• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ten osli mustek je moc osli. skoro jsem ti na nej skocil, ale nakonec ne, sorry.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: v podstatě ale nevidím důvod, proč by nemělo. u volebního práva je tato rovnost vyjádřena. dostatečně jasně. jako jedna věc je, že korporací se hned tak nezbavíme: jiná věc je, proč by občané měli mít menší práva, než třeba akcionáři korporací.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    hezky osli mustek:

    1. stat je de facto majetek obcanu
    2. stat by mel tedy svym obcanum vyplacet penize, protoze je to skoro jako s vyplacenim dividend svym akcionarum

    skoro stejne vtipny jako:

    1. v ustave CR se pise cosi o naroku na slusny zivot
    2. cesky stat by tedy mel vyplacet NZP, protoze nevyplacet jej je protiustavni
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: a občanství fakticky je formou podílnictví

    jednoduse neni.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: ano, předběhl jsi mi. ovšem jeho pojetí je, že občané mají být v podstatě zaměsntnaci státu a on bude hrát managera. moje pojetí je, že občané, ať se to někomu líbí nebo ne, jsou v podstatě spolumajiteli státu. včetně všech aktiv, včetně vybraných daní, apod. toto je základní uspořádání - jaká je pro občany nejefektivnější forma uplatňování těch vlastnických práv, to je jiná otázka (o pár opravdu špatných nápadech víme všichni, a podle mě nemá cenu ztrácet čas trollování a podsouváním těch nejblbějších nápadů svým odpůrcům)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: to je sice pravda, to rozhodně sám zdůrazňuju, že "stát není firma", když lidi mají pocit, že někdo s manažerskými/podnikatelskými dovednostmi se nutně osvědčí jako politik (naposledy teď třeba Babiš - a jeho vláda, co nikdy nebude jmenována...) - nicméně, stát definuje nějaké občanství, a i když relativně souhlasím s tím, že by práv a povinností občana nemělo být až tolik a že hlavní právem je fungovat jinak, než jako otrok/zaměstnanec státu - tak přes to všechno dnes Ústava nějaká sociální práva zaručuje... a občanství fakticky je formou podílnictví (suverénní státy mají skutečně např. územní svrchovanost a fakticky _vlastní_ celou řadu aktiv.. např. hnědé uhlí zřejmě těžební společnosti získávají lehce pod cenou, že... jinak by se tolik nevyplácel vývoz hnědouhelné elektřiny k sousedům...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    co je vlastně levnější? :-)
    Ministerstvu zkolaboval systém sociálních dávek. Zasedá krizový štáb | Zprávy z domova | Lidovky.cz
    http://www.lidovky.cz/...ek-zaseda-krizovy-stab-1ee-/zpravy-domov.aspx?c=A140102_130725_ln_domov_ani
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    FIONOR: Což ale stačí. Bohužel.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    XCHAOS: ja si myslim ze obcanstvi a podilnictvi ve spolecnosti jsou dve zcela odlisne veci. stat neni firma.
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: pokud sklouzneš k demagogické argumentaci, tak si podle mě debatu v ten moment prohrál, přestává to být debata, a stává se z ní trolling. ale jistě svojí roli hraje i instinktivní snaha přimknout se k většině (v městském prostředí v USA jasně liberalismus, ve venkovském takovéto redneck pravičáctví a libertariánství) nebo naopak instinktivně sympatizovat s menšinou.

    (já sám mám pocit, že liberalismus v českém prostředí téměř neexistuje, nebo to není dobře pochopený pojem - a Klaus pochopení tohoto pojmu FAKT moc nenapomohl. v našem prostředí existuje vyhraněná xenofobie, vyhraněný slavjanofilský komunismus, umírněné národovectví, umírněný socialismus - a zbytek jsou nevýrazné, převážně intelektualizující menšiny...). a jen tak na okraj: demokracie u mě není jen divadlo, ale má nějaký reálný obsah (i když je součástí samotné demokracie hádat se o tom jaký vlastně).

    pro mě liberalismus znamená zhruba tolik, že vlastnictví u mě vychází se společenské smlouvy (aniž by to znamenalo, že ho chci více - jako komunisti - či méně - jako socialisti - rušit a zpochybňovat, max. poukážu na to, co podle mě vlastněno z principu být nemůže - tedy informace či myšlenka...) a nevychází "z hlavně pušky" (jako u libertariánů, Texasanů či těch tebou zmiňovaných maoistů). nevím, kam se jde dál posunout od liberalismu - jistě k anarchismu, jistě k nějaké formě socialismu - ale faktem je, že liberál skutečně když už stát a daně nezruší, tak o zavedení ZP pro občany státu bude přinejmenším vážně uvažovat, zatímco libertarián asi z principu ne (což souvisí i s chápáním peněz, a s tím, jestli věříš, že odložením spotřeby vzniká vždy někomu nějaký reálný užitek - a já se dokonce se i přikláním k tomu, že některá rozhodnutí - a podstatou směny je dělání rozhodnutí - to skutečně chce odložit ad-infinitum, ale to už se dostáváme od ekonomiky spíš k filosofii..)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY: to je trochu složitější... stejně jako u korporacích, i u státu podle mě dividenda klesá maximálně k nule (proč bys občanům přiznával menší práva, než mají akcionáři jiných právnických osob? a odvíjí se práva občanů od práv akcionářů, nebo naopak? byla dřív vejce, nebo slepice?)
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    REDGUY: Ne, já nevidim hlavní problém u nás. Kdyby byl problém u nás, tak zbytek zemí EU roste, vzkvétá a silně prosperuje. Řekové, španěláci a jiný státy, který bezva čerpou a investujou dotace z EU(takže bývali dáváni vzorem jak čerpat) jsou v tom ráji na čele, naopak země který víc platěj než dostávaj, by se potácely na chvostě, třeba němci.
    Jenže tomu tak prostě není.
    Protože za dotace nebo s jejich pomocí nelze vybudovat prosperující státní ekonomiku. "Darovaný" peníze nebejvaj zadarmo a na konci se silně prodraží.
    Kdybychom totiž i dokázali získat dotační peníze na částečný krytí výstavby ekonomicky zázračnýho podniku, kterej by vyráběl čokoládu z hoven, namísto nějaký hegeše, v evropský unii s její politikou nejen dotační by následovalo:
    Vedle by vybudoval někdo nezázračnej podnik, ale získal by na něj víc dotací z EU, takže by jeho čokolády byly levnější i když by je vyráběl nezázračně (děje se už teď, není podstatný za kolik a co vyrábíš, ale kolik dotací získáš).
    Navíc by dostal i dotace na provoz, protože by vyráběl způsobem, kterej byl momentálně prohlášenej za ekologickej (názor se časově silně mění a s tim i poskytovaný či odebíraný dotace)
    EU by přesně určila pomocí regulací, jaký čokolády a jak je třeba vyrábět, a taky kolik je jich možno v tom kterym státě vyrábět(takže by podnik jel neekonomicky na třeba 15% kapacity).
    Načež by podnik zkrachoval.Tím by porušil podmínku o udržitelnosti a dotaci z EU by bylo třeba vrátit.
    Zbyla by teda jen díra. Z části tvořená původnim spolufinancováním, zčásti vrácenim eurodotace.

    Možná že dost by pomohlo, kdyby vedle nablejskanejch tabulek po evropě s nápisem, "na toto přispěla EU" se taky napsalo na každej výrobek "část ceny tohoto výrobku tvoří příspěvek na dotační politiku EU".
    Hezkej příklad jak funguje eurodotace popisuje Kohout na případu rodiny:
    Proč evropské dotace škodí | dialog.ihned.cz - Komentáře
    http://dialog.ihned.cz/c1-59295030-proc-evropske-dotace-skodi
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    MANFRED: Problém je to náš a to mnohonásobnej. - a proto mi prijde nesmyslne nadavat na to, jak spatny je dotacni system EU, kdyz problem je primarne u nas. Ne ze by ten system byl bezchybnej, to zdaleka ne, ale takovy to hospodsky nadavani na EU, casto zalozeny na nesmyslech a neznalostech, je proste mimo.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    REDGUY: Problém je to náš a to mnohonásobnej.
    Jednak jsme se naprdli do organizace, která od nás jednou rukou prachy bere, druhou nám je vrací(to, že zatim mužem míň dávat a víc brát nás nespasí, jak vidno).
    Pak za ty prachy(částečně) budujem podivný věci, mnohdy nepotřebný nebo nepotřebně dimenzovaný(což systém dotací podporuje).
    V neposlední řadě nedbáme a nehledíme na to, jak dopadá když se pořádně čerpe, protože nevim proč si myslíme, že když se to nikdy nikde s dotacema nepovedlo domakat k nějakýmu zázraku, nám se to určitě zdaří.
    Podivně to, že se dotace rozkradou nebo odkloní mi přijde jako nejmenší problém, kdyby tomu tak nebylo, co by se změnilo ?
    Cyklostezka by byla vo metr širší, místo k rozhlížení u jezera by mělo větší paraple, chrám chmele vo dvě patra víc, autobusák bez čekárny a funkčních střech proti dešti by byl z víc nablejskaný nereze, v parku by stašilo víc šutrů(teda řiká se tomu umělecký díla) zaseklejch do trávníku a autobusový zastávky do kterejch prší by byly delší atd.?
    Když se na to koukne, komu ty dotace z EU prospívaj, teda mimo EU samotnou (je "nepostradatelná"), její aparát, spoustě ouřednictva, poradců a aparáty v jednotlivejch zemích a zástupů chmatáků a odkláněčů a privilegované skupiny, které s dotacemi prostě umí a dostávají je i na nesmysly?
    Možná eště tak firmám, který ty zázraky budujou (a podivně patří lidem různě propojeným se státem).
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    MANFRED: No a staral se snad u nás někdo, co bude, až unie zjistí, jak to hezky rozkrádáme? A někomu se za to něco stalo?
    GORG: Takže ČR je rozkrádána a EU si od ČR ještě vezme nějaké další peníze, aby ČR potrestala.

    A neni to vsechno spis nas problem, nez EU?
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    GORG: No já jeden čas taky docela myslel, že to není až tak blbej nápad, ta unie. Než to teda nabubřelo v něco, co se snaží regulovat, dotovat, ovládat a řídit, což je docela sranda, protože pro spoustu států to slouží docela jako odkladiště politiků, který zrovna neuspěli moc doma, viz. třeba náš Špidla, takže když se jim nepovedl zázrak doma, určitě to dokážou v unii.
    Jo, ono těma dotacema, kterejma se udotováváme navzájem, se pokud si nedáme pozor fakt dostanem do role, kdy prostě budem plně závislí, což je asi cíl, protože co kdyby někoho napadlo (a jakože už napadá) z toho zdrhnout.
    A na takový naličkosti, jako třeba jak dopadly země, který čerpaly z unie až se učerpaly k úpadku, na to se nehledí.
    S politikama, to je takovej paradox. Nás normální lidi docela zajímá, jak se bude stát dál vyvíjet, jak budem ekonomicky existovat, jestli budem prosperovat, jak se nám tady bude žít atd. a dost to řešíme, jediný, kterejm je to upřimně putna a jedou jenom na ukájení vlastního konta a ega a zbytek je jim fuk jsou politici, kterejm sou takový otázky ukradený. Prostě si nahrabat, získat moc a dole ať se luza třeba pose.e.
    A nějaký zamejšlení se, co bude, nebo co způsoběj, si moc nepřipouštěj.
    GORG
    GORG --- ---
    MANFRED:
    REDGUY: Ono to má někdy dost komickou dohru, že ČR třeba hrozí od EU pokuta, pokud něco nesplníme (některá porušení podmínek jsou sankcionována). Takže ČR je rozkrádána a EU si od ČR ještě vezme nějaké další peníze, aby ČR potrestala. Parádní systém :) Tohle přivedlo Indonézii do role věčného dlužníka MMF, protože jejich vůdci zemi ochotně rozkrádali pro zemi nevýhodnou politikou.

    Pod čarou ale co jsem viděl v dokumentu od britského novináře Johna Pilgera o globalizaci a konkrétně tomto případu Indonézie a jinde, že to bylo vlastně tak, že si USA tam řízeným atentátem svrhli prezidenta a nasadili nějakého šíleného diktátora, který pozabíjel asi milion lidí v nějakých děsivých vyhlazovacích táborech. USA ho podporovali a měli rádi, protože předmětem jeho represe byli komunisti. Prostě něco jako McCartnyho éra akorát o dost drsnější. Tedy on by někdo mohl namítnout.. hej vždyť oni si od MMF půjčili, a tak holt musí za i platit a plnit podmínky. Spravedlivé je to přece. Jenže kdo má vinu na tom, že tam měli v čele diktátora. A dokonce svůj dluh splatili. Oni už ale musí platit úroky, takže prostě to nemá řešení, když odprodali národní přírodní bohatství nadnárodním korporacím. Taková země pak nemá moc prostředků, nebo žádné, jakým způsobem generovat zisk na splacení dluhu. Pilger v MMF vyzvídal, jestli jim ten dluh nemůžou odpustit. Prý ne :)
    Podobně v mé optice naše uvázání do EU a Eurovalu teď čerstvě je podobný způsob, jak se daná země dobrovolně vzdá velké části suverenity. Takže jo.. je to dost šméčko, jak politici jsou schopni přivést zemi ke dnu. Nebo Řekové?

    Já teda tomu eurooptimismu moc nerozumím. Celá evropská komise se před lety musela rozpustit, protože jeden eurokomisař leaknul médiím, že je to tam "zkorumpované až na kost" včetně jeho, že už se na to nemohl koukat a z těch úplatků zbláznil.
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    REDGUY:
    No a staral se snad u nás někdo, co bude, až unie zjistí, jak to hezky rozkrádáme? A někomu se za to něco stalo? Vrátili ti co to rozkradli rozkradený prachy a chmatáci byli po zásluze přísně potrestáni?
    Nedbalé ouřednictvo které na tom pracovalo vyházeno stejně jako naše kontrolní oddělení která nic neodhalila? Odstoupila hromada politiků kteří to spoluzkurvili?
    Ne, nestalo se až na to, že to pěkně všichni zaplatíme celkem lautr prd.
    A jakmile se penězovod obnoví, půjde to stejnym stylem zase dál. Sem tam si možná naši odborníci vyměnili židle.

    Ale tak jsem to nemyslel, ono díky nastavení je to tak, že i když to nikdo nenadcení či jinak nezkroutí, aby z toho něco nasál do kapes bratrstva chmatáků, nakonec se projekt uskuteční. Povětšinou je to něco, co prachy negeneruje, takže to nevrátí oněch průměrně 60% ceny, zaplacenejch z neevropskejch peněz, ani to, co vrazila unie (když jsme jí to tam předtím my, nebo jinej stát odvedli). Ale dobrý, stojí to. A vytrvale to dál žere prachy na udržbu, provoz, opravy a podobně. A vzhledem k tomu, že když se vyřvává, jak to platí unie, tak se každej pořádně rozmáchne při tvorbě projektu, tak z toho lezou naddimenzovaný, nepromyšlený akce, už proto, že čim víc prachů se točí, tim víc se dá odklonit. Takže následně je třeba do toho strkat docela hezký peníze, který tak nějak nemáme.
    Hezky popisuje třeba co to dělá se školstvím, Tomáš Fürst:
    Bohouš chce víc chlebíčků! | Finmag.cz
    http://finmag.penize.cz/ekonomika/268256-bohous-chce-vic-chlebicku!
    REDGUY
    REDGUY --- ---
    MANFRED: Systém těch dotací je prostě nastavenej tak, že hlavně utrácet, no a nestarat se jak dál - "Nestarat se a jak dal"? Hmmm. Zvlastni. Kdyz se nikdo nestara "jak dal", cimto, ze nam ted spoustu dotaci pozastavili protoze kontroly ukazaly ze to rozkradame? Hmmmm...
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    GORG:
    Jo tak ono celkově maj lidi o financích představy na úrovni Speabla, tak nejni se co divit. Systém těch dotací je prostě nastavenej tak, že hlavně utrácet, no a nestarat se jak dál(teda proč se starat, kdoví kdo tam bude sedět po nějakejch volbách, že jo, a vno dycky se to nějak udělá). A vetšina těch akcí visí na udržitelnosti jako podmínce, což znamená minimálně 5 let do toho rvát další prachy. Fakt magořina.
    Jo, bylo by to pro dočasně nezaměstnaný přínosný, jenže ono by se přišlo na to, že teda maj nějakej příjem, a tak není třeba jim vyplácet nějaký podpory, takže budou furt na svym.

    REDGUY: Ona EU vcelku překonává i ty nejšílenější hoaxy.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam