• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    OTOMEVia Ferrata - podělte se se svými zážitky
    PUPU
    PUPU --- ---
    CORNELA: to je pomerne nebezpecny omyl. pri lezeni, obzvlast sportovnich cest, je padani beznou soucasti cinnosti. lezec, jistic i vybaveni jsou na to pripravene. na ferrate je pad znamkou toho, ze je neco zcela zasadne spatne. i dnesni ferratove sety jsou pripravene na zachyceni jednoho padu! to je pri lezeni nemyslitelne.
    PUPU
    PUPU --- ---
    FINSON: ona klasifikace je tak trochu individualni. kdyz jsem lezl nad cca 300m kolmym svahem na naprosto hladke skale jen s 'hromosvodem' na treni a musel precvakavat, byl jsem znacne orosen. byl to usek obtiznosti C. o kus dal byl mirne previsly zebrik, kde jsem se z toho vydychaval, odpocival a fotil. obtiznost D...

    padu na preklizce jsem uz videl hafo a taky jich dost absolvoval, nicmene tam je to o necem jinem. hodne to ovlivnuje jistic, vyska nad podlahou, pocet cvaklych presek... osobne bych rekl, ze na ferrate je to nasobne nebezpecnejsi. proto se take rika 'na ferrate se nepada' ;-) jisteni ssebou mas spis proto, aby te nemusela horska hledat nekde v prizemi, ale sebrala te rovnou z visu
    FINSON
    FINSON --- ---
    Zdravím! Zatím jsem vás jenom chvilku četl, ale nedá mi to a napíšu sem dva bezvýznamné plky:

    1) Na ferratě jsem byl poprvé v životě loni v Dolomitech. Diskuse o stupních obtížnosti tady mě přinutila podívat se, jak je vlastně klasifikovaná ta Via delle Bocchette, kterážto byla mojí první ferratou v životě vůbec: prý je modarate, tj. B/C. Hned druhý den jsme vlezli do Via Felice Spellini, a ta má hodnocení difficult = D/E. Znáte to tam někdo?
    Je fakt, že ta V. Felice Spellini byla exponovanější a byl k ní náročnější nástup prudkým suťovým svahem, ale když si srovnám technickou náročnost (po cestě je tam v nejtěžším místě jedna kramle, dvě římsičky na špičku pohorky a jinak je to jenom o hodně dlouhých exponovaných žebřících), tak nevím, jaký písmeno by mělo mít to visení nad vodou u Děčína - jak napsal PUPU, přijde mi to jako pakárna a kdybych měl absťák a potřeboval si nutně nějakou ferratu dát, tak na tuhle bych teda nejel. Ale chápu, že svoje kupce si to najde :-)

    2) Pád v sedáku bez prsáku s otočením hlavou dolů jsem viděl na překližce a dotyčná lezkyně (přepadla na záda hned z chytu, točila se v průběhu letu) si při zhoupnutí zpět ke stěně parádně narazila záda. Švihnout sebou takhle v horách o skálu s mnohem vyšším pádovým faktorem, nevím nevím.

    Já o tom vlastně celkově nic nevím...
    SISCO
    SISCO --- ---
    CORNELA: hmm to jsme asi meli jet. My meli v planu Drachenwand.
    Hele uz dal nekdo tu Dachstein 1800hm super ferratu?
    SISCO
    SISCO --- ---
    CORNELA: jaky bylo počasí. My to z duvodu bourky zrušili. Co neděle?
    SISCO
    SISCO --- ---
    PHOB: hustý fotky! Krása
    PUPU
    PUPU --- ---
    CORNELA: je ovsem otazka, jestli ten sedak nebyl blbe obleceny nebo zapnuty... ale je fakt, ze pokud je nekdo vyrazne vyklenuty v brisni krajine, muze se asi stat ledaccos
    PUPU
    PUPU --- ---
    CORNELA: prsak neni potreba, pokud nemas batoh. akorat muzes skoncit hlavou dolu ;-) pokud lezli bez brzdy a bez dodatecneho jisteni lanem, tak jsou to kandidati na Darwina. odsedka fakt nevydrzi, to je vyzkousene
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    tady jsem nasel video, jak tam typek na tom F nad previsem vyhuci, zadny extrapad, ale je zajimavy, jak se mu tam vypare ta brzda. Tady je videt, ze i takovyhle kontrolovany pad, z cca ani ne metru by bez ty brzdy dal asi slusny raz do patere.
    F-Ferrata Postalmklamm falling
    https://www.youtube.com/watch?v=fVnfNR33qAs
    PHOB
    PHOB --- ---
    SISCO: preskok je pohoda, ja to prekrocil (neco pres 2 metry).. daval sem sem tusim odkaz i na fotky z tama... Fko daval kamos, ale je to hnus velebnosti... to nema ani s lezenim nic spolecneho, jen se tahas nahoru po lane... jinak celkove je to moc krasna ferata...
    fota zde pripadne
    https://plus.google.com/photos/107161013675291030724/albums/6020588798997055665?banner=pwa
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    SISCO: preskok neni nic hroznyho je to jen se poradne odrazit, prinejhorsim zustanes viset. Fko je o tom, ze to odtahas rukama v mirnym previsu, rve se to cely po kabelu - nic moc
    PUPU
    PUPU --- ---
    CORNELA: nalozit spolu se zbytkem tela do virivky? jinak leda cekat a skucet... za dva-tri dny to prejde. dobry priznak toho, ze jste se neflakali ;-)
    SISCO
    SISCO --- ---
    CORNELA: a prezili?
    Bylo tam hodne vyprodáno/prelidneno?
    SISCO
    SISCO --- ---
    CORNELA: to je slusna ferata a dal nekdo z vas tu F-variantu?
    V jake casti je ten preskok?

    http://www.bergsteigen.com/...591e0a0-6ac6-4f2e-a2d6-be103dadb59c_klettersteig_postalmklamm_topo.pdf
    LOPIN
    LOPIN --- ---
    CORNELA: za tu mne pritelkyne taky nemela rada:)
    SISCO
    SISCO --- ---
    CORNELA: vypravuj.Kde jsi byla. Ja ciste Eckl jeste nedal tak co me ceka?
    PUPU
    PUPU --- ---
    CORNELA: no a ktera to nakonec byla?
    SISCO
    SISCO --- ---
    PHOB:
    PUPU:
    Urcite to zkuste, my jsme meli povoden takze je mozne ze se da zaprit na nejakem stupu vice pod vodou a pak to nebude zas takove lezeni po strope.
    Aktualne je predpoved na Alpy stale nestabilni a 2h feratka v nasich koncinach je skvele sportovne uzite odpoledne.
    Jen nevim kdybych potkal 5lidi v protismeru jak by jsme se obesli :)
    PUPU
    PUPU --- ---
    SISCO: no, uprimne receno, takhle mi to prijde jako mimoradna pakarna. tuhle atrakci si asi necham ujit... kazdopadne diky, i takove informace se hodi
    PHOB
    PHOB --- ---
    SISCO: ruce KO me dostaly :) tahle ferata jak sem se tak dival nebude asi moc o nohach :))))
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam