BORGDOG: Pád do temnot (J. Houdek)
Podívejme se do protonace, jaké jsou další osudy Lucase Hildebrandta. V prvním díle přes nepřízeň okolností přivedl na Zemi tajemného návštěvníka z planety Fomalhiwa, Aš-šáda. Potom co jej uvedl do lepší společnosti a udělal z něj mediální hvězdu, začíná hrdina ztrácet nit. Jeho fatální onemocnění mozku, zvané Morrisonova choroba, postupuje a intervaly mezi záchvaty jsou stále kratší. Blíží se smrt a prázdnota. Dosud pevný Lucasův charakter čeká těžká zkouška.
Zatím se v klubku intrik a moci hráli svoje nebezpečně vysoké hry Össeané, lodě, rada pro výzkum vesmíru zosobněná především Lucasem a solitérní superman Aš-šád. Ve třetím díle konečně zareagovala Gerda, planeta, ze které pocházela Lucasova matka. Gerdánci jsou před pozemšťany ve vývoji o staletí vpředu. Ukazují budoucnost Země, pokud se lidem nepovede zbavit se vlivu Össe. Ač hmotně bohatší, skrytě Zemi závidí její temná staletí bez božského hmyzáka Akkütlixe. A nesmíme zapomenout na podivnou vzdálenou entitu, která volá Aš-šádovo jméno z hlubin vesmíru.
Takže vyšlo další Mycelium. Opět tu máme pečlivě odměřenou dávku literární drogy. Přesně pět krát pět kapitol čítá třetí svazek z pěti, na další si budeme muset opět počkat. Co napsat o třetím pokračování a neprozrazovat přitom děj?
Z poznámek troušených před vydáním Vilmou a „realizačním týmem“ jsem očekával, že Pád do temnot bude extrémně temný a drsný. A byl, jenže trochu jinak, než jsem si to představoval. Není o tolik drsnější ve smyslu nějakých krvavých efektů, je to opět drsné hlavně psychologicky. Houbové spóry a mozek, to nejde vždycky dohromady, ne tyhle houbičky nikdy neudělají Lucasovi hezký trip. Stahují ho do temných hlubin beznaděje a zoufalství. A vědomí bolesti a trýznivé smrti někdy za pár týdnů na náladě také nepřidá.
Na druhou stranu se ve třetím díle mnohé objasní a z temnot vypluje ven. Tajemství z minulosti se vylupují jako postavičky na orloji. Mnohé z toho důležitého, co se odehrálo vskrytu, ukáže svou pravou podstatu. Zdaleka ne všechno, ale více, než jsem se odvažoval čekat.
Rozhodně ale doporučuji, pokud jste to ještě neudělali, pořídit si před přečtením třetího dílu Mycelia sborník povídek „Hvězdy české sci-fi“ a přečíst si povídku Lunapark Luna. Kvůli chronologii vyprávění. Není to nutné, stejně jako není nutné číst před druhým dílem povídku „Ten, který přišel z vesmíru“ ale pokud chcete mít komplexní zážitek, je to myslím vhodný postup.
Nad literárními kvalitami cyklu jsem se už dost rozplýval při psaní recenzí na první dva díly, co jsem napsal stále platí, dokonce se ještě umocňuje tím, jak se pomalu odkrývá komplexní podstata díla. Opět jsem narazil na dialogy, ke kterým se budu rád vracet. Hádka postav, které si z principu odlišného chápání světa nemohou rozumět, dále povídání těch, kdo si vlastně už nemají co říct, ale urputně chtějí sehrát svoje tragické role, nebo rozhovory vedené v jinotajích, které už ale čtenář chápe a které prohlubují intimitu mezi ním a hrdiny knihy. To vše je úžasné. Méně úžasné jsou některé vnitřní monology, které opravdu mohly být kratší. Ale to není zásadní výtka.
Nakonec ještě prozradím, že Tomáš Kučerovský se pro obrázek na obal knihy opět nechal inspirovat asi nejvypjatější pasáží. Podobně jako u druhého dílu to byla „nehoda“ rychlovlaku, třetí díl vás také bude lákat k opětovnému přečtení právě připomínkou napínavé scény z obalu.
Takže neváhejte a jděte pro třetí díl, je to koneckonců více stránek za stejnou cenu!
Příští Interkom, a aby se tak dlouho nečekalo, pošlu recenzi i Hyperionovi :-)