COMODOR_FALKON: ta tvoje speciální linie, kdy skutečně lidi, co u nás hrají podle pravidel a nějakou práci (často absurdní a zbytečnou, pokud ji zadává třeba obec) přijmou, jsou pak bití a jsou na tom hůř než ti, kdo se v tom "naučí chodit", je zajímavá.
skutečně je absurdní, že kombinací dávek lze dosáhnout na víc, než minimální mzdu. to je ale specifická česká zvláštnost, kterou by šlo nejspíš řešit i jinak.
úloha ZP v systému je důležitější, než jen narovnat systémové chyby. zřejmě by šlo stávající systém nějak "vytunit", aby přídavky na bydlení nebyly zneužitelné, aby každá (legální) práce byla lépe placená než dávky v hmotné nouzi (pořád ale zůstane problémem práce načerno či našedivo...). jenže ZP je více než o "vytunění".. ZP by byl v podstatě novým základem společenské smlouvy. Ono se to třeba nezdá, ale třeba naše republika stála na základech, které byly ve své době už zhruba sto let zastaralé za světem (požadavek pozemkové reformy ve fázi, kdy se společnost už spíš industrializovala). Od zrušení poddanského principu (byť už bez nevolnictví) neuplynulo ani sto let... a experimentů nějak vyjasnit vztah občana a státu od té doby proběhlo hodně.. nemálo let místo ekonomiky fungoval přídělový systém, celý reálný socialismus pak sociologové (paradoxně právě ti, kteří byli vzdělaní v tomto omezeném systému!) ohodnotili jako snahu uchovat "archaickou společnost" proti nástrahám a výzvám, které přinášela modernita.