• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    ANARCHYAdvanced lifesaving
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    GOBERS: Tak jsem objednal SAM, RMT a TMT na testování...
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: ano, od letosniho akademickeho roku uz to musi byt bakalarske studium.

    NAVARA: No to jsem si myslel taky, jenze ty musis za semestr udelat neco mezi 200 (1. semestr) a 400 (2 druhy). Semestr zacina koncem zari, kazdej druhej vikend jsi na prednaskach a potrebujes taky nejakej cas na zkouskovy. Ja mam navic jeste rodinu, se kterou bych chtel travit alespon nejaky cas...
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    GOBERS: to zni skvele, rad se zucastnim :-)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WRIGLEY: Mam v plánu objednat po jednom kusu těch nových TQ a vyzkoušet je, tak určitě bude možnost udělat nějakou tréninkovou session.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    GOBERS: Uznavam, ze nemam natrenovano s turnikety mnoho, ale co jsem mel v ruce, tak jsem nemel problem to jednoruc utahnout, holt vic kroutis vratidlo...
    Mnohem horsi situace mi prijde nandavat levoruc turniket s rozebranim (nelze protahnout oko), to je peklo a hlavne to trva hrozne dlouho, takze bych pravdepodobne stejne vykrvacel driv nez bych to nasadil poradne. V takove situaci bych se samozrejme vykaslal na nasazovani dvojte, coz u toho drivejsiho taky jde (mas volbu).

    RMT - u plastu bych se nejvic bal, ze to nezvladne ten tah a praskne to. U nakladu se pouzivaji i docela male, ale vsechno v kovu. Je fakt, ze aby to melo efekt, tak to bude chtit dobre reseni, kdyz se to ma utahnout treba na ruku (maly obvod). Musim se na to nekdy podivat z blizka :-)
    Nedavno jsem o tom zrovna premyslel a myslim si, ze v principu je to dobry napad, jen to chce spravne provedeni... Uz jenom to, ze kdyz to skladas, tak muzes mit tu prezku uplne otocenou a to znamena hladkou plochu, kam vsouvas druhy konec (jednoduche a bez namahy), nasledne tu prezku otocis a tim to zamknes. Pak uz staci z libovolne delky jen pumpovat a postupne to tim stahnes. U catu to musis utahnout docela dost rukou, aby vratidlo zabralo, tohle je jednodussi a potencialne stejne rychle.
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WRIGLEY: Ano, já vím, že Radan doporučuje dvojí protažení a naprosto chápu proč. Uvolněný turniket je samozřejmě průšvih. Na straně druhé je poměrně slabá útěcha myšlenka na to, že by se ti dvakrát protažený turniket zaručeně neuvolnil, kdyby sis ho býval tou jednou rukou zvládl nasadit, ale ty jsi to nezvládl a vykrvácel...

    Ideální řešení halt neexistují. A já se za sebe přiznám, že jsem několikrát na vlastní kůži zakusil, že jsem měl nandavat dvakrát protažený Gen 6 CAT jednou rukou a povedlo se mi to nějak rozumně stáhnout třeba až napotřetí. A to ze mě nechcala krev... Za sebe v té pozici pro osobní užití proto chci nosit něco, co stáhnu vždycky a na první pokus. Takže Gen 7 CAT, nebo - zdá se - ten TMT (to budu muset ještě víc prozkoumat).

    No a na druhou stranu pokud jako medik přijdu k někomu, kdo už si turniket nasadil sám, tak ho stejně v rámci ošetření při každém pohybu kontroluju, dotáhnu, případně zajistím tím obtočením kolem vratidla. A pak už to je IMHO celkem bezpečné.

    K tomu utahovacímu systému na RMT-T a TX2/TX3 - jasně, jenomže na to upevnění nákladu se ty přesky používají kovové a jsou násobně větší než tady na tom dvoupalcovém turniketu, kde jsou z plastu / tvrzené gumy nebo čehosi takového. Ale jak píšu, neměl jsem v ruce, tak nemůžu posoudit přímo, resp. mám to second hand. Ale viděl jsem video chlapíka, co do toho v rámci testování nalil prasečí krev s pískem a zaneslo to ty zoubky, po kterých se to má pohybovat, takovým způsobem, že to prokluzovalo a neutahovalo na první dobrou, muselo se to trochu očistit (ten RMT-T konkrétně). Čili prostě jako vždycky - když uděláš komplikovanější systém, má to svoje výhody, ale má to taky svoje rizika.
    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    GOBERS: diky za info a super souhrn. Jak se tomu nevenuju aktivne, tak me takove informace mijeji.

    Ohledne te prezky u turniketu - jednoduche protazeni a velcro ma riziko, jak pises, ze se pri pohybu pacienta uvolni, coz je dost zasadni pruser. Radan dost jednoznacne doporucoval dvojite protazeni, aby se to nemohlo stat (prezka drzi sama o sobe). Snadno se to stane dost nenapadne a posledni co chces je, aby ti pacient vykrvacel pri prevozu na lehatku...

    U tech utahovacich spon si moc neumim predstavit, cim bys to porouchal, stejny system se pouziva desetileti na upevneni nakladu a drzi snad ve vsech podminkach (mokro, spina, prach, ...). Konkretni reseni na turniket jsem ale jeste nevidel, tak je mozne, ze to neprovedli idealne.
    Napadaji me jen dva duvody, proc by to mohlo selhat/spatne fungovat:
    - pokud bys to nasadil a nasledne se ten stazeny objem hodne zmensil, tak to muze uvolnit ten zamek (je to urcene na fungovani v tahu)
    -je tam velka paka a tak se hur pozna, jak moc je to utazene, tak by to mohlo byt problemove v tom, ze to je mozne utahnout az moc a zpusobit tak zbytecne poskozeni koncetiny...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TABORACEK: Ono už to snad ani jinak nejde, VOŠkám záchranáře sebrali, pokud vím.
    NAVARA
    NAVARA --- ---
    TABORACEK: jedna dvanáctka týdně - akorát pro zkrácený úvazek o den :)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    GOBERS: Dik za souhrn !
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    TABORACEK: cimz chci rict, ze ta praxe z toho dela v podstate denni studium, at delas co delas, protoze to je mesic az dva za rok v nemocnice
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: ja studuju dalkove vszdrav.cz, ale pocitej s 1800 hodinama klinicky praxe za 3 roky. Samptny studium je celkem snadna vec, jednou za 14dni patek a sobota, cca...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    Něco málo o turniketech

    Procházím si v rámci třídění materiálu a prohlubování látky standardy komise pro TCCC a byl jsem trochu překvapený, že loni v květnu trochu změnili svá doporučení stran nepneumatických končetinových turniketů, především v tom smyslu, že doporučili několik dalších modelů krom dosavadní "svaté dvojice" C-A-T a SOFTT. Pro někoho to jsou možná sovy do Athén a dávno to ví, ale pro mě to byla trochu novinka, tak se jednak podělím o přehled toho, co je aktuálně doporučeno a o nějaké své neumělé komentáře k tomu, co jsem zatím tak nějak viděl a měl v ruce - a případně uvitám doplnění nebo polemiku.

    Combat Application Tourniquet (CAT) Gen 7
    Tohle je samozřejmě absolutní klasika a vědí to i na AliExpresu. Nicméně samozřejmě bavíme se o těch opravdových, s čínským šmejdem nehazardovat snad ani na trénování. Na první pohled se 7. generace pozná asi nejrychleji podle šedého sucháče zajištění, na který se píše čas. Předchozí generace ho měly bílý. To samozřejmě není jediný rozdíl, ten další a asi nejpodstatnější je ten, že 7. generace už má sponu už jenom na jedno protažení, zatímco 6. generace měla protahování nadvakrát. Co jsem slyšel, viděl a zkoušel, tak jsou na to různé a dost kontroverzní názory. Dvojitá spona se sama mnohem hůř uvolní, u té jednoduché to je hodně na velcru, které to musí udržet, což ve vodě, bahnu, písku atd. může být poněkud tricky. Nicméně (!) ze svojí vlastní docela čerstvé zkušenosti vím, že ta 6. generace se dost špatně aplikuje, resp. hlavně špatně dotahuje jenom jednou rukou, zejména pokud to člověk třeba koupí do své dominantní ruky a musí si turniket aplikovat zcela bez dopomoci tou nedominantní. To u té 7. generace odpadá. Jako primární turniket pro svépomoc je to takhle tedy asi lepší a je to tak asi i myšleno. Jen to vyžaduje větší pozornost na to, jestli se neuvolňuje, než to bylo se 6. generací (dobrý trik je zejména na ruce, kde dost zbývá protáhnout ho tou pojistnou ohrádkou a hodit do smyčky kolem vratidla jako dodatečné zajištění). JInak vratidlo i ta pojistná ohrádka jsou u gen. 7 mnohem masivnější a je o dost menší šance, že prasknou. Pro úplnost dodávám, že i Gen 6 je zatím doporučená komisí pro TCCC ale pouze "do konce životnosti a do nahrazení Gen 7."

    SOF Tactical Tourniquet – Wide (SOFTT-W)
    Jedním z překvapení pro mě bylo, že klasické SOFTTčko vypadlo z doporučených turniketů. Místo toho je doporučený nové SOFTT "Wide", tj. širší verze (1,5 palce šířka - původní SOFTT mělo 1 palec šířku). Širší pruh turniketu by měl být jednak bezpečnější co do utlačení a poškození měkkých tkání a jednak by měl být při aplikaci méně bojestivý. Což je fajn, protože staré SOFTT při pořádném utažení bylo opravdu trochu subkomfortní, mírně řečeno. Ale to je zároveň obecně velká výhoda SOFTT - umí (alespoň mi přijde) vyvinout o něco větší tlak než C-A-T a tak zaškrtí i to, na co by C-A-T třeba nestačil. Dost špatně se ovšem aplikuje ná vlastní osobě, hodit si ho třeba jednou rukou je téměř akrobatický výkon. Takže se - zdá se mi - spíš hodí na ošetřování druhých. Do IFAKu nebo do batohu asi ideální, navíc k jednomu či dvěma CATům na opasku a/nebo na vestě. Jak jsem ho zprvu neměl rád vůbec, tak mu čím dál tím víc přicházím na chuť. Aktuální je Gen 4, která se od předchozí liší tím, že má o něco delší a o něco tenčí vratidlo. Což není na škodu, protože tady není z plastu, ale z aluminia (nebo nějaké slitiny, neberte mě úplně za slovo) a přijde mi, že má větší páku i než nová Gen 7 CATu. Hák a spona jsou také zesílené, takže už by se nemělo stávat, že se tlakem hák narovná a turnikent se stane nepoužitelným, jako to prý někdy bývalo u starších generácí.

    SAM Extremity Tourniquet (SAM-XT)
    Tohle je novinka, ale nikoli nečekaná. SAM dělá vemi impresivní pneumatický junkční turniket a také samostatnou pánevní svorku. Obojí používá jejich patentovaný systém jištění s perforovaným pásem a kolíky, které vyskočí v okamžiku, kdy je tlak dostatečný. Aplikace je mimořádně jednoduchá, na druhé straně je to o řád komplikovanější technický bazmek, než předchozí dva případy, takže je tam taky větší šance, že se to sepsuje. Ale jinak je to velmi pohodlné zařízení, zvlášť třeba pro jednoruční aplikaci, kdy se člověk nemusí bát, že to utáhne, a pak mu to zase trochu "uteče". Praktických zkušeností s ním mám nemnoho, takže to berte zatím s rezervou, ale asi si objednám alespoň jeden vlastní na hraní a testování. Můj předběžný dojem je, že je to docela cool, ale že bych se na to asi úplně nechtěl 100% spolehnout.

    Ratcheting Medical Tourniquet -Tactical (RMT-T)
    Druhá novinka na doporučeném seznamu. A vlastně docela i novinka celkem vzato, protože existuje teprve pár let. U tohoto turniketu je zásadně odlišná vlastnost oproti předchozím to, že nemá točící vratidlo, ale takovou utahovací sponu, která je podobná jako když člověk napíná slackline. Dovedu si představit, že to může být v některých situacích výhoda, zejména pokud to zase člověk aplikuje sám na sobě a třeba jednoruč. Zásadní problém tady vidím v tom, že když se do té utahovací spony dostane bordel - písek, krev apod. - tak může přestat právně fungovat. Naopak výhoda je, že ten mechanismus vyvíjí dost síly sám o sobě, takže když je člověk třeba už dost vyndaný zraněním a ztrátou krve a klasický turniket už by si nedotáhl pořádně, tak tady to může furt dobře zafungovat. Musím ale říci, že jsem zatím neměl příležitost tenhle turniket pořádně testovat, tak soudím spíš podle zkušeností a ukázek jiných. Celkově ale docela zajímavé zařízení.

    Tactical Mechanical Tourniquet (TMT)
    Další novinka, kteoru jsem ještě neměl příležitost mít v ruce. Ale docela rád bych měl, protože to vypadá docela dobře. V principu se výrobci tohoto turniketu pokusili spojit výhody CAT a SOFTT. Má to rozpojovací přesku s okem, takže se to dá použít jak na protažení jako CAT, tak na rozpojení jako SOFTT, takže pokud to má člověk zažité tak nebo onak, tak to nemusí měnit. Oproti jiným turniketům je TMT o něco širší a výrobce udává, že se díky tomu dá použít i jako improvizovaná pánevní svorka a dokonce tvrdí, že se v brzké době objeví nástavec, který umožní TMT použít i jako junkční turniket. To by bylo dost husté - i když samozřejmě efektivita nebude určitě taková, jako u specializovaných pánevních svorek a junkčních turniketů, na druhé straně ty ne každý může tahat s sebou navíc. Rozhodně něco, co bych rád vyzkoušel - zvlášť s těmi dodatečnými slibovanými funkcemi. Do menší lékárny to možná bude dobré univerzální udělátko - to mi tam přijde jako ta zásadní přidaná hodnota, jinak oproti CAT/SOFTT nic nového pod sluncem. Jenom pro úplnost samozřejmě - CoTCCC ho doporučuje jako turniket, ne (zatím) v těch dalších možných módech použití.

    TX2” Tourniquet (TX2) a TX3” Tourniquet (TX3)
    Poslední položka na seznamu a také poslední novinka, od RevMedX, kteří jsou známí hlavně kvůli XStatu, což je ale úplně jiný sport. Oba dva turnikety jsou stejné a liší se pouze šířkou (2 a 3 palce). Jsou velmi podobné tomu již zmiňovanému RMT-T - také mají místo vratidla pumpovací sponu. O výhodách a nevýhodách se dá říci v podstatě to samé, co o RMT-T - neměl jsem ho v ruce, tak těžko říci, jestli je tam nějaký zásadní rozdíl nebo pozitivum. Takhle na dálku a podle videa mi přijde, že spíš ne. Odrazuje mě také skutečnost, že se prakticky nedá rozpojit, takže se musí navlékat okem přes končetinu, což může být v situaci, kdy je z ní krvavý bordel dost nepraktické. Nesporná výhoda ovšem je v tom, že výrobce garantuje opakované užití, takže to není jako u většiny ostatních turniketů, že momentem, kdy ho vybalíme a vyzkoušíme, tak je z něj už (pokud to bereme striktně) jenom cvičné zařízení. Tenhle mě tedy zaujal asi ze všech nejméně - ale jak říkám, fyzicky jsem ho v ruce nedržel.

    Pro úplnost pak ještě doplňuju, že je nově doporučený z pneumatických turniketů kromě dosavadního Emergency & Military Tourniquet (EMT), který vypadá trochu jako manžeta na měření tlaku, ještě Tactical Pneumatic Tourniquet 2” (TPT2). O tom není mnoho informací zatím k dispozici, ale je od stejného výrobce jako výše zmiňované TMT, tak třeba se z něj něco zajímavého vyklube - CoTCCC doporučuje 2" verzi, existuje i 3". Oba dva pneumatické turnikety jsou doporučeny nikoli pro primární ošetření, ale pro mediky, evakuaci a Role I/II/III - jako náhrada za turniket první aplikace a při déledobějším umístění.

    Ufff. Tož tak. Máte někdo zkušenosti s některými z těch nových bazmeků? Podělíte se?









    GOBERS
    GOBERS --- ---
    STENNY: Našel jsem tenhle pěknej článek o homemade trenažéru na crico a mám v plánu to v nejbližší době otestovat. Tak pak dám vědět, jak to šlo.

    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1365-2044.2004.03810.x
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    WOJTYLA: Neříkej dvakrát... :)

    WRIGLEY
    WRIGLEY --- ---
    WOJTYLA: ja teda nejsem odbornik, ale ptal ses na nejcastejsi zraneni. Mas tam vysokou rychlost a minimalni ochranu, takze typicky to budou zlomeniny o prekazku, ktera te zastavi a pokud nenosis kombinezu, tak velke plochy sedrene kuze. Na to prvni potrebujes fixace, na druhe obvazy. Turniket je bez debat.
    Jestli nenosis ani helmu, tak bych doporucil velky cerny pytel se zipem.
    STENNY
    STENNY --- ---
    GOBERS: Zneužívám na tréning kamarády a kamarádky. Až se jedna ptala, jestli mě může vůbec přijet navštívit, aniž bych jí do ruky zapíchl kanylu :))

    Co se týká výrazně invazivních technik, jako je crico, tak ty neumím a proto ani necvičím... ale možnost dostat se k trenažerům (obecně) by mě zajímala.
    WOJTYLA
    WOJTYLA --- ---
    GOBERS: já mylel osobní lekarničku ne z motorky udelat sanitku :-D
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    TABORACEK: Já jsem o tom, člověče, už několikrát dost vážně uvažoval. Nicméně denní studium je z časových, pracovních a jiných důvodů mimo možnosti a dálkové na té škole, kde by to bývalo asi šlo (třeba proto, že tam učím :D), teď zrovna neotvírají a nevím, zda otevírat ještě budou.
    TABORACEK
    TABORACEK --- ---
    GOBERS: a jinak, kdyz mas tolik casu a penez, proc nejdes studovat zachranarinu? Ja to zkusil, je to snadny, jen casove narocny. Popravde ta skola te neco malo nauci (anatomie, byofyzika napriklad, nejaky zaklady farmakologie atd) ale hlavne se dostanes do nemocnice a do sanitky, kde se naucis to opravdu podstatny.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam