• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    CYBERKOTLIK: na prvni pohled to tak muze vypadat, to je pravda
    .. Cechy jsou navic zajimavy priklad svoji bezpecnosti a nizkoprahove dostupnosti zdravotni pece
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    PETER_PAN: realie je takova ze si nemame na co stezovat - spotreba potravin a vubec vseho je na historickejch maximech. Nikdy v historii nebyl v Cechach vetsi blahobyt nez je ted, mame socialni system, 8h pracovni dobu, doktory zdarma, narvany obchody jidlem, pojistovny, nizkou kriminalitu, nizkou nezamestnanost....jinde te zastrelej kvuli hodinkam
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: nesouhlasim, ale to je jedno ..
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: + CYBERKOTLIK: .. myslel jsem ze diskutujeme realie zapadni civilizace
    CYBERKOTLIK
    CYBERKOTLIK --- ---
    PETER_PAN: mozna byses mel dovzdelat v hiearchii potreb. Na nejakej volnej cas a rekreacni sportovani ti lidi, ktery zerou placky z pisku a zijou v rozpaleny chatrci z vlnityho plechu, z vysoka serou. To co pises, je typicky pohled rozmazlenyho prislusnika zapadni civilizace (coz tu jsme vsichni). Takze ano - JSME blagobytna spolecnost e srovnani s cca 3/4 zbytku planety
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: No nic s diskuzi tu koncim. Jedine o co se muzu snazit, prispet k tomu aby to dalsi generace mela lepsi.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: no kdyt jasne, ja take tvrdim ze: v blahobytu zije rekneme "nezanedbatelna cast populace"
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: nechapu reakci .. odpovidam na tvuj dotaz : co si teda predstavujes jako zit lepsi zivot?

    .. netvrdil jsem ze se vsechny vyjmenovane veci tykaji me (ale ted rikam, ano tykaji), tvrdim ze tyhle veci jsou dnes vzacna komodita a ze jsou dnes mene dostupne nez v minulosti a to i v situaci vyssi technologizace spolecnosti, vetsi efektivity vyroby atd. atd.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: netrolim, .. reaguju na tve prispevky v diskuzi
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: takove ty veci jako moznost bydlet, nejaky volny cas, moznost obcas delat neco z ceho ma clovek radost, moznost mit rodinu, moc rekreacne sportovat
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: ne, ani nahodou .. absolutni dostupnost vydobytku prumyslove revoluce neni meritko blahobytu .. k cemu je vyssi efektivita, vyssi dostupnost technologii kdyz nevede k tomu moc zit lepsi zivot ?
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: ne nemas pravdu ze zijeme v blahobytu, v blahobytu zije rekneme "nezanedbatelna cast populace"
    .. zejmena pak nemas pravdu v tom ze kdo neni linej pro toho je blahobyt k dispozici .. ze je to funkce usili
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: ne nemas pravdu
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Minimalni mzda te ale pracovat nuti. Porad je to nejaka smena - neco udelas, neco za to dostanes. I davky jsou porad o tom, ze musis aspon ten zadek zvednout a dojit na urad, neco udelat, potazmo splnit nejaka urcena kriteria. ZP je klasicka iluze nemakacenka, co neudela absolutne vubec nic a presto neco dostane. Aniz by zvednul svuj liny zadek. Chapu, ze se v necem takovem vidis. Co radsi vymenit svuj um, teda pokud neco umis :) za neco, co teda chces? A necekat na peceny kure samo letici obrane do pusy? :)
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Co ale rozporuju zasadne je "nase blahobytna civilizace".
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Dobre, nebudu se rozepisovat o tom ze nektere moznosti jsou jen teoreticke cviceni. Asi stejne jako v 90. letech hlasky politiku ve stylu ze ".. kazdy ma stejnou moznost si zalozit svoji automobilku..".
    - pracovat opravdu nemusis, to je pravda
    - bydlet nemuzes kde chces, protoze inkriminovana mista jsou v ramci vlastnickeho prava vyhrazena nekomu jinemu
    - cestovat nemuzes kam chces protoze velka cast zemi ma imigracni restrikce, tj. nedostanes kdyz nesplnis specificke podminky
    - pracovat nemuzes v jakemkoli oboru protoze existuji bariery vstupu do odvetvi a i restrikce za jakych okolnosti muzes co delat
    .. a je to tak spravne, to nerozporuju .. rozporuju tva tvrzeni
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: do ted jsem si nevsim prispevku ve kterem by jsi trolil, tak to nemen prosim
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    VYHULENY_UFO: Kromne te prace, to ostatni neni pravda.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VYHULENY_UFO: podívej: zkus si to představit tak, že ZP je ekvivalent silnice v pro dobu, která především nepracuje s kamenem na dláždění silnic, jako starý Řím, ale s informacema.

    tvoje obvinění, že chci brát _vydělávajícím_ je dvouznačné, ale aspoň tím připouštíš, že ZP nemá být o tom nutit někoho, aby pracoval za mě. Očekává se, že ZP zafunguje tak trochu jako náhrada minimální mzdy (u některých typů činností, po kterých fakt bude poptávka) a zvýší cenu práce. Proto práce ostatních, kterou si budeš moci dovolit zaplatit ze ZP, skutečně moc nebude (např. do restaurace s obslouhou za to asi nějak extra mockrát za měsíc nebudeš moc jít, očekávám...).

    Pořád se na to koukáš špatně: ZP je spíš něco jako poukázka na náhradu za zdroje, ke kterým ti civilizace nějakou svojí samotnou existencí odepřela přístup (má to tedy blízko ke konceptu života v indiánské rezervaci). (Např. dnes nemůžeš jen tak jít do řeky si chytit rybu - musíš mít rybářský lístek, atd... ale takových příkladů je bezpočet, nemůžeš jít a zasít si vlastní obilí, protože všechny pozemky už patří někomu jinému, atd. .. de facto jsme dávno ve stavu, kdy mezi náma a většinou primárních zdrojů stojí civilizace, která sice možná uživí daleko víc lidí, než kdybychom žili bez ní a nabídne větší pohodlí - ale současně výrazně omezuje možnosti volby, které by měl skutečně svobodný člověk v divočině)

    Integrace do civilizace dnes není v žádném smyslu dobrovolná záležitost: prostě se do toho všichni narodí, nemají na výběr. Já měl relativně štěstí. Kdybych se narodil do jiného prostředí a byl nějak výrazně traumatizován, tak bych třeba dospěl k jiným záměrům, než úvahám zavádění ZP - takové snahy jsou projevem v podstatě pozitivního vztahu k ostatním lidským bytostem (=neposílám je, ať chcípnou, pokud nedokážou vymyslet, jak bejt někomu užitečný - což je stále těžší).

    Přiznávám, že ty moje formulace zní trochu jako z manifestu Unabombera :-) jenže pointa na tom je, že on opravdu tím činem "zpopularizoval" určitý proud dejme-tomu sociologického a antropologického myšlení, které je v podstatě velmi logické a opodstatněné - je to tak samozřejmá věc, že se o tom nemluví. Pointa je, že zdaleka ne každého to přivede k myšlence na vyhazování věcí do vzduchu. Někteří se prostě smíří s tím, jak to je... a jiní začnou vymýšlet právě třeba základní příjem.

    samozřejmě, od přemýšlení o světě můžeš dospět k různým závěrům - od mirně alturistických (ZP je v podstatě jakási "minimální úroveň altruismu" - někdo může dospět k daleko vyšším levelům, nebo úplně jiným formám). nebo někdo z principu altruismus zavhrnuje a naopak věří v represi a boj, a podobně se třeba umírňuje a vymýšlí nějaké "minimální úrovně represe".

    Myšlenka ZP například je velmi umírněná, protože si vezmi, kolik různých sociálních radikálů navrhovalo zrušit peníze úplně a provozovat nějaké komunitní sdílení. Stoupenci ZP například akceptují, že planeta je kulatá, zdroje omezené a všeobecný blahobyt se s omezenými zdroji asi vybudovat nepodaří. A také to "každému podle jeho potřeb" se definuje obtížně - viz http://historje.tumblr.com/image/132587553378

    Takže ZP je v podstatě proti jiným nápadům v historii obrovsky umírněná, neradikální myšlenka. Nehlásá kolaps, nehlásá brzký konec světa, nehlásá, že se budou mít všichni bez práce dobře... navíc, navzdory obecnému přesvědčení není populistická - nemá nijak masovou podporu, není vůbec veřejností pochopena (ačkoliv populisté jsou občas tak hloupí, že si to nevědomují a zkouší to - viz [ SYMEON @ Věci Veřejné - . Omamný jed, šířený mainstreamovými politiky, médii v čele s Českou televizí a Českým rozhlasem. ] )
    DANYSEK
    DANYSEK --- ---
    XCHAOS: Jasne, kazdej ma svou banku, kazdej jiny cislo uctu... A ona s tim zadna byrokracie nebude ☺️ Nebo to budes pytlikovat v nejake mysql s php.. uz se tesim na ten unik dat ☺️
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam