MANFRED: tohle neřekl nikdo. přijde mi, že moderní anarcho-primitivisticko-new-age-levicově-lesní scéna se orientuje spíš na rytmické nástroje (bubny, ovšem tedy vegani je nemůžou potahovat kůží, leda kůží zvířat sešlých přirozenou smrtí, takže asi chřestí tykvemi, nevím...)
nebo jinak: peníze dnes dávno nevydělávají ani ladič (ten je slepý, takže má nárok na invalidní důchod), ani klavírista, ba ani zlý vykořisťovatel kapitalista vlastnící továrnu na klavíry -ale vydělávají ji majitelé copyrightu (tedy: forma represe, dnes dosud stále ještě garantovaná státem a jeho represivní silou - je to můj politický obor, takže něco o tom tuším, sorry) a případně spediční firmy, převážející po dálnicích klavíry sem a tam. případně, finanční sektor, který prodá klavíristovi pro jeho klavír hypotéku na předměstí...
ne vážně: takhle se dá vtipkovat donekonečna, ale neřeší to akutní problém: a sice ten, že tržní hodnota většiny práce (i kvalifikované) horempádem klesá. Já byl v 90tých letech jako programátor king. Dnes jsou mi znalosti z té doby nanic.Část aktuálních znalostí jsem dohnal, ale i když je tahle práce pořád relativně ceněná, tak žádaná je zejména práce v zahraničí a navíc nemám správné reference/správné CV a přeci jen nedohnal jsem všechnu potřebnou kvalifikaci (kombinace C, Python a SQL není žádaná tolik, jako třeba C/C++ a C++ je už za hranicí toho, co můžu reálně zvládnout - je to jako by si po slepci chtěl to piáno nejen naladit, ale ještě i nastěhovat do bytu...)
otázka na tělo:proč asi si slepí ladiči pian přivydělávají laděním, když jako slepci mohou v pohodě vystačit s invalidním důchodem? není to trochu protiargument proti teorii, že v podmínkách ZP nebude nikdo nic dělat, protože přece hloupý proletariát je možné dokopat do práce pouze pomocí existenčních tlaků, a kdyby tyto neexistovaly, nebyl by motivován dělat cokoliv? (taky by bylo zajímavé analyzovat vliv výše invalidního důchodu pro slepce na tržní cenu naladění piána.. je takhle nižší, nebo vyšší? existuje určité množství slepců, kteří by ladili piána jen kdyby nebrali důchod a kazili tak ceny na trhu?)
uvědom si prosím, že tváří v tvář automatizované velkovýrobě a moderním informačním technologiím jsme "slepci" v podstatě vždycky: ano, nějaká speciální práce, kde máme výhodu na trhu, se pro nás stále ještě najde. ale v zásadě profesí, kde tržní hodnota naší práce je naprosto mizivá, je stále více.
no a když k tomu připočteš, že ZP bývá liberály navrhován jako náhrada k systému minimální mzdy (která dnes slouží jako úlitba v systému, kde výsady finančního sektoru naprosto "zakřivují" trh a to, kterým směrem kapitál nasměruje vznik úspor z rozsahu... nakonec minimální mzda a sociální zabezpečení dokázaly jen to, že se všechno možné outsourcovalo do Číny či jinam do Asie...)... tak to najednou jako takový nesmysl nevypadá.
problém je skutečně s tím momentem, kdy ti, kdo dosáhnou lepších příjmů svým úsilím (aspoň ze svého hlediska), prostě nebudou ochotni platit daně. takže základní příjem ve zlatě či bitcoinu si lze představit stěží. lze si představit ZP ve fiat měně, ve které banky a finanční sektor (které stejně od začátku 20.století požívají značných výsad) budou podléhat nějakému zvláštnímu režimu (jinými slovy: aby mohl existovat reálný trh uspokující reálné lidské potřeby reálným zbožím a službami, bude potřeba vytvořit nějaký framework, dávající aspoň přiměřeně rovné šance všem)
takže já to vidím na ZP v kombinaci s deregulací duševního vlastnictí (copyright, patenty) a nějakou formou regulace finančího sektoru (např. že faktické nekryté úvěry vytvářené bankami by musely být vyvážené vyplácením ZP občanům)
nejde o to, že by dnes stát nějaké výhody ze dnešního systému nečerpal: čerpá je dost značné. ale myšlenka ZP je spíš o tom, že stát existenci těchto výhod rovnoměrně rozloží mezi všechny občany a nejen mezi ""úřednickou třídu"' (toto je pojem, který používají i libertariánští kritici byrokracie a socialismu, mimochodem)
takže je s podivem, že zrovna ZP je bod, který by libertariány a liberály měl nějak výrazně rozdělovat: ZP vyplácený všem občanům může nakonec být ve výsledku levnější, než výhody, které dnes pobírá úřednická a korupční třída.... je to forma definice minimálního státu, který neintervenuje v takových záležitostech, jako např. minimální mzda.