• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving

    Techniky vojenske prvni pomoci
    TCCC
    Care under fire
    Improvizovana medicina a prvni pomoc

    rozbalit záhlaví
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    KADLIK: Vyzkouseno, nepoblil jsem se:)
    ERGOSUM: Nosovod je vec, ktera zabezpeci dychani imho pouze a jedine v pripade ze mas rozsekanou celist (ci podobne zraneni). Pokud dojde k silne alergicke reakci, tak to tim NPA stejne nezachranis, pac je to mekke. Prave jsem psal, ze uplne mi neni jasny ten zasadni rozdil mezi intubaci a laryngealni maskou. Predpokladam, ze to prvni zastrci hadici nekam az do prudusnice (ci jeste hloubs), zatimco laryngealni maska ucpe trubku do zaludku (takze pacos se ti nepoblije) a "prisaje" se na prudusnici. Navic ta trubka co k tomu vede je tvrda, takze otok v krku to taky neucpe, ale netusim jestli je to nandatelne kdyz uz je ten otok rozvinuty, pac s tim nemam zadny zkusenosti. A popravde ani jedno nehodlam zkouset sam na sobe:)

    Laryngealni maska se pokud vim casto pouziva v nemocnicich pri ruznych operacich, pac to zjevne nejak zjednodusuje praci anesteziologovi.

    ERGOSUM: Defibrilatorem bych se nezabejval, pri tech dnesnich automatickych defibrilatorech to zvladne uplne kazdej bez jakyhokoliv treningu (pac je to tak koncipovany)...
    KADLIK
    KADLIK --- ---
    ERGOSUM: NPA je srandovní věc jen nedoporučuju zkoušet na sobě ale vybrat si kamaráda ;)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Trenažér defibrilátoru
    Defibrilace
    http://www.infekce.cz/defib01.htm
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TABORACEK: Neznám, nezkoušel jsem, ale nevím o důvodu, proč by nemohl "nosovod" dosáhnout stejně daleko jako ústy. Nechám se poučit.
    Zastávám názor, že nedělám borce, ale řeším problém a pokud něco zvládne i blbec, je důležité, že to funguje.
    Intubace je IMHO potřeba nejčastěji: hmyz, alergie, vypitá chemikálie, takže primárně ústa. U laryngealni masky, stejně jako u ostatních orálů řešíš dávivý reflex.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    ERGOSUM: Nosovod je sice fajn, laicky snadno aplikovatelny, ale problem je samozrejmne v tom, ze to vlastne zase az tak k nicemu neni, nebot to obejde jen ustni dutinu. To uz je ucinejsi laryngealni maska, ale to taky neni pro laicke nasazovani zrovna vhodna.

    Kdyz pripustime ze jsme "vic nez bezny laik", tak spis nez tu intubaci bych se zabyval tou laryngealni maskou, pac je to levnejsi, ale trenazer na to bude stejnej:) Ovsem jako uplnej nymand netusim jaky vsechny implikace ma rozdil mezi jednotlivejma metodama...
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    381007: Na semenar jsem asi schoen pucit resuscitacni anduly. Na untubacni hlavy se zeptam.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    381007: ČČK nevlastní, pokud je mi známo, alespoň pražské oblastní spolky ne... ani nemají důvod, protože intubace nepatří do jejich kompetence a tak by si ten výdaj nemohli zdůvodnit.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    ERGOSUM: Tohle jsou zloději... já bych asi uměl nějakou hlavu tak za 1000 - 1500 USD, kdyby zrovna hoši od Johanitů měli nějakou navíc. Ale i tak je to strašná pálka, za kterou je hezká pistole...
    381007
    381007 --- ---
    ERGOSUM: Myslím si osobně, že por případ, že by se nějaký "semenář" spáchal, dalo by se to někde vypůjčit. Co nějaký ČČK, někde na lékařské fakultě, nebo přímo od Paramedik.eu jako že by zasponzoroval tu akci a půjčil to tam na nácviky.... Jen nápad ;)
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    KADLIK: koukal jsem na intubační hlavy
    Ambu Intub Trainer | Trenažéry |SHOPARAMEDIK®
    http://www.shoparamedik.cz/trenazery/ambuintubtrainer%5BTRE004A%5D?ItemIdx=9
    AirSim Multi - Intubační model | Trenažéry |SHOPARAMEDIK®
    http://www.shoparamedik.cz/trenazery/airsimmulti-intubacnimodel%5BTRER18200%5D?ItemIdx=15
    AirSim Advance - Intubační model | Trenažéry |SHOPARAMEDIK®
    http://www.shoparamedik.cz/trenazery/airsimadvance-intubacnimodel%5BTRER18510%5D?ItemIdx=16
    kolem 60tisíc.
    A tohle
    http://www.rescue4you.cz/store/npa-mobile-flange.html
    by si nejspíš mohl okusit každý sám.
    KADLIK
    KADLIK --- ---
    takže myšlenka workshopu je dobře zasemeněna ;)
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    GOBERS: Hele se sitim mam bohaty zkusenosti kdyz ruzne sili me mockrat, ja zatim nikdy nikoho nesil. Ale nastudoval jsem to z peknejch videi z youtube a pak si koupil kure a siti a sil jsem kazdy kure co sme doma meli nakou dobu. Poslu ti vodkazy v nedeli chlapek to tam moc pekne vysvetluje a ukazuje ruzny druhy stehu. Vono sit kuzi je dost snadny, na pohotovostech to sije kdejakej mantak. Zaklad je naucit se jednu pomucku kolem uzlovani kterou von tam moc pekne ukazuje a to je pean vzdy nad ranou a nit tocit kolem z venkovni strany. Ale jedno video vyda za tisic slov. A pak si to na kuratech doma natrenuj. Kure je dobry v tom ze ma kuzi jemnou tudis musis dava vic pozir na utahovani a pripadny proriznuti. Lidi maj kuzi tlustsi takze je to snazsi.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    GOBERS: Ostatní jsou lepší, takže jen pár postřehů: Na většinu stačí relativně malé jehly. Odporně to všechno klouže, pean tvů přítel. Případů kdy nestačí obvázat, nebo lepit a musíš šít je velmi, velmi málo. Často stačí nit a dvě kapky vteřinového lepidla na kůži, kvůli tahu a převázat.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WOJTYLA: Vůbec... když jsme u toho šití... pochopil jsem, že Ty s tím máš zkušenosti. Nějaké tipy a triky?
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    ERGOSUM: Siti a rezani jo ale intubace prasete nevim covece
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    Já třeba dělal první pokusy píchání na bramborech (dřív tak cvičily sestry) a šití na prasátku a drůbeži z masny.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    WOJTYLA: Možná plácnu blbost, ale co prasátko, nebo jiné zvířátko?
    KADLIK
    KADLIK --- ---
    GOBERS: no pokud bychom hodně chtěli tak bychom si mohli nějakou postarší někde klidně koupit a potrénovat se na ní všici co tu sme ;) já bych do toho i šel ;) takovej worshop pro zdejší ;)
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    LIBRIUM: Ufff myslim ze sem tomu alespon ramcove porozumel ale jednoduchy to nebylo:-)) kazdopadne klobouk dolu pred tvejma znalostma a tesim se tu na spolupraci covece.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WOJTYLA: Jak říká LIBRIUM, jsou na to trenažéry. Jako je třeba tenhle... ale kdo by ho chtěl, musí si připravit bratru 1.500 USD. :-(( V Anglii mi ho ukazovali kluci od Johanitů... je to fakt vtipná hračka.

    http://www.ambu.com/corp/products/emergency_care/product/airway_management_trainer-prod13907.aspx
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    WOJTYLA: chemicky su to dve distinktivne odlisne molekuly (aj ked je v strukture fentanylu urcita vzdialena podobnost k morfinu -- "dosadaju" na rovnake receptory tj. tu µ-opioidny receptor (MOR) v CNS), ale co sa tyka biologickeho ucinku, su si fentanyl a morfin podobne. rozdiely su dva

    1) biologicka ucinnost tj. potencia. fentanyl je vyjadrene na davku ca. 80--120-nasobne ucinnejsi nez morfin a naopak; 0.05 mg (50 µg) fentanylu IV tak ma podobnu intenzitu ucinku ako 4.0 -- 6.0 mg morfinu (~ ca. 5.3--8.0 mg Mo sulfat pentahydratu napriklad) IV a

    2) farmakokinetika, tj. rychlost nastupu ucinku, distribucie, redistribucie a eliminacie latky. fentanyl je lipofilnejsi (lepsie rozpustny v tukoch a menej vo vode) nez morfin, z coho vyplyva ze rychlejsie prechadza hematoencefalickou barierou (medzi krvnym obehom a centralnou nerv. sust.) a teda aj maximalny ucinok, vratane maximalne vyjadreneho dychovo depresivneho ucinku sa dostavuje po bolusovej davke fentanylu rychlejsie nez pri morfine. okrem toho ma fentanyl u cloveka, ktory ho predtym nedostaval dlhsiu dobu pravidelne, dynamicky eliminacny polcas. po prvych a nizsich davkach sa zda kratky, lebo ucinok jednorazovej nizkej az strednej davky fentanylu odoznieva behom ca. 30-60 minut, zatial co ucinok morfinu pretrvava obvykle 3-6 hodin; u fentanylu je to ale len zdanlive, pretoze sa v tejto faze redistribuuje, tj. prerozdeli v organizme z inicialnych silne prekrvenych tukovych kompartimentov (ako CNS) do slabsie prekrvenej periferie (ako je podkozny a visceralny tuk). pokial clovek ale fentanyl dostava opakovane resp. kontinualne, casom jeho zdanlivy polcas narasta na konecnych ca. 15-30 hodin pri saturacii ("nasyteni") periferii. jeden z dovodov, preco sa da fentanyl pouzit ako velmi dlho (dni, tyzden) ucinny analgeticky Pflaster.

    okrem toho sa fentanyl a jeho derivaty (Sufenta, Rapifen, Ultiva) pouzivaju v intenzivnej medicine vo vysokych davkach (napriklad 10-50 µg fentanyl/kg TH IV, zodp. ekvivalent 0.8-6.0 mg Mo/kg TH IV! u zaintubovaneho pacienta) na uvod do anestezie, a v sirokom rozsahu davkovania (0.5 ... 200 µg fentanyl/kg TH/hod IV, SC) na analgeziu u polytraumatickych, kriticky chorych pacientov ktori su intubovani, ak potrebuju vysoke davky opioidnych analgetik.

    dychovu depresiu posobia ale vsetky centralne ucinne opioidy a u silnych agonistov ako morfin, fentanyl, Dipidolor, Oxycodon, Palladon, Dolsin a derivaty moze byt zivot ohrozujuca. niekedy sa ludia zadusia aj ked sa nestastne alebo kombinovane predavkuju kodeinom alebo Tramalom, ale u silnych opioidov je terapeuticka sirka mala a zivot ohrozuju tak uz davky mierne nad terapeutickymi.

    v kombinacii s inymi tlmivymi latkami (ako su benzodiazepiny typu Diazepam/Apaurin, Dormicum/Midazolam, Rohypnol a ine trankvilizery a sedativa, ako prometazin alebo neuroleptika, antidepresiva, lieky proti uzkosti a alkohol) sa dychovo depresivny ucinok samozrejme este zosiluje.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam