• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BRAMBOREENAMycelium -- Nejdůležitější věci se odehrají vskrytu...
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    BALAENA: To bych autorce neudělal. :-)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BORGDOG: to je spoiler, nebo začínáš psát fan-fiction? :)
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    BRAMBOREENA: To zní dobře! Narostou mu uši, vezme si Kamëlë a odstěhuje se na Fomalhiwu, zatímco Zamě i Össe shoří v plamenech svaté války rozpoutané Prorokem Aš~šád a jeho první konkubínou Pinkertinou Wardovou. :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    GROBENIUS: Na proměnu v nestvůru dojde až v pátém dílu, kde Lucasovi narostou össenské uši...
    (... ne, kecám :D )
    GROBENIUS
    GROBENIUS --- ---
    BRAMBOREENA: k Nietzschemu bych to neohýbal, chytrého čtenáře ona symetrie (těch dvou symetrií) potěší, ale symetrie není shoda a tobě jde o něco trochu jiného než N.
    VANEK
    VANEK --- ---
    BRAMBOREENA: Dal bych něco jako "Ale také Jim z vesmíru – přímo do našeho středu."
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    BRAMBOREENA: No právě. :-) Já bych asi zvážil přiznat barvu a prostě to v té anotaci parafrázovat "otevřeně." Když jsem mohl vrazit na úvod JFK dílu o upírech citát z Hamleta, tak proč ne emzáci a Nietzsche? :-)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BORGDOG: To máš ovšem pravdu... "Kdo zápasí s nestvůrami, ať se má na pozoru, aby se přitom nestal nestvůrou. A hledíš-li dlouho do propasti, vhlédne pak propast i do tebe" - o tom to přesně je. Uaaaá, já na to spotřebuju dva tisíce stránek, a on dvě věty; tomu říkám depka :D
    BORGDOG
    BORGDOG --- ---
    Proč tam nevrazíte prostě parafrázi na propast a Nietzscheho? :-) Tomu by se to beztak líbilo?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    (každopádně připomínky nadále vítány)
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Díky za brainstorming a pošťouchnutí, taky se mi to teď líbí víc (než se mi to zas rozleží a přestane, jak už to tak chodí :)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BRAMBOREENA: to zní dobře
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Laëgühr. Led pod kůží.
    Druhá z posvátných össenských drog.
    Zaostří mysl na vzdálený cíl. Ukáže směr. Najde spojení.
    Otevře cestu odsud až do vesmíru.
    A z vesmíru – sem.

    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BRAMBOREENA: kdyby se "druhá strana" nahradila "jejím koncem", je to slabika navíc. kdyby se nahradila "koncem cesty", je to na slabiky nastejno.
    ale záleží hlavně, jestli se tím neposouváme vzhledem k obsahu díla (to já jaksi neposoudím...)

    Laëgühr.
    Led pod kůží.
    Druhá z posvátných össenských drog.
    Laëgühr zaostří mysl na vzdálený cíl. Ukáže směr, najde spojení, otevře cestu.
    Ale co když se z konce cesty zároveň někdo dívá sem?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    BALAENA: To je peklo, tyhle věty - jak je jich málo, záleží na každém slově, čili člověk se pořád snaží hlídat si rytmus a zvukomalebnost, a když udrží tohle, zas to přestane dávat smysl (a naopak). No když myslíš, ještě to zvážím a zkusím to...
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BRAMBOREENA: pět řádků kurzívou je dobrý jednotící prvek, nechat. Ale doladit ty řádky ;)
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    RIP: to je možnost. anebo by klidně stačilo jen lehce upravit to původní
    nějak ve smyslu
    Ukáže směr, najde spojení, otevře cestu na druhou stranu / do jiné dimenze / někam / do něčeho / k něčemu jinému.
    Ale co když se odtamtud / z druhé strany / z jiné dimenze / z něčeho / z něčeho jiného (volba viz výše) zároveň někdo dívá sem?


    mně tam v podstatě nesedí, že se někdo dívá z druhé strany, která ovšem dosud nebyla uvedená na scénu. Nemusí být nutně definovaná (ve smyslu co je ta druhá strana zač), ale otvíráš-li cestu bez uvedení jakékoli destinace, nemáš vůbec žádnou "druhou stranu". nevím, jak to líp říct
    snad je to trochu vidět naprosto minimalistické úpravy

    Ukáže směr, najde spojení, otevře cestu.
    Ale co když se z jejího konce zároveň někdo dívá sem?
    BRAMBOREENA
    BRAMBOREENA --- ---
    Dobře... Na obálce jedničky je nahoře pět řádků kurzívou jako motto, tak jsem se snažila nějak si jich vycucat z prstu taky pět, ale jak vidno to nefunguje... :)
    Tak je možnost se na to vykašlat, celou anotaci zkrátit a na ušetřené místo nalepit nějaké veleoslavné citáty z recenzí na jedničku. Takže:

    Laëgühr. Led pod kůží.
    Druhá z posvátných össenských drog.

    Lucas Hildebrandt dosáhl všeho, co si předsevzal, jenže zároveň se nedopatřením a mimochodem dotkl nejtemnějšího össenského tajemství. Na jeho rukou jsou spóry laëgühru. A nad jeho hlavou číhají Lodě.
    Ty, které bdí ve vesmíru, čekaly dlouho na svou chvíli; a teď konečně nalézají. Jejich Sdílené vědomí se obrací ke Studni planetárního ticha, kam se Lucas uchýlil společně s Aš~šádem z Fomalhiwy.
    Össeanka Kamëlë cítí Jejich přítomnost a zoufale se snaží odvrátit neodvratné; ale všechny okolnosti jsou proti ní. Ve chvíli, kdy uvnitř össenské Církve naplno propukají mocenské boje, se ocitá v sítích cizích plánů. Dělá, co může, aby se vyhnula církevnímu Vykonavateli, záměrům velekněží i vlastní minulosti. Od Lucase Hildebrandta se nesmí nechat poznat, od ostatních se nesmí nechat zabít – a Fomalhiwanovi nesmí uvěřit. Za jeho mediálním obrazem slavného hrdiny tuší nepřiznaný záměr.
    Jaké plány má Aš~šád z Fomalhiwy? A nakolik to souvisí s Loděmi? Co je mezi ním – a Jimi?!

    Tak. A za tohle přijde nějaký lákavý blurb, kupříkladu:

    "Spisovatelka Vilma Kadlečková je tak trochu zjevení." - Klára Kubíčková, iDNES.cz
    :D :D :D
    RIP
    RIP --- ---
    BALAENA: Dobrá připomínka, insiderovi je to asi jasné, ale nenapadne ho, že jinému ne; možná by tedy bylo lepší napsat na to místo vůbec něco polopatičtějšího, třebas "Ale jednou otevřená cesta vede/může vést oběma směry" nebo tak ňák?
    BALAENA
    BALAENA --- ---
    BRAMBOREENA: taková možná trochu logická přesmyčka (když člověk předělává text několikrát, je to hned...)
    Laëgühr zaostří mysl na vzdálený cíl. Ukáže směr, najde spojení, otevře cestu.
    Ale co když se z druhé strany zároveň někdo dívá sem?


    ten Lae-cosi otevře cestu na druhou stranu? Nebo kam?
    Resp. proč jinak by se zároveň sem měl někdo dívat z druhé strany?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam