• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Tak ta narazova castka za bailouty, investicni pobidky a spol. mozna tak velka na hlavu nebude. Kdyz snizis dane mozna docilis lepsiho efektu nez pres NZP.

    Jinak v USA byla celkova castka bailoutu udajne 23 bilionu dolaru.
    EU dala na bailouty 2.3 bilionu EUR.

    A bailouty se opakuji zatim nejak, tak by se z toho mozna dalo zit dlluhodobe :)
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Az nato, ze sa tu uz niekolko krat ratalo, ze uz relativne male sumy ktore sa maju rozdelit per osoba vyrazne ukrajuju z celkoveho rozpoctu. Ked spravim len hlupu kalkulaciu - cely rozpocet SR na 2014 / pocet obyvatelov SR tak vychadza astronomicka ciastka cca 2600e. A to by statu neostalo nic..

    Pricom 2600e nie je ani zivotne minimum, ked to rozratam na cely rok. Ano bankovy bailout mohol byt drahy, ale ked tie naklady rozdelis na cele obyvatelstvo tak mozno zistis, ze si z toho mozu maximalne tak kupit jednu veceru a koniec. Zatial co potencialne straty (mozno kaskadove) by mohli zruinovat tisicky rodin.

    Samozrejme, ze tieto zasahy zo strany statu nie su moc popularne (ale to hlavne koli korupcnym podozreniam). Ale to nas zas vracia ku klasickej otazke - kde sa nato zoberie. :))
    GORG
    GORG --- ---
    FIONOR: V tom pripade se namame, o cem bavit.

    Hele myslenka je, a znovu ji asi potreti ci ctvrte opakuji, ze pribyva prominentnich divokych vlku a kancu v oblasti financnictvi, ekonomie ci bankovnictvi, kteri rikaji to same, co se tvrdi v alternativnich mediich. Vic uz k tomu asi neni co rict.

    Kdyz si budu jako soucast financniho experimentu zvanem NZP tisknout penize, tak to samozrejme vyresim vse s nedostatkem penez v rozpoctu.
    GORG
    GORG --- ---
    Ona cela tahle debata odstartoval nalinkovanim jeho clanku. Samozrejme debata je o vsem moznem, jen ne o obsahu toho clanku :-)

    Ale ocenuju, ze se aspon pokousis debatovat. Cemu malo rozumim jsou ty tendence lidi jen vse minusovat, jak vztekly. Ikdyz svym zpusobem, tak by se dalo si predstavovat primou demokracii formou referenda.. palce nahoru/dolu. Proti nejsou moc velkym priznivcem prime demokracie :D Jakoze je fajn, ale to podle me neni samo o sobe resenim niceho.
    GORG
    GORG --- ---
    FIONOR: No jak uz jsem se ptal - ten ekomom Wolf ti taky prijde jako pitomec? Kredit ma na sva slova slusny, aby sel brat vazne. Ne byt ignorovan nebo to vkladat do ust me nebo Zeitgeistu.
    Jak jsem psal - pribyva prominentni ekonomu a bankeru, co rikaji to same.
    GORG
    GORG --- ---
    NZP je defakto to same jako bailout bank. Dostanou od statu zcela zdarma penize, obrovske sumy penez. Stat se podobne mohl snazit ozivit ekonomiku tim, ze by ty penize dal primo lidem. Pritom kolem bailoutu ani moc povyk nebyl. Spis nad odstupnymi nekterym vlastne problemovym bankerum, ale ten bailout byl povazovany za nutne zlo podobne jako statni dotace, investicni pobidky apod. kriveni trhu.

    Mach argumentuje myslim spravne, ze kdyz uz dotace, tak by mely byt dany vsem. Dotace jsou neco jako NZP. Penize za nic. Ale nespravedlivym zpusobem - nekdo je zvyhodnen.
    Podobne jsem tu kritizoval prispevek novopecenym absolventum VS - samozrejme jen nekterym z nich - omezeno poctem.
    GORG
    GORG --- ---
    Jinak zminka, ze se bankovni transakce s castkami vyssich nez je 1 miliard Kc neeviduji, dava teda snadno vzniku dohadu, do jake miry lze tomuto bankovnimu systemu duverovat.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    FIONOR: V zasade ako porekadlo - Za dobrotu, na zobrotu. Len to Justiny ukazali trosku vedeckejsie. :)

    V zasade sa da povedat, ze elementarny problem s NZP je ten, ze sa medzi ludmi vzdy najdu nejake hovada. A hovada sa budu vzdy snazit ojebat aktualny system. A zial NZP ma take naivne predpoklady, ze to je hovada prakticky raj.

    Inak v teraz tak uvazujem, ze by som rad videl keby NZP zaviedli ako experiment v ramci skoly - aby kazdy ziak mal vreckove... Ako dlho by ten system preziil a ake by boli vysledky. :))
    GORG
    GORG --- ---
    FIONOR: Penize asi muzes prepocitavat na praci, ale kdyz teda ti muzu za 1000 10 hodin pracovat na zahrade, tak asi nemuzes rict dalsim 9 lidem, ze i jim budu 10 hodin delat na zahrade (resp. 9 + 8 + 7 + 6 + 5 + 4 + 3 + 2 + 1 = 45 hodin prace) ci neco na ten zpusob.
    Muzes rozebirat, co jsou to penize, nicmene o cem mluvi ten Wolf a cela banda jinejch lidi je o tom, ze v nasem konkretnim pripade jsou ty frakcni rezervy, ktere docasne vytvari vic penez, nez vlastne existuje

    a dalsi vec u FEDu, ktery ma udajne sve penize pujcovat USA vlastne s urokem. Tedu USA jako takove by logicky nemelo mit moznost jak je vratit zpet k splaceni takoveho urok, pokud by teda USA nenasli nejake ohromne zasobiste zlata a svuj dluh vykoupili, ktery nutne musi vzrustat s kazdym dolarem.
    GORG
    GORG --- ---
    teda "bankovky" je nepresne.. myslim tim penize, at uz ve forme bankovek nebo elektronicky ci v mincich
    GORG
    GORG --- ---
    FIONOR: Bez ohledu na to, že Mládek je dost pravděpodobně pitomec, Mach na tom není o nic lépe...

    A co ten Wolf? Ten vypada na kapacitu. Jakoze (dosud) uznavany.
    Tak papirove bankovky resp. jejich digitalni reprezentace preci neni dluh ale jina forma reprezentace/vymeny(barteru). Neco jako pointer v programovani. Misto tahani celeho pametoveho bloku s objektem posles jen 4bajtovy pointer, 8bajtovy u 64bitobych systemu.

    To co delaji banky je ale, zda se, ze maji vice pointeru ukazujici na tu samou oblast pameti, kdyz se pridrzim IT programovaci analogie.

    Dalsi vec je, co je pravdy na tom, ze USA si od FEDu bankovky pujcuje (s urokem) a tedy je defakto nemuze splatit (kdyby na to prislo)? Tohle tvrzeni v ruznych osvetovych dokumentech se taky zacina objevovat z ust ekonomu a bankeru nekterych.
    GORG
    GORG --- ---
    NEKROMANT: Jo je to zvláštní. Na jednu stranu je celé téma frakčních rezerv jakoby tabu (moc se o něm nemluví v jakémkoliv směru, nebo jsem si nevšiml).
    A lidi o frakčních rezervách resp. o tvorbě peněz jakové hovořící mají zpravidla ten kritický pohled, že je to vlastně něco na způsob podvodu nebo pyramidové hry.
    Onehdá byla debata v ČT, kde byl Petr Mach a jakýsi politik z ČSSD (tuším že se jmenoval Mládek), a ten Mládek doslova řekl, že podle něj se dluhy splácet nemusí, a že to už to tak funguje přece delší dobu žít jakoby furt doknekonečna se schodkovým rozpočtem (do toho uvažoval, jak určité půjčky vlastně umožňují celkově růst = schopnost dluhy splácet nebo udržovat, aby se moc nezvyšovaly).
    Zní to šíleně, ale přitom spíš Mach tam byl moderátorem i ostatními hosty spolu s tím Mládkem považován naopak za šílence, který si myslí, že dluhy by se měly splácet.
    A to ani není řeč o "peníze = dluh" nebo "peníze z ničeho" ale že i myšlenka nutnosti splácet dluhy jakoby byla něco exoticky extrémistického.
    A co jsem slyšel od člověka pracujícího v bance, že se prý transakce nad miliardu neevidují? Vítej v high society.. možná se evidují jinde.
    NEKROMANT
    NEKROMANT --- ---
    SEAMON: Já tu Justínu nechápu pořád jak to s NZP souvisí a justínu až tolik neznám.. Ale mám v plánu si to přečíst (originál - eh tedy překlad originálu).. :)
    Domnovám se že ta základní myšlnka NZP je nám asi oběma známá.. mě se zdá dobrá a tobě špatná :)
    Asi se shodneme že koncept NZP počítá s tím že peníze vybere na daních a pak je rozdá zpátky (tedy nejedná se o obdobu kvantitativního uvolňování či emise nových peněz atd..).
    Takže se shodneme na tom že jde o přerozdělování a někomu se ubere a někomu se přidá.
    Ale já si myslím že to bude mít pozitivní dopady pro lidi.. (pro volný trh si myslím taky, byť je na rozdíl od zdejších diskutérů pro mě na místě až za tím co je dobré pro mě a pro lid "obě podmínky" :D)

    Nashe jsem důkladně nečítal, ale slyšel jsme chybné interpretace už dřív.. :) Ale pořád mi to připadá víc k věci než justýny..
    S tím že ty podmínky splněny ve společnosti se přít nebudu. Zdá se mi že máš pravdu, že splněny nejsou.

    "statny system do ktoreho odovzdas svoje financie ti ich zdvojnasobi." No nechapu, co se mysli tim systemem.. Asi bych se musel vratit k tem Justinam :D - pak by mi to asi bylo jasnejsi..
    Myslim ze NZP se vyplati vic jak 50% populace aniz by to byly Justiny tak jak jsem tu Justinu pochopil/nepochopil :D
    -Ale na tom se dlouhodobe neshodujeme..


    GORG: Ta financni negramotnost je silena... Neco malo jsem se dozvedel od Davida Graebera :D ale nemam porad dojem ze by mi to stacilo :) Pripadam si jako analfabet..
    V dokumentech jako http://www.youtube.com/watch?v=6sjubBLnI-8 jsou velké nepřesnosti a ani sami zaměstnanci bank toho o penězích moc neví (ekonom také každý říká něco jiného pokud vůbec něco... :D).
    Dokonce ani bývala ředitelka české komerční banky se kterou se znám toho o penězích moc neví..
    A bavil jsem se se dvěma zaměstnanci ČNB a také mi to přišlo hodně zvláštní co mi říkali o penězích (a neschodovalo se to..).
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    NEKROMANT: Asi si to necital tak uplne dokladne takze k Nashovi:

    Pokud má hra jednu Nashovu rovnováhu a je hrána za určitých podmínek, pak hráči zvolí příslušné strategie. Nutné podmínky, které zaručí, že se tak stane jsou následující:

    Hráči se zachovají tak, aby maximalizovali svoji očekávanou výplatu.
    Hráči provádějí svá rozhodnutí bezchybně.
    Hráči jsou dostatečně inteligentní, aby dokázali odvodit správně řešení.
    Hráči znají plánované strategie všech ostatních hráčů.
    Hráči věří, že odchýlení se od jejich strategie nebude mít za následek odchýlení ostatních hráčů od jejich strategií.
    Nejenom že musí všichni hráči vědět, že ostatní hráči splňují tyto podmínky, ale i ostatní hráči musí vědět, že ostatní ví, že ostatní splňují tyto podmínky ...

    Myslim, ze kludne mozeme povedat, ze tieto podmienky vo vseobecnosti populacia nesplna.

    Priklad s Justinami je vlastne NZP na stereoidoch - statny system do ktoreho odovzdas svoje financie ti ich zdvojnasobi. Tj. ak by vsetci vlozili rovnaku sumu, tak vzdy dostanu 2x tolko. Aj tak sa ale najdu ludia co budu podvadzat a dokonca sa im to v tomto nastaveni aj vcelku oplati. Cim viacej ludi zacne podvadzat, tym horsie vysledky maju ti co nepodvadzaju. Ciste technicky, kym sa najde aspon jedna Justina, tak neprispievatelia zarabaju. Ak je Justin pod 50% populacie, tak sa im ale neoplati prispievat, lebo sa im nevrati to co vlozili.

    Pri NZP je neralne hovorit o tom, ze sa odovzdane peniaze zhodnotia. Tj. to co sa vyzbiera sa len prerozdeli. A zmyslom celej operacie je, aby urcita menej prijmova skupina dostala viac. Kedze prerozdelujes, tak logicky urcita vyssie prijmova skupina dostane menej ako prispela.

    Tj. pri NZP su uz na zaciatku Justiny v strate a este ani nik nepodvadza. Ano je to zjednodusene, ale uprimne - ak z NZP konceptu spravi simplifikacia ocividnu hovadinu, je realne mozne, ze pridanie komplikovanejsich pravidiel to napravi?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GORG: a tohle uz s NZP nesouvisi naprosto vubec
    GORG
    GORG --- ---
    http://www.washingtonsblog.com/2014/04/conservative-economist-wants-basically-ban-banking.html

    // Trosku bokem, ale souvisi to silne s penezi a jejich hodnotou. A frakcnimi rezervami. Ja sice vystudoval internetovou vysokou skolu konspiracnich ved (IVSKV), kde mi bylo receno, ze penize se vytvari z niceho mimojine systemem frakcnich rezerv. Pomerne dlouhou dobu jsem se setkval s reakci, co ja o tom muzu tak vedet. Na druhou stranu pribyvaji pocty serioznich respektovanych ekonomickych kapacit, kteri rikaji to same (mozna do toho netahaji reptiliany nebo iluminati).. ze frakcni rezervy vytvari disbalanci, ktera je skodliva, a mela by byt zrusena.
    Tady je povidani o clanku M. Wolfa, coz jak jsem dohledal je velka kapacita, a v clanku pro FT vola po 100% kryti u bank.

    Printing counterfeit banknotes is illegal, but creating private money is not. The interdependence between the state and the businesses that can do this is the source of much of the instability of our economies. It could – and should – be terminated.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GORG: to je teda hodne oklikou. kolikrat se tam vubec mihlo slovo "prace", vis?
    GORG
    GORG --- ---
    Ad Dušek video.. je to trochu obklikou k tématu toho jiného paradigmatu přístupu k práci..
    GORG
    GORG --- ---
    Jaroslav Dušek a Nevýchova: Rozhovor
    https://www.youtube.com/watch?v=CQ0xJ9BtfeQ
    GORG
    GORG --- ---
    No definice chudoby - asi dobře říká Keller, že můžeme hovořit o "pracující chudobě" - totiž, že řada lidí pracuje za nižší plat než je hranice chudoby .. to je asi 9 tisic, zatímco minimálni mzda je 8 tisíc.
    Takže mluvíme o těch, kteří pracují.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam