• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving

    Techniky vojenske prvni pomoci
    TCCC
    Care under fire
    Improvizovana medicina a prvni pomoc

    rozbalit záhlaví
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    STENNY: Pani doktorka davala daleko vetsi duraz na spravny diagnosticky postup, zatimco ja ze zkusenosti vim ze i jako hodne poucenej laik nemam sanci tyhle diagnosticky postupy aplikovat v praxi (napr. poznej tepeny nebo zilni krvaceni ze stehna, nehlede na to, ze na obe je mozna na miste aplikovat turniket).

    Pokud jde o tu zkusenost, tak to nastesti nebyla realna situace, ale kdyz nejsem schopnej podobny veci s chladnou hlavou delat v nasimulovany situaci, tak si myslim, ze se naprosto jiste da ocekavat ze nebudu schopnej podobne fungovat s rukama od krve.

    Nicmene docela mi to v noci lezelo v hlave a rikam si ze nektery postupy mi pripadaji skoro az nevhodny. Napriklad se nam dostalo pouceni ze v pripade tepenyho krvaceni mame pouzit tlakovy obvaz stejne jako bysme my tady pouzili turniket. Domnivam se, ze nespravne zaskrceni koncetin muze situaci spis zhorsit a o tom, ze by se izraelak (ktety ucitelka znala, coz je prijemne prekvapeni btw) dal pouzit jako dobre skrtidlo si myslim svoje. Asi lepsi izraelak na ranu, nez pumpickou pres koule, ale pouzivat ho jako skrtidlo, to mi prijde vylozene jako plytvani materialem.

    Pak jsem si jeste namatkou vzpomnel na diskuzi kolem toho, ze u nedychajiciho je potreba pred zahajenim CPR overit jestli nema tep. To je tak nejak v rozporu s tim co doporucuje laikum nejaka ta slavna komise prvni pomoci. Kdyz nekdo nedejcha a ma tep, tak ho stejne brzo mit nebude a nedelam si iluze ze napumpovanej adrenalinem budu schopnej poznat tep na krkavici.

    Jak rikam, myslim (aniz bych to byl schopny dobre posoudit) ze ta medicina tam je, jen proste pokud jde o prvni pomoc v terenu tak to je neco co bezne prakticky lekar na klinice nedela a tudiz je trochu odtrzeny od reality vsedniho dne. Nemyslim ze by ta pani doktorka nekomu svoji pomoci ublizila, ale ta traumaticka prvni pomoc se za posledni dekadu posunula fakt o svetelny roky dopredu a da se to delat o hodne vic efektivne a algorytmicky bez premysleni ktereho se laickym zachrancum obvykle moc nedostava ve stresu.

    Opakovani dobre, dobra zprava je, ze to co si pamatuju neni v konfliktu s tim jakych informaci se mi vcera dostalo. Pani doktorka nema duveru v nejake to zaskrcovani koncetin laiky (coz naprosto chapu) a taky popravde nebudu plejtvat svuj CAT na cizaka, stoji to hodne penez:) Myslim ze by takove skoleni zaslouzilo zduraznit ze je dobre s sebou nosti alespon jednorazove rukavice kdyz uz ne treba i dejchaci rousku/masku (to druhe mam jenom v aute teda no, tady si necham poradit, moc se mi nelibi takova ta rouska na klice).
    STENNY
    STENNY --- ---
    TABORACEK: Mohl bys to víc rozvést, ten rozdíl pohledů? Jako že záchranář má přístup "zaškrť co teče, zalep co bublá" a doktoři k tomu přistupují víc diagnosticky?
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    ERGOSUM: nemyslim si. Rozdil je v tom, ze doktor na klinice je zvykle na svuj komfort a hlavne nema tu realnou praxi...

    Tepene krvaci se imho v nekterych pripadech ani poznat neda na provni pohled.
    ERGOSUM
    ERGOSUM --- ---
    TABORACEK: Rozdíl je v tom, že co doktor na klinice zavře, to už zůstane zavřené. Co přiveze záchranář doktor v nemocnici spravuje. Takže obvaz je tak jako tak dočasný.
    V reálu oba při nehodě poznají a nejdřív ošetří tepenné krvácení a větší rány zaškrtí, nebo uzavřou neprodyšně.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    tak jsem prave absolvoval skoleni prvni pomoci (na dve hodiny) ktere vedl lekar z fancy kliniky. Ja sice nejsem ten doktor a zachranar, ale je zajimave sledovat, jak doktori kteri sedi v kancelari maji uplne jinej pohled na vec, nez zachranari kteri bojujou v terenu. Prijde mi, ze to je skoro jako tridni boj mezi doktorama a zachranarema:)

    Prikladmo, zachranar ti rekne, ze v terenu vubec neni rozumny rozhodovat jestli jde o zilni nebo tepeny krvaceni, zatimco dneska se mi dostalo pouceni ze je to vhodne. Neni to apriori spatne, ale je na tom pekne videt, ze zachranari ze sanitky je naprosto jasny ze kancelarska krysa bude rada kdyz vubec pozna krvaceni, natoz tepeny a oni sami to v terenu neresi, proste rovnou skrtidla a tlakovej obvaz a sbohem a satecek.

    Proste zachranar z terenu ma takovej ucesanejsi zpusob jak ty vedomosti predat laikum, maji povedomi o poslednim vyvoji na poli zachranovani lidi a tak. Doktor by asi apriori nikomu neublizil svoji prvni pomoci, ale prislo mi to takove komplikovane a mnohem min efektivni nez by to mohlo byt.

    Ale tak jako obcerstvovacka to nebylo spatny:)
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    TABORACEK: Aha, tak prosím potvrzuju že nošení lidí je v ní ověřeno taky ;-)
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    ANARCHY: no jenze o noseni lidi v ty karimatce nepadlo ani slovo, ocekaval jsem ze ses na ni parkrat vyspal:)
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    TABORACEK: No, prave az na zaklade zkusenosti s tou moji Wang rozjel ten hromadny nakup...
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    aha, jsem rad ze to nekdo vyzkousel.
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    TABORACEK: Ta moje karimatka rozhodně už pár lidí odnesla bez toho že by se to na ní nějak viditelně podepsalo
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GONDAR: uz jste v tom nekdo nekoho odnesl? Ja jsem nesl 4 patra ve trech na podobnych nositkach chlapa co mel pres sto kilo (a malem sem vypustil dusi), a diky tehle zkusenosti se trochu bojim, ze se ty usi proste utrhnou...
    GONDAR
    GONDAR --- ---
    jeste zpetne diky LORD_WANG: za zosnovani toho kseftu s nositkovejma karimatkama!;] zdaji se fakt pouzitelne.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    a ja jsem navic v praci na nocni krucinalfagot. Zrovna Jarda Duchon je fakt dobrej, jakykoliv jho kurz doporucuju.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    STENNY: Oroc to doprdele nedelaj v Praze boze?
    S4MUEL
    S4MUEL --- ---
    STENNY: safra. to bych asi zvládl. kdy, kde, jak to je? kde je víc infa?
    STENNY
    STENNY --- ---
    STENNY: Motivační nabídka ze strany Střelecké revue: Pokud tam někdo pojede, nahraje přednášky, udělá pár fotek a napíše hrubou kostru toho, jak to probíhalo (v bodech), dá se zařídit vstup zdarma a možná by káplo i něco dalšího.
    Jen tu nabídku zprostředkovávám, sám v tomhle ohni želízko nemám.
    STENNY
    STENNY --- ---
    ANARCHY: Mám naprosto stejný problém, dozvěděl jsem se o ní před hodinou.
    ANARCHY
    ANARCHY --- ---
    STENNY: bohuzel ne, protoze jsem se o ni dozvedel az ted tady...
    STENNY
    STENNY --- ---
    Plánujete někdo jet na konferenci První pomoc v boji 3.12.? Nedostanu se tam, ale pokud se se mnou někdo podělí o zápisky, klidně mu koupím panáka, nebo tak něco.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam