• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Ne tak docela... Kdybych přistoupil na to, že nebudu mít přesčasy (které mi stejně nikdo neproplatí, ale snad si je budu moci někdy vybrat) tak se změním v podstatě jen na oživlý bankomat.

    Jakmile chci něco ověřit a eventuálně sebrat nějakému nefachčenku dávky - stojí to čas.
    Už jenom obeslat banky, pojišťovny a stavební spořitelny je díky pomalému rozhraní dost zlo.
    Obesílání jednotlivých registrů aut.
    Obesílání živnostenského rejstříku.
    Obesílání Ministersva vnitra (u cizinců)

    Některé věci ani nejde ověřit z práce a pokud je chci ověřit, musím z domova (což ale znamená, že zjištěné nemohu tím spíše použít přímo) - to se týká především facebooku, kde jsou tu a tam někteří lidé dost sdílní.
    Z 90% jsou to ale informace, které mohu použít pouze nepřímo a doufat, že to vyjde (což většinou ano), v 9% jsou to informace, které mohu přímo použít k odnětí dávek... A pouze v 1% jsou to informace, které jde použít k vymáhání přeplatku či podání tr. oznámení...
    (Jinak abych byl přesný - to první tr. oznámení nevyšlo proto, že jsem podvodu zcela zabránil a v prvním měsíci pobírání by šlo jen o malou částku pod 5.000,- Kč. Prý kdybych počkal pár měsíců, tak už by to trestné bylo)

    Akorát pak se vždy vynoří nějaký ignorant který začne silácky mektat nesmysly ekvivalentní tvrzení, že země je placatá...
    -----
    XCHAOS: Ono v mém případě je to hlavně s nulovým výsledkem... Na 99% to totiž skončí jako přestupek s banálními tresty.
    Jednak proto že částku 5.000,- Kč to většinou překročí až 2. měsíc vyplácení, což znamená, že bych musel alespoň 2 měsíce strpět rozkrádání státních peněz. (Tedy de facto svých vlastních)
    [Výsledek: Přestupkové řízení a pokud se prokáže úmysl, tak do 10.000,- Kč pokuty]
    Druhak proto, že by bylo nutné prokázat úmysl něco zatajit. Což reálně dost dobře nejde. Co když na to vážně jenom zapomněli, mysleli si, že to nepatří do kategorie, na kterou byli tázáni, nebo nepochopili, že to mají hlásit..?
    [Výsledek: S největší pravděpodobností se neprokáže úmysl, takže padne i to přestupkové řízení...]
    A do třetice je tu problém černé práce - tu by musel nejdřív někdo zákonným způsobem prokázat (např. inspekce práce - z vlastní zkušenosti vím, že reakční doba je cca 6 měsíců, případně policie - ale tam není úplně zřejmé, jak odůvodnit, že se tím mají zabývat právě oni). Mno a dokud to není zákonným způsobem prokázané, tak to nemůže být užito jako validní argument ve správním řízení, natož k podání tr. oznámení pro podvod.
    [Výsledek: Vysmátý parazit, myslící si cosi o prdeli, jenž tušení úředníkovy bezmoci vyměnil za jistotu.]
    -----
    překroucení do protivýznamu: "ž to třeba nahradí i starobní důchody (nebo že si je lidi budou platit dobrovolně)"
    originál: "myslím, že omyly tady vznikají ze všech stran - jak ten subjektivní požadavek "důstojnosti" na jedné straně, kdy si lidi myslí, ž to třeba nahradí i starobní důchody (nebo že si je lidi budou platit dobrovolně)"

    ...a takhle, milé děti, se argumenty vyrábí, když žádné skutečné nejsou k mání...
    Ano, je to od Tebe Fionore skutečně chucpe jako kráva.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    COMODOR_FALKON: naprosto chápu každého, komu se nechce podávat trestní oznámení... (já právě doufal, že v soukromém sektoru se vyhnu té záplavě byrokracie... ale vytvořili jsme si spoustu vlastních procedur a lejster, a když navíc klient požaduje asistenci s výpovědí ADSL u O2... :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FESTER: mno, tenhle klube je o ZP a ZP je právě _alternativa_ k minimální mzdě. snaha přenést sociální odpovědnost na zaměstnavatele vede k outsourcingu a offshoringu a právě k zániku klasických pracovních míst (jak asi bude předražený komiksový obchod konkurovat delivery dronům Amazonu?)

    jinak pro nás v Evropě je překvapivá asi hlavně skutečnost, že by nějaké město vůbec mohlo nařídit minimální mzdu - u nás města a obce a jejich vyhlášky rozhodně nemají ani vzdáleně srovnatelnou právní sílu, podobné zásahy do businessu lze AFAIK regulovat pouze celostátním zákony.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: To nas jako ma dojmout...? Chudak urednicek, on toho ma tolik... :) Ale spise pujde o individualni extrem nez plosny jev. Navic, na prescasy jsi musel pristoupit dobrovolne - to je nad slunce jasny z tech tvych vykazanych hodin (takovy rozsah nelze naridit). Odhaduju to na nejaky vymenny obchod - ono zvysovani kvalifikace neni automaticky narokovatelnou samozrejmosti. Tak si ted nestezuj - sam sis vybral :) Obrana proti excesum v podobe zneuzivani existuje - urad neni jeden urednik. Navic jako jediny ma data o tom, co komu rozdava. A kvuli tomu, ze urad neni schopen (chce vubec?) cinit kroky, ktere by cinit mel opravdu neni duvod zavadet nejakou plosnou davku pro vsechny - tak aby to ten urad mel bez prace ;-)
    FESTER
    FESTER --- ---
    dalsi bust :)

    When Minimum-Wage Hikes Hit a San Francisco Comic-Book Store | National Review Online
    http://www.nationalreview.com/...en-minimum-wage-hikes-hit-san-francisco-comic-book-store-ian-tuttle

    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Sorry, ale ja uz jsem takhle zcela bezne v praci 8-20, nekdy dele... Jeden den chodim do skoly, behem zbyvajicich 4 dnu tam stravim 50 hodin - z toho cca 18 hodin primeho jednani s klienty, kdy nelze cokoliv jineho delat...

    Muj osobni zivot se omezuje prakticky jen na vikendy... Mam cca 180 hodin prescasu z lonska, ale nemam, kdy si je vybrat...
    (ostatni z agendy na tom nejsou o moc lip - prestoze jsou ve svych spisech mnohem mene dusledne)

    Podat tr. oznameni neni jen tak. Je nutne k tomu sestavit separatni spis, shromazdit relevantni dokumenty a jejich propojeni vysvetlit v pruvodnim dopisu...
    (A v nejhorsim pripade pak jit svedcit)
    To stoji cas, ktery nemam...
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANYSEK: vsadil bych se klidne ze to kolo bylo stejne vyrobeny v cine.

    ale jo, libi se mi ty dohady o par stovek, kdyz jsou preci zeme, kde se zije jen za dolar denne. tam je potreba se ucit jak se to dela.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: zemedelstvi je industrializovane... muzes mi objasnit, co teda minuly vikend delali borci na plosine uprostred chmelnice? :) A jaktoze se ty traktory, co bezne na polich vidam neridi samy? Vubec, kolik statku jsi v posledni dobe navstivil, ze delas takove zavery? :D Sedni na sve solarni kolo (at te fyzicka zatez tolik neznavi) a vyraz na venkov, mas velke mezery...
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    XCHAOS: ty mas genialni diskusni taktiku. na namitku ohledne jedne blbosti odpovis blbostma dvema, pokud mozno ne zrovna souvisejicima.
    zkratka nejsi schopen nebo zamerne nechces udrzet linii myslenky. hlavne se nedostat ke korenu veci.
    vystupujes jako vizionar, ale v podstate jsi tmar.
    sorry, uz me to prestava bavit.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Jinak upozorňuju, že mi tahle debata moc nebaví a že mi dost štve, že jsem skoro jediný, kdo jí za ZP vede. (Rád bych se tomu věnoval max. jeden v týdnu, pojďme se dohodnout :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: lidi, kteří mají činžák, mají často i některé nájemníky, kteří pobírají státní příspěvek na bydlení, mimochodem - fakticky se tedy peníze, co zaplatí na daních, stěží u státu ohřejou, a stejně jdou zpátky k nim v podobě tohoto přídavku.

    nenapsal jsem, že by se daň z nemovitosti automaticky zvedla - ale současný stav je takový, že sociální dávky stejně fungují jako negativní daň z nemovitosti - musíš prokázat, že žádný nemovitý majetek nemáš, dřív než dosáhneš na dávky v hmotné nouzi. tzn. u většiny lidí by ZP tyhle dávky offsetoval tak, jako se tomu děje dnes - cílem by bylo najít rovnovážný stav méně náročný na administrativu, méně zneužitelný, apod.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    XCHAOS: aha, takze na muj dotaz ohledne toho co jsi uz vyresil mi nasledne napises, ze jsi to neresil do hloubky.
    chapu, poznamenavam si do prekladoveho slovniku z xchaostiny 'vyresit = placnout'
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LUBOB: ne, mě to opravdu neštve - zemědělství je dávno industrializované, nekrmí ho konkrétní lidé, ale v rostoucí míře "systém", jako takový. zavedení ZP by tento systém činilo méně odlidštěný, to je celé.

    ve skutečnosti mi více trápí, že někdo někde umírá hlady (když by nemuysel - společnost zdroji dost plýtvá, jak se může přesvědčit), než to, že je krmený a nepracuje: samozřejmě každému přeju, aby uplatnění našel, ale nutit někoho do práce násilím je kontraproduktivní.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    XCHAOS: štve mi to apriori popření, kdy práceschopný _nemajetný_ občan má za každou cenu makat, i kdyby třeba ta práce byla naprosto k ničemu a pouze plýtvala zdroji

    to je zase konstrukce. 'za kazdou cenu', 'plytvala zdroji' sis tam proste pridal.
    mimochodem, to ze by nekdo MUSEL praceschopneho krmit, to ti nestve? ty jsi divnej ... :-)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: To stale neresi problem spousty profesi, ktere praci musis na konkretnim miste vykonavat... a vazne nejde byt kdekoliv :)
    Zdravotni sestra muze jit do prace s anginou? To asi nebude dobry napad, vid? :-)
    A takovych profesi mas spoustu - hospodsti, prodavaci, ridici, strojvedouci, vypravci, piloti... ne, nebavi me psat dalsi... :) Vazne nevim, jak na ne chces ten anywhere-working napasovat.

    - bydleni pro nemajetne - co zachrani absence dane z nemovitosti, kdyz dotycny zadnou nemovitost nema? :-)
    - podpora v nezamestnanosti - ten, kdo vic vydelava take do systemu vice odvadi - vyssi podpora ma svou logiku...
    - OSVC velka cast populace? OSVC realne ubyva, a zamestnancu je vyrazne vic nez OSVC (pro zjednoduseni vynechame situace, kdy ma nekdo zamestnani i zivnostak) - takze tech, co se jen zivi jen jako OSVC je cca 600 tisic, k tomu cca 550 tisic nezamestnanych - a nejake 4 miliony zamestnancu. O jake velke casti populace mluvis? ;-) Nebo ze ktereho vesmiru mas ty svoje data? :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LUBOB: viz předchozí tři body, ve kterých současný systém nefunguje nijak rozumně. (navíc jsem to vůbec neřešil do hloubky... štve mi to apriori popření, kdy práceschopný _nemajetný_ občan má za každou cenu makat, i kdyby třeba ta práce byla naprosto k ničemu a pouze plýtvala zdroji... a zdrojů dnes přebytek rozhodně nemáme, tzn. ZP je pro mě dohoda o tom, že lidi nebudou nuceni do zbytečné práce)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    DANYSEK: právě naopak: přechází se od homeworkingu (dostupnost na PC z domova) spíš k "anywhereworkingu" (pracuješ tam, kde jsi dostupný na mobilu). pokud by nějaká kontrola měla na nemocenské hlídat, jestli mám vypnutý mobil, tak je to pro mě nepřijatelné (tohle dilema řešit nechci, takže si jako živnostník nemocenské připojištění dnes neplatím)

    tvůj strach, že zmizí cílené dávky, popravdě nechápu: ukázal jsem, že opravdu neoddiskutovatelné cílené dávky (zdravotní důchody) tvoří pouhé 2 miliardy a do ZP tedy nijak nezasahují (o ZP by je pravda bylo možné aspoň částečně snížit, ale ani to nehraje velkou roli). u toho ostatního jde prostě o to, jak velké části populace dnešní cílené dávky vyhovují a jaké ne:

    - velká část dávek jsou dnes cílené na nemajetné, bez vlastní nemovitosti (bydlení): tito lidé by ale dostatečně měli být zvýhodněni tím, že přece také neplatí žádnou daň z nemovitosti (dnes celkem malá, a dávky dnes fungují v podstatě jako "negativní daň z nemovitého majetku")

    - podpora v nezaměstnanosti dnes krátkodobě zvýhodňuje lidi, kteří byli propuštěni z velmi dobře placeného změstnání. takový lidí ale není zas tolik (medián mzdy je nižší, než průměrná mzda), podpora v nezaměstnosti dnes tedy zvýhodňuje spíše střední třídy, které měly současně možnost vytvořit si pro případ ztráty zaměstnání úspory

    - nemocenské dávky se dnes netýkají velké části populace, která podniká nebo funguje jako OSVČ, tzn. jejich nahrazení "stokorunovým" ZP by pomohlo dost lidem (a případně krátkodobým invalidním důchodem, pokud doba nemoci přesáhne nějaký limit - neumím říct, jestli je to měsíc nebo dva...). z důvodů zneužívání dávek byla dokonce nemocenská zrušená nějaký tuším jedne či více dnů na začátku, a to bez náhrady (já to ovšem nechci zrušit bez náhrady, ale nahradit právě tím ZP.. tedy má jít i o prostředky, které dnes krátkodobě nemocným chybí a jsou přerozděleny ve prospěch "střednědobě nemocných")
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    XCHAOS: vzdyť jsem to vyřešil: i ZP ve výši stokorun měsíčně by byl pořád ZP

    & k cemuze by to vlastne bylo dobre?
    myslis, ze bys taky dokazal vyresit, jake by to neslo naklady?
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Ta zminena "era homeworkingu" se zdaleka nedotyka vsech profesi a nikdy se jich dotykat nebude. Jses ted prilis ovlivnen tim, ze sam jses ajtak drepici nekde v kanclu... ale spoustu cinnosti musis vykonat na konkretnim miste a dalkove vykonatelne realne nejsou a nebudou.

    XCHAOS: jenomze tech na ZP rozdelenych par stokorun zpusobi nejaky vypadek jinde, zmizi nejake cilene davky a to asi bude problem :) A i jedna pitoma stovka pro sest milionu lidi je sedm miliard v souctu rocne... priznej se, tys hodiny matematiky na zakladni skole prospal vid? ;-)

    Jedna z klicovych otazek je take samotny fakt, aby tu nekdu ty pracovni mista take vytvarel :-) Ono kdyz ten system bude na hovno cely, tak mas dalsi problem z kategorie "kde na to vzit". A musis uvazovat globalne... nejde se zavrit za plot do nejake bubliny - to opravdu nefunguje :)
    FESTER
    FESTER --- ---
    jak dopadne NZP :

    One Man Was Happy to Get Minimum Wage Raised to $11. Then He Found Out Why It Wasn’t Quite the Deal He’d Hoped
    http://www.ijreview.com/2015/04/309158-one-man-happy-get-minimum-wage-raise-11-found/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    FIONOR: vzdyť jsem to vyřešil: i ZP ve výši stokorun měsíčně by byl pořád ZP. jak ho zvyšovat, je jiná otázka (pokud odmítáš diskutovat, že zefektivnění ekonomiky by přineslo růst a tedy i objem vybraných daní, případně že v jíných rozpočtových kapitolách je prostor pro úspory, tak to je potom těžké)

    určitý prostor pro úspory ve výdajích existuje vždy, jak poukazují např. Piráti:
    Analýza smlouvy na SMS jízdenky: Praha má právo jednat o slevě - Klub Pirátů
    http://praha.pirati.cz/smlouva-na-sms-jizdenky.html

    ... celá debata je o tom, jestli případné úspěšné vyjednávání veřejného sektoru ve věci podobných nepřiměřeně vysokých provizí a vzniklé úspory mají být použity jen ke snižování daní, nebo to má být utraceno jinde efektivněji, nebo jestli dlouhodobým cílem by mělo být vytváření třeba toho fondu ZP. tohle je do jisté míry věc vkusu: vy mě nesnášíte obecně za to, že to směřování k ZP pokládám v nejobecnější rovině správné, a že význam by mělo začít u stokorun (a pak občanům ukazovat cesty, jak to zvýšit)

    samozřejmě ZP, který by přesáhl určitou mez, by udělal z celé ekonomiky ekonomiku spíše socialistickou až komunistickou, lidi by neměli motivaci udržet si zaměstnání či podnikat, pokud by rozdíl v příjmech mezi ZP a ZP+mzda či ZP+zisk byl příliš malý. toto je celkově problém a já jsem v minulosti naznačoval, že bych si uměl představit něco v kategoriii církevního "desátku", který má v podmínkách osídlení mírného pásu tisíciletou tradici... a církev ho historicky také zdůvodňovala i tím, že se věnuje charitě. (Toto by velmi zhruba odpovídalo tomu, že méně než 1/3 HDP přerozdělují veřejné rozpočty - současný stav - a zhruba 1/3 veřejných rozpočtů by tvořil fond ZP .... dnes toto velmi zhruba odpovídá stavu financování důchodů, takže by nebylo jednoduché se do toho vejít, ale smysl by mělo začít už u nejčastěji zneužívaných dávek)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam