• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BARBARDUCHAbipolárka
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    dotaz dve - s bipolarkou ziju necelych 40let, posledni rok se to krapet vystupnovalo a jsem docela na hrane. jakou davate sanci planu odjet dlouhodobeji do prirody, meditovat, zahradka, kolo? rad bych dozil prirozene bez potreby psychiatra, bude to znit asi dost deep - ale nejake extra cile si nedavam
    KALICOR
    KALICOR --- ---
    lecba bipolarky stale lithium - aneb zmenime te ve spokojenou sedou mys? :)
    PAVELPAVEL
    PAVELPAVEL --- ---
    byl jsem týden doma, šlo to, ani jsem nepotřeboval žádný doping. Dnes jsem zašel do práce a už bych skoro zase vraždil. Sice jsem si udělal to co jsem potřeboval, ale lidská blbost je absolutně neomezená a já k nim musím být milý, vstřícný, spolupracující, musím jim radit byť mi odporují v rámci vlastní totální neznalosti problematiky, a pak zase přijdu domů, kde mne čeká nemocná manželka se kterou jsem od 14 let tj. 48 roků a je teď na 4. cyklu chemoterapie poté co i transplantace kostní dřeně nepomohla a z krásné byť trochu starší holky se stala svraskalá babička bojující o každý den života. Dal jsem si dvojku bílého suchého (pro mne myšleno 2 l) a pouštím si Nat King Cola, Ilse De Lange a jiné životabudiče a je mi zle. Jiným dokáži pomoci, sobě ne a teď nevím zdali pěstovat relativně blbou leč překonatelnou depresi nebo to překlopit do mánie, která je krásná, letící a šťastně smrtící. Kdybych někdy vyprávěl někomu o svých snech, tak už bych se asi z blázince nedostal. Tam mne zachránilo to, že mi udělali IQ testy a nad 160 už neměli tabulky a papíry. A když k tomu máte harddisk jako kůň a pamatujete si vše za 50 let zpátky, tak jste nebezpečný člověk. A to teď vlastně ani nemůžete nikomu sdělit aniž by vás napráskal nebo si myslel něco úplně jiného. Teď jdu na Cohena a doufám, že to i dneska ustojím.
    SALAMAN
    SALAMAN --- ---
    SKATEMURAI: Ta nálada se může měnit i několikrát za den, z extrému do extrému. Doporučuji návštěvu psychiatra.
    BARBARDUCHA
    BARBARDUCHA --- ---
    řiká se jí depresivní typ
    ARCAK
    ARCAK --- ---
    SKATEMURAI: Existuje taková varianta bp, ale proč toto raději neřešit s lékařem než na nyxu?
    KAPULETTKA
    KAPULETTKA --- ---
    RIMIQ: Moc důležité je mít v okolí lidi,na které seemůžeš spolehnout a kteří Tě znají a respektují...a s těmi lidmi trávit volný čas nějakou aktivitou,zájmy apod...nejefektivněji to vyřeší partnerství,ale to není dlouhodobý,když přijde krize, stane se to střetem zájmů a hádky budou založeny na těchto základech...ideálka nějaký sport...at už inliny,kolo,běhání,fitko...cokoliv...jen nebýt sám a civět do zdi...já vím,takový otřepaný rady,ale čoveče,zabírá to.Sama se divím.
    RIMIQ
    RIMIQ --- ---
    BARBARDUCHA: A co když doktor trvá na koktejlu lithia, antipsychotik a antidepresiv jako na trvalé profylaktické léčbě? Asi si odpovím sám - získat second opinion u někoho jiného a pokusit se to změnit... Já jsem teď ve fázi po manické epizodě s psychotickými příznaky (před cca. 9 měsíci jsem vylezl ze špitálu) a jsem v dobrém prostředí bez spouštěčů. Ač mi léky v akutní fázi pomohly, mám problém se s nimi dlouhodobě smířit (pro to, co jsem psal níže). Moje předchozí zkušenost s jejich vysazením dopadla tristně. Myslím ale, že do vysoké míry kvůli tomu, že jsem si neohlídal chlast a trávu. Má někdo lepší zkušenost s abstinencí?
    LLGHOSTLL
    LLGHOSTLL --- ---
    BARBARDUCHA: S tímhle souhlasím. Já na tom nejsem tak zle a léky jsem kategoricky odmítl. A jde to, ale chce to velkou podporu od okolí, hodně pochopení a shovívavosti v práci. Ale jak říkám asi mám štěstí a není to tak hrozné v mánii. Doufám, že tím nikoho neurazím.
    BARBARDUCHA
    BARBARDUCHA --- ---
    no já si myslim že když má člověk dobrý okolí a ohlídá si spouštěče tak může žít dobře i skoro bez prášků......ale chce to aby spolupracoval s doktorem a už v hypománii nasadil léky (někdo ani by možná nemusel) já sama byla skoro tři roky bez léků ale musím se odstěhovat od rodiny, protože rodina bohužel mi nadělala víc bordelu v hlavě než bych byla ráda, a zhoršovala můj stav než by mě uklidnila...........
    KAPULETTKA
    KAPULETTKA --- ---
    Můj bože, než být průměrná a nudná jako to stádo, radši budu "jiná" = svá a originální...bud mě budou tak lidi brát nebo ne...problém je po té finanční stránce...jaksi nemám v mánii zábrany a utratím vše...leda najít k sobě někoho,kdo by mě hlídal,ale na to nemá nervy asi nikdo :D
    RIMIQ
    RIMIQ --- ---
    CORNELA: Skutečná realita? :) Domnívám se, že ne. U sebe porovnávám život před nemocí (a medikací) se současným stavem.
    RIMIQ
    RIMIQ --- ---
    KAPULETTKA: No, vypatlaným dementem bych se nenazval, jen tak nějak nudnější pomalejší verzí sebe sama s potížemi se soustředit - a manické utrácení je opravdu minulostí...
    KAPULETTKA
    KAPULETTKA --- ---
    RIMIQ: Skvělý,takže se ze mě za čas vlastně stane vypatlaný dement, co si nebude pamatovat ranní slova,ale neutratím aspon stovky tisíc za kraviny ....
    RIMIQ
    RIMIQ --- ---
    KAPULETTKA: U mě to tak je, snížení kognitivních funkcí účinkem psychofarmak tomu myslím vesele říkají. Já prostě zblbnul. U trávy se setkávám spíš se zvýšením počtu a subjektivním zrychlením myšlenek (ne teď na lithiu, to ze mě brčko udělá zeleninu). U lithia se cítím emočně plochý a pasivní (byl jsem - v době plného zdraví - temperamentnější a podstatně energičtější) a mám v hlavě, jak říkáš, prázdno. Nechci ho nikomu vymlouvat, ale já k němu mám už skoro odpor. Nemůžu třeba efektivně číst, nedokážu se soustředit a nepamatuji si předchozí odstavec. Pro mou profesi devastující. Pravda ale je, že s ním máš skoro jistotu, že mánie nepřijde.
    KAPULETTKA
    KAPULETTKA --- ---
    RIMIQ: Takže se domníváš, že lithium napadá inteligenci? To já pociťuji u trávy... čím častěji hulím, tím si připadám "blbější", artikulace velmi špatná a myšlenky rozházené takovým způsobem, že mám vlastně v hlavě prázdno. Nechci brát nic, ale....moje manické fáze jsou opravdu neúnosné. Bojím se, abych do nich opět nevklouzla, deprese zvládám s přehledem, i ty setsakra náročné.
    RIMIQ
    RIMIQ --- ---
    KAPULETTKA: Po předchozím vysazení ho užívám skoro rok a nálada je vskutku stabilizovaná. Řekl bych, že až moc. Cítím se trochu jako zombie bez emocí a trochu jako v mírnější depresi. Dál mám pocit, že mi kleslo IQ o 50, nedokážu se soustředit a něco si pořádně zapamatovat. Ale co se týká prevence mánie a nějaké těžší deprese, funguje... ale říkám si za jakou cenu...
    KAPULETTKA
    KAPULETTKA --- ---
    Já ho beru první měsíc, jaké s ním máte dlouhodobé zkušenosti a co si myslíte,že je lepší alternativa?
    RIMIQ
    RIMIQ --- ---
    BARBARDUCHA: takového doktora bych potřeboval :) moje lékařka lithium miluje...
    BARBARDUCHA
    BARBARDUCHA --- ---
    RIMIQ: jejda, nestraš zrovna lithium budem vysazovat s doktorem, on sám ho nemá rád.....
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam