• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    co k tomu říká skutečná levice..
    Jak by vypadala společnost s univerzálním příjmem? | A2larm
    http://a2larm.cz/2016/04/jak-by-vypadala-spolecnost-s-univerzalnim-prijmem/
    (jinak já jako liberál lezu krkem jak levici, tak konzervám... s něčím z toho, co tam píšou, souhlasím, jiné věci jsou mimo naší možnost ovlivnit: jednodušší organismy jsou vystavené tlakům biologické/genetické evoluce, člověk je vystavený tlaku sociální/mocenské evoluce... a člověk který chce psát filosoficko-politické bláboly je vystavený tlaku memetické evoluce :-))

    moje názory na ZP nejsou nutně levicové a idealistické.. jsou daleko pragmatičtější a týkají se toho, že společnost je tvořena pravidly... a tato pravidla lze buď vynutit silou, nebo si jejich dodržování u občanů "koupit". já dávám přednost tomu být smlouvající obchodník před diktátorem, který používá ovládání strach či přímo silová řešení.. to je celé.

    v podstatě nelze být pacifistu, věřit na volný trh a současně nevyhlásit nějakou základní úroveň sociální odpovědnosti a zajištění toho, že dohody jsou fakt dobrovolné. vše ostatní je vlastně jen glorifikace "práva silnějšího".
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAINBOF: no hele, moje zkusenost ze zivota z vedeni svj je takova, ze lide, kteri se ohaneji tim, jak nemaji cas a maji hrozne prace ve finale maji takovyho volnyh casu, ze hlavne sedej u televize a u lahvace. kolikrat me rozesmal nas domovni alkac, dej mu panbu uz lehky nebe, jak s lahvacem v ruce mi rikal, ze ma hrozne prace... :D
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    VYHULENY_UFO: ja vim narazim na to jak se ohani tim jak nema cas pocitat a ze ho bude mit v xxx a pak pridava uz dopredu zcela zbytecne duvody ktere se pak v budoucnu hodi proc neni cas.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    RAINBOF: no nevim, nekteri my kolegove to zvladli s partnerkama a detma a to prosim delame v soukrome sektoru.
    to bud chces skolu udelat a pak ji udelas, vybirat je z ceho.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: to neni zadny rozstristeny ZP, to je jen tvuj vyklad v rovine "co vsechno nejaky COMODOR_FALKON za ZP povazuje". Normalni slatanina - a to predevsim na strane zdroju, kdy za ZP povazujes i to, co si lide vlastnima rukama vydelaji a stat jim to "milostive" nesebere na danich. Ty tve " rozdilne" castky jsou jen pozustatky danove progrese (ruzne vyse zdaneni podle prijmu, drive naprosto bezne...).
    COMODOR_FALKON: A zbytek namisto studia systemu v souvislostech (i tech historickych - neb i znalost historie je dulezita) venujes bezduchemu zvatlani a hadani se o tom, jak tvuj pohled vytrzeny z reality je ten jediny spravny™ - i kdyz jde jen o slataninu "jak to vidis ty" ;-)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    RAINBOF: Ne, pouze mam (asi jako jediny na teto diskusi) i rozsahly zivot offline a davam mu prednost pred tim virtualnim...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Dalsi Tve vyblitky...

    Uz v nekterem z prvnich prispevku jsem uvedl, ze moji predstavou je sjednoceni roztristeneho ZP na jednu vysi tak, aby se pracujici nemeli hure nez nepracujici...

    (nepracujici jednotlivec dnes dostane soubor "dilcich ZP" ve vysi cca 2.200-14.000 dle okolnosti, resp. vychcanosti)

    Tak ja se na nic vymlouvat nepotrebuju, zejo...
    Uvedeni jakehokoliv duvodu je jen a pouze moje dobra vule...

    Moje prispevky do diskuse jsou podmineny existenci volneho casu a vzhledem k nizke priorite teto diskuse i tim, aby ten volny cas nebylo mozno vyuzit nejak lepe...

    Ty to mas ocividne jinak a tak tu vytrvale na vsechny strany plives jed, aniz by ses kdy zmohl na nejaky vlastni navrh reseni soucasne situace...
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    COMODOR_FALKON: ok beru. jsi proste kecal.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: ja ctu dobre, vsak odkazovane video to popisuje presne :) Ja cist umim. Bavis se o penezich rozdilne vyse (nebot treba i sleva na poplatnika, pokud je vypoctena danova povinnost nizsi, neni uplatnena cela - a rozdil se nevraci; stejne jako je ruzne vysoky nize diskutovany bonus pri splneni podminek a stejne jako se lisi vyse vyplacenych adresnych davek), ale nic ti nebrani z toho udelat jednu slataninu. Ani uspora administrativy vazne nevznikne tak, ze jednim pojmem oznacis desitky ruznych forem vyplaty/nesebrani.
    Smyslem slevy na poplatnika vazne neni to, aby si mel "virtualni" sloupecek, ktery nasledne oznacis jako "vlastne vyplaceny ZP". Je to prvek danove progrese - cilem je snizeni danove povinnosti nizkoprijmovym pracujicim, a je to pozustatek puvodniho progresivniho zdaneni, tak jak tu bylo za komunistu - kdy se uspech obvykle trestal - vyssim zdanenim prijmu... na coz zavistivy chudsi lid obvykle slysi :-)
    COMODOR_FALKON: blbejsi vymluvu tam uz nemas...? :D Na to, ze ti je skoro tricet se vymlouvas hur... nez patnactiletej kluk... :-) A to chces menit socialni system celyho statu? :D
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    RAINBOF: Ja k tomu mam jeste partnerku, co nesnasi, kdyz si hraju s mobilem...

    Nebyt toho, ze cekame pruvodciho a ja mam jizdenky koupene online, asi bych ted nepsal...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Kdybys cetl lepe, vedel bys, ze v uplnem zakladu povazuji ZP za finance, pro ktere zjednodusene plati, ze:
    "po splneni zakladnich podminek jsou kazdemu k dispozici ve stanovene mesicni vysi"
    - bud ze jsou mu vyplaceny
    - nebo mu nejsou (v rozporu s jinou legislativou - danovou) sebrany
    (to pro zjednoduseni a zlevneni administrativy)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    VYHULENY_UFO: tak ne kazda skola je stejna. a ne kazdej ma na to studovat makat a normalne fungovat.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    DANYSEK: ma hrozny kecy, mam spoustu kolegu, kteri si zvladli dalkove pri zamestnani dodelat vysokou.
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    no a pak se z nej stane vyhledavany cil :)
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    RAINBOF: pak na to nebude mit zase cas, protoze statni sprava je beztak jenom prestupni stanici... a v soukromem sektoru bude vytizen necim dulezitejsim :-)
    RAINBOF
    RAINBOF --- ---
    já si počkám po těch zkouškách. Jsem zvědav na ty jeho výpočty.
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: jasne, podle tve bramboracky je ZP jednou jenom vyplata, jednou socialni davka, jindy kombinace vseho dohromady... :D Myslim ze nejlepe tve vnimani ZP vystihuje nasledujici video :)
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Zase meles z cesty...

    Ja v tuhle chvili vubec neresim, kde na ZP vzit, jen tu a tam popisuji jiz existujici formy ZP. Tot vse...
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    COMODOR_FALKON: myslim ze v kontextu topicu je kazdemu fuk, co kde delas. Diskuze nad paragrafy ma toliko za cil porovnat prijmy a vydaje v ramci soucasneho systemu s plosne vyplacenym NZP (vc. stanoveni zdroju, kde na to chces vzit). Zatim jen nahodile strilis mozne teoreticke zdroje (navic zpravidla ty, co jsou z pohledu naroku na plosnou univerzalni vyplatu s prihlednutim k pozadavku snizene/nulove administrativy smesne male). Ale ucelene dopady zmen vlastne zhodnocene nemas - jen strilis od boku diky sve zapsklosti spojene s agendou hmotne nouze (jez az tak moc nestoji)...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    DANYSEK: Tak uplne jako Tonda Blanik nejsem, ale piju dost kafe s odpovidajicim mnozstvim vody a soucasti moji prace je kontrola klientu u nich doma...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam