_BENNY: konspirační teorie tu mají vlastní klub. sorry, ale obviňovat z šíření konspiračních teorií někoho, kdo je nešíří, to by podle mě neměl ani moderátor.
GORG: tady s tebou musím polemizovat ohledně toho, že posílat něco e-mailem místo poštou by cokoliv změnilo... faktem je, že pro mě Internet představoval dlouho spíše formu komunikace pro poučení a zábavu a nevnímal jsem ho jako "silový" komunikační kanál a třeba zřízení homebankingu jsem se léta bránil... atd.
"pumpovat do bank"... to celé závisí na tom, zda ty banky vytváří zisk který rozdělují mezi akcionáře, zda vyplácejí nestandardní odměny zaměstnancům apod. peníze uložené v bance samy o sobě nejsou skutečné bohatství - nebyly utraceny, tedy nedošlo ani k žádnému konzumu.
představa, že jsou někde zdroje, které by šlo rozdat mezi lidi, je naivní. lidé zaprvé nepoptávají pokaždé konzum, který fakt uspokojuje reálné potřeby, ale poptávají spíše zdroje společenského postavení (a to dost i na nevědomé úrovni - prostě aktivity, které jim dělají dobře, souvisí s tím, že jejich nevědomí si chce být jisté společenským postavením, protože většinu společenské interakce tak jako tak automatizujeme a vlastně to probíhá na nevědomé úrovni). takže můžu to možná kritizovat - ale dělám to taky (tedy: poznání, jak funguje společnost neznamená, že automaticky mám nějaký nápad, jak bych to já nebo jiný měl dělat jinak, ale ani obhajobu, že to nějak jinak dělat nejde).
motivací lidí není v první řadě spotřeba, ale budování společenského postavení. tu je ale vlastně z řady hledisek lepší realizovat ve "virtuální realitě" (to neznamená jen elektronickou realitou, ale právě třeba i finanční/kapitalistickou virtuální realitu která existovala i jen "papírově", "starou byrokratickou" virtuální realitu předpisů a zákonů, apod.) než přímo soutěžit v okázalosti spotřeby (gangsta rappers co budou nosit zlaté řetězi a jezdit bouráky - no pravda, ti si to aspoň "užijou", na rozdíl od abstraktního boje o moc)
v podstatě vědět, že můžeme něco udělat, až se rozhodneme to udělat, nemusí být vůbec nutně špatné. problém je, že dnešní klíč podle kterého rozdávají banky úvěry a stát dotace, je do jisté míry absurdní.
já nebudu "donášet" např. vím o státní dotaci na palírnu (v malém): což je v podstatě otevřená investice státu do podpory alkoholismu, ze které bude mít prospěch v podobě vybrané spotřební daně. já neříkám ani tak, ani tak: ani neříkám, že se mi ten projekt nelíbí. normální představa "kapitalismu" ale byla, že zrovna toto je ten typ jisté investice, kdy si od banky půjčí někdo, kdo předtím předvedl serióznost a solventnost a bezúhonnost a ochotu splácet daně - a ZARUČENĚ se ty peníze bance (a jejím střadatelům) vrátí. dnešní společnost tedy ani není "socialistická" ve smyslu toho, že by se z peněz vybraných na daních realizovaly nějaké mimotržní, de-facto utopické projekty budující lepší svět (zdravotnictví, školství): financuje se z nich "lokální alkoholismus" (palírna je pořád relativně komunitně-utopický projekt, protože místo přepálené průmyslové zemědělské produkce aspoň lidi budou pálit ovoce ze svých sadů, apod.).
otázka ale zní: komu a na co dnes vlastně půjčují banky? stát musí dotovat banky před krachem - a současně musí dotovat i projekty, které by podle všech myslitelných historických kritérií patřily k těm zaručeně nejvýnosnějším! takže nahrazení dnešních účelových mimotržních dotací (které fakticky nahrazují roli bankovních podnikatelských úvěrů v reálném kapitalismu, případně akciového trhu) něčím jako základní příjem se přímo nabízí.
Mohl by někdy fungovat "čistý kapitalismus", bez jakékoliv sociální solidarity, zcela neregulovaný, aniž by znovu začala západoindická společnost vozit otroky na tabákové plantáže, aniž by finanční trhy byly ochotné poskytnout úvěr panovníkovi, který je investuje do nákupu zbraní a teritoriální expanze, apod.? Těžko říct. Lidstvo zkusilo různých slepých uliček už spoustu, ve všech možných oblastech. Proč by neměl dostat šanci zrovna základní příjem? (třeba proto, že by s ním mohla být spojená šance na skutečnou sociální mobilitu, či dokonce rovnost, skrze ještě vyšší tržní ohodnocení málo prestižních/zábavných profesí, které se skutečné - dědičné elity a rodové klany obávají jako čert kříže?)