eye a Jalapeňo. Zkoušel i Habanero Paper Lantern, ale ty se nepovedli... Chce to asi zkoušet
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    Jsou některé druhy chilli vhodnější pro přezimování než jiné?
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    já jsem letos kupoval foliák 2x5x2 (š/d/v) metru něco málo přes tři tisíce a je dobrej :-) Sice mi ho už dvakrát vzala bouřka, ale slepil jsem ho izolačkou a papriky frčí dál :)

    Ideální kombinace je: přezimovaný papriky a vbrzku postavený foliovník nebo skleník. Ta úroda je neuvěřitelná oproti letošním
    MCKIDNEY
    MCKIDNEY --- ---
    Skleník nebo foliovnik je super a jsou už v cenové relaci pro hobby :)
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    A ještě jedna trochu větší

    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    Kamarádi dostali na letošek k dispozici skleník u rodičů a trochu se jim to v něm pobláznilo... Kytek tam mají něco mezi 50 a 60, většinou Habanero Yellow a Habanero White

    SKLIBA
    SKLIBA --- ---
    tak co se týká opylení, mělo by stačit zlehka zatřást keříčkem...
    MAR3K1987
    MAR3K1987 --- ---
    Já jsem opylovat zkoušel, ale nějak to nemělo efekt... Asi proto, že chilli jsou samosprašné, takže by to neměli potřebovat. Mám (mimo jiné) přezimovanou Dorset nagu a shodila z jara asi 150 květů, než nasadila asi 50 paprik (poté, co jsem jí nastěhoval z venku do foliovníku). Já osobně si myslím že to je tím, že neměla dost slunce nebo tepla....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam